Wiadomości - Aktualności

15 marca Światowy Dzień Konsumenta

Dodał: Sylwia Robak Data: 2018-03-15 11:36:08 (czytane: 1167)

Z okazji Światowego Dnia Konsumenta Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Pińczowie życzy wszystkim konsumentom udanych i przemyślanych zakupów.

 prk.jpg

W Polsce święto to znane jest dopiero od 2000 roku, lecz jego geneza sięga początku lat 80 – tych ubiegłego wieku.

Światowy Dzień Konsumenta został ustanowiony 15 marca 1983 roku w celu upamiętnienia przemówienia Prezydenta USA Johna F. Kennedy'ego, wygłoszonego jeszcze w 1962 roku, który publicznie dyskutował nad projektem ustawy o ochronie praw konsumenta. To właśnie wtedy wyróżnił on cztery fundamentalne prawa do: informacji, bezpieczeństwa, wyboru oraz reprezentacji.

Dzień Konsumenta jest inicjatywą, która ma na celu rozwijanie świadomości i ochronę interesów konsumenckich. Obchody święta wspierają Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Powiatowi i Miejscy Rzecznicy Konsumentów oraz organizacje pozarządowe. Na terenie Polski prowadzona jest również akcja pod hasłem „Nie bądź jeleń – weź paragon", która ma na celu uświadomienie, jak ważnym dokumentem jest paragon, o czym często zapominamy.
Warto zastanowić się, czy rzeczywiście znamy nasze prawo. Każdy z nas korzysta z różnego rodzaju usług: telekomunikacyjnych, internetowych, turystycznych itp. sklepy, markety i galerie handlowe. Duża część społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy, jak ważną rolę odgrywają prawa konsumenckie, w związku z czym nie potrafi ich egzekwować.

O pomoc w dochodzeniu swoich praw i rozwianie wszelkich wątpliwości można zwracać się do Powiatowych Rzeczników Konsumentów.

Więcej o prawach konsumenta znajdą Państwo na naszej stronie w zakładce

Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Pińczowie.


Jarmark Nadnidziański

08/17/2017

wiecej..

Dożynki Powiatowe

08/27/2017

27 sierpnia zapraszamy na Powiatowe Święto Plonów powiatu pińczowskiego.  wiecej..

Giełda Pracy już 14 września

09/14/2017

Młodzieżowe Centrum Kultury zaprasza na Giełdę Pracy.  wiecej..

koncert POZYTYWNIE NAKRĘCENI

11/11/2017

 11 listopada 2017 roku zapraszamy na jubileuszowy koncert zespołu POZYTYWNIE NAKRĘCENI koncert odbędzie się w hali widowiskowo sportowej w Pińczowie o godz. 17:00 WSTĘP WOLNY wiecej..

VI Otwarty Turniej Tańca - Pińczów 2018

04/28/2018

wiecej..

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Konkurs - Bezpieczne Gospodarstwo Rolne

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza właścicieli gospodarstw rolnych do udziału w XVI edycji Ogólnokrajowego Konkursu...