2 LUTEGO – DZIEŃ OTWARTY ŚCO

Dodał: Sylwia Robak Data: 2019-02-01 11:01:01 (czytane: 1801)

Świętokrzyskie Centrum Onkologii zaprasza na Dzień Otwartych Drzwi w sobotę, 2 lutego. W godzinach 9.00-13.00 będzie można skorzystać z bezpłatnych badań, konsultacji, warsztatów i wykładów w zakresie profilaktyki nowotworów złośliwych.

CentrumOnkologii.jpeg

– Nie unikajmy badań profilaktycznych – apelują onkolodzy.

Podczas dnia otwartego będzie można skonsultować się z onkologami, wykonać badania cytologiczne, mammograficzne oraz fiberoskopowe w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi, pomiar ciśnienia, tlenku węgla oraz wskaźnika masy ciała i BMI. Specjaliści udzielać będą porad dietetycznych oraz dotyczących zdrowego stylu życia, podpowiedzą również jak rzucić palenie. Wydarzeniu towarzyszyć będą wykłady: “Nowotwory głowy i szyi-zasady profilaktyki” – dr Michał Żyła, “Rak szyjki macicy-fakty i mity”-dr n.med. Leszek Smorąg, “Jak słuchać swojego organizmu” – mgr Jadwiga Zapała.

Według najnowszych danych w 2016 roku liczba nowych zachorowań na nowotwory złośliwe przekroczyła województwie świętokrzyskim 6 tysięcy. W ciągu dziesięciu lat zachorowalność na nowotwory złośliwe w województwie zwiększyła się o ponad 24 %. W 2006 roku wynosiła 365,38/100 tys. mieszkańców, a w 2016 roku już 492,78/100 tys. mieszkańców.

Jak zauważył profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, nowotwory wciąż są uważane za chorobę wstydliwą społecznie, a pacjenci zgłaszają się do lekarza w późnym stadium zaawansowania choroby. – Dlatego prowadzimy wiele działań, aby to nastawienie społeczne zmienić. Realizujemy programy profilaktyki raka piersi, raka szyjki macicy, po raz pierwszy na tak ogromną skalę również program profilaktyki nowotworów głowy i szyi. Nasi pracownicy prowadzą działania w całym województwie, spotkania dla mieszkańców, szkolenia dla pracowników ochrony zdrowia, żeby zachęcić do korzystania z badań profilaktycznych – powiedział.

Wśród mężczyzn najczęściej występującymi nowotworami były: rak gruczołu krokowego, rak płuca, rak skóry, rak pęcherza moczowego, rak jelita grubego. Najczęstszymi przyczynami zgonów wśród mężczyzn były: rak płuca, rak gruczołu krokowego, rak jelita grubego, rak żołądka, rak pęcherza moczowego.
Mieszkanki województwa świętokrzyskiego najczęściej chorują na raka piersi, raka skóry, raka płuca, raka trzonu macicy, raka jelita grubego. Głównymi przyczynami zgonów wśród kobiet w 2016 roku były: rak płuca, rak piersi, rak jelita grubego, rak jajnika, rak trzustki.