Wiadomości - Aktualności

10 października - Światowy Dzień Drzewa

Dodał: monika.strojna Data: 2017-10-10 11:34:20 (czytane: 62)

Święto wymyślone przez Juliusa Sterlinga Mortona, sekretarza rolnictwa Stanów Zjednoczonych, prywatnie miłośnika przyrody, namawiającego rodaków do sadzenia drzew. Arbor Day to akcja znana na całym świecie, w Polsce oficjalnie obecna od 2002 roku.

Drzewo stanowi ważny i wieloznaczny symbol. Od stworzenia świata los drzewa i życie człowieka są wzajemnie z sobą powiązane. Za sprawą dwóch rajskich drzew: drzewa życia i drzewa poznania dobra i zła – drzewo weszło do stałego repertuaru sakralnych symboli chrześcijaństwa. Rajskie drzewo wiadomości, którego owocu odważyli się spróbować pierwsi rodzice, symbolizuje śmierć, utratę Łaski Bożej, moralny upadek, winę i wszelki grzech. Drzewo życia natomiast symbolizuje życie duchowe, wieczne szczęście i uzdrowienie moralne. Również w innych tradycjach religijnych można odnaleźć kult drzewa i poświęcone mu liczne mity. Na przykład buddyści mają swoje święte drzewo nazwane „Bo” (Buddy) w postaci indyjskiego figowca.

Drzewa na stałe wpisały się w naszą codzienność, wsłuchujmy się zatem w to o czym szumią drzewa bowiem według tradycji ludowej Turków osmańskich na każdym liściu jest wypisane czyjeś przeznaczenie. A jeśli ktoś chce być silny jak dąb, niech spożywa chleb wypiekany na jego liściach, kto szuka odpowiedzi jaka będzie jego przyszłość, znajdzie proroczy sen pod drzewem brzozy…. .

na podstawie : Władysław Kopaliński Słownik symboli

fot. platan w parku podworskim przy Pałacu Wielopolskich w Chrobrzu