Wiadomości - Aktualności

20-lecie Powiatu Pińczowskiego - wywiad

Dodał: Sylwia Robak Data: 2018-10-03 10:43:55 (czytane: 2203)

Rozmowa ze Starostą Zbigniewem Kierkowskim.

20latlogo_1.jpg

Panie Starosto, właśnie minęło 20 lat od chwili, gdy na mapach regionu pojawił się Powiat Pińczowski. Czy pamięta Pan moment tworzenia się tego powiatu?

Pamiętam, jaką walkę stoczyli samorządowcy i społecznicy, byśmy dziś mogli o tym rozmawiać. Byłem wówczas radnym i członkiem Zarządu w Gminie Michałów. Ówczesny burmistrz Pińczowa – ś.p. pan Witold Kania skupił wokół siebie włodarzy gminy ościennych, którym również leżało na sercu utworzenie powiatu. Należy pamiętać, że warunkiem sine qua non (łac. warunek konieczny przyp.red) była koncepcja „5-15-50”  czyli 5 gmin, 15 tys. mieszkańców w stolicy powiatu, 50 tysięcy mieszkańców w całym powiecie. Ponadto, wymogiem było też istnienie szkoły średniej, szpitala, sądu, prokuratury, policji, straży pożarnej itp. 

Zatem powiat pińczowski miał problem ze spełnieniem niemal wszystkich tych warunków?

Tak, ale jego twórcy  byli na tyle zdeterminowani, że znaleźli skuteczne wyjście z tej patowej sytuacji. Dobre lobby zaowocowało powstaniem powiatu, za co dziś należą im się ogromne wyrazy uznania. 

Co zrobiliście z tym sukcesem? Czy minione 20 lat zostało dobrze wykorzystane?

To bardzo trudne pytanie. Myślę, że najlepiej odpowiedzieliby tu mieszkańcy, którzy codziennie oceniają naszą pracę. Niemniej jednak, należy przypomnieć jeden istotny fakt – za dotychczasowymi osiągnięciami nie stoi tylko kilku radnych lecz całe Rady Powiatu wszystkich pięciu kadencji. To ciężka praca samorządowców i pracowników Starostwa Powiatowego oraz wszystkich jego jednostek, za co chylę przed nimi czoła. 

Co zastaliście Państwo przed 20 laty. Od czego zaczynaliście?

Stary, zadłużony szpital mieszczący się w ciemnych poklasztornych wnętrzach, zniszczone drogi szumnie zwane powiatowymi lub ich zupełny brak, zaniedbane, niedoposażone szkoły, dalece odbiegające od standardów, dramatycznie wysokie bezrobocie, brak siedzib dla instytucji powiatowych. 

Czy udało się to zmienić? 

Oczywiście. Wystarczy spojrzeć na nowy szpital, siedziby KRUS, Urzędu Skarbowego, Państwowej Straży Pożarnej, siedzibę Powiatowego Urzędu Pracy, odnowione, dobrze wyposażone placówki edukacyjne, nowoczesną halę sportową.  

Raduje się Pana serce? 

Mocno zabiło mi wtedy, gdy długoletnia kurator oświaty w Kielcach Małgorzata Muzoł na jubileuszu 20 lecia zwróciła się do radnych wszystkich kadencji tymi słowami:
„Powiat Pińczowski był mi zawsze bardzo bliski (…) Jestem związana z Wami jeszcze bardziej, jak patrzę na to „Serce Ponidzia”. Dwa lata temu w Waszej klinice kardiologicznej uratowano moje serce – serce mojego męża po rozległym zawale… I za to będę Wam najbardziej zawsze wdzięczna” 

I to jest najlepsza ocena pracy samorządu powiatowego.   

Osiągnięcia piękne. Panie Starosto – co dalej? 

Po pierwsze szpital. Opieka zdrowotna jest naszym priorytetem. Nie odpuścimy w kwestii neurologii i kardiologii zachowawczej. Powiem więcej – te oddziały mamy w zasięgu ręki. Jesteśmy po rozmowach z kierownictwem naszego Intercardu, który jest bardzo zainteresowany rozszerzeniem swojej działalności.  

Ile to będzie kosztować? 

Tutaj potrzebne jest tylko 3 miliony złotych. W tym temacie toczą się rozmowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.
A co z neurologią? Głośno było o tym jakiś czas temu

Mamy już przygotowane miejsce pod oddział neurologiczny. Prowadzimy rozmowy z lekarzami. Teraz piłeczka jest po stronie NFZ. 

A chemioterapia? Wszyscy pamiętamy uroczyste otwarcie, a dziś jak działa ten oddział? 

Jeśli śledzicie Państwo w mediach nowości dotyczące służby zdrowia to wiecie już o Narodowym Programie Onkologii. My w swoich działaniach wychodzimy naprzeciw temu pilotażowemu programowi, który obejmie trzy regiony, a w tym także nasz świętokrzyski. Dzięki naszemu oddziałowi jesteśmy na ten program w pełni przygotowani. 

Zdrowie jest najważniejsze, a zaraz po nim wykształcenie naszej młodzieży. Jak mają się powiatowe szkoły?

 Nasze placówki przechodzą właśnie gruntowne remonty. Kończymy trzy duże projekty z Regionalnego Programu Operacyjnego, dzięki czemu szkoły będą nie tylko ocieplone i odnowione, ale także doposażone w nowoczesny sprzęt dydaktyczny. Obecnie trwa szeroko zakrojona modernizacja budynku warsztatowego. Zyskają uczniowie, zyskamy na oszczędnościach, zyska środowisko naturalne.

Teraz temat dyżurny – drogi powiatowe. Z tego co wiem sporo robi się w tym temacie. 

W najbliższej kadencji zamierzamy – i wszystko na to wskazuje, że nam się uda – zakończyć przebudowę nawierzchni wszystkich dróg powiatowych. Zwiększy się bezpieczeństwo i komfort podróżowania. Z pewnością większą uwagę poświęcimy bieżącemu utrzymaniu dróg, rowów przydrożnych, poboczy gdyż po ostatnich inwestycjach dysponujemy sprzętem na wysokim poziomie.   

Jak powiat pomaga ludziom szczególnie pokrzywdzonym przez los?  

Pomoc społeczna zawsze skupiała naszą baczną uwagę. Poprzez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie i placówki opiekuńcze dbaliśmy i dbać będziemy o potrzeby osób chorych i niepełnosprawnych. Teraz planujemy przebudowę Domu Pomocy Społecznej w Pińczowie, co pozwoli nam zwiększyć liczbę miejsc w placówce o 12. Projekt obejmie ponadto montaż instalacji fotowoltaicznych, co przyczyni się do większej dbałości o środowisko naturalne. 

Co dla rolnictwa? 

Mimo, iż nie są to stricte nasze kompetencje, zaczniemy mocno wspierać Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w poszukiwaniu nowej siedziby, która spełniać będzie standardy i oczekiwania społeczne. Mamy już podobne doświadczenia chociażby w postaci siedziby KRUS. Bardzo ubolewamy, że nie udało się pozyskać środków na utworzenie giełdy rolnej czemu bardzo mocno kibicowaliśmy. Gotowi jesteśmy teraz, wespół z samorządami gminnymi partycypować w kosztach i szukać środków zewnętrznych, na tę jakże niezbędną inwestycję w naszym typowo rolniczym powiecie. 

Powiat rolniczy, ale trochę także turystyczny.  

Tak. Mamy piękne tereny i wielkie możliwości jeśli chodzi o aktywny wypoczynek. Turystyka i sport w naszym powiecie mają się dobrze, a będzie lepiej, gdyż wszystkie dotychczasowe inicjatywy będą kontynuowane, a ponadto pojawią się nowe propozycje dla aktywnych mieszkańców.

A czy morze być może? Co z tymi wielkimi planami utworzenia polderu zalewowego na nadnidziańskich łąkach? To z pewnością wzbogaciłoby naszą ofertę turystyczną.

Morze być może i pracujemy nad tym. Jeśli rząd zacznie realizację programu ochrony przed powodzią dorzecza górnej Wisły wówczas istnieje duża szansa na wykonaniu polderu zalewowego w Pińczowie. Z chwilą rozpoczęcia projektu samorząd powiatowy i gminny będą uczestniczyć w wykonaniu tej inwestycji. 1 stycznia 2018 roku powstało Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”, które zajmuje się m.in. działaniami z zakresu ochrony przeciwpowodziowej. Czas pokaże, jak ta nowa instytucja podejdzie do istniejącego projektu. Jeśli zdecydują o jego realizacji to my zrobimy wszystko, by morze pińczowskie powstało.

zdjeciestarosty.jpg

Czy ktoś jeszcze pamięta?

 loprzed.jpg     lopo.jpg

Budynek Liceum Ogólnokształcącego wraz z infrastrukturą sportową 

 

 droga_przed.jpg     drogapo.jpg

Droga powiatowa przed i po modernizacji 

 

zszprzed.jpg  zszpo.jpg

Budynek Zespołu Szkół Zawodowych 

 

      soswprzed.jpg     soswpo.jpg

Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Pińczowie

 

szpitalprzed.jpg     szpital.jpg

Szpital Powiatowy 

 

      halaprzed.jpg   halapo.jpg

 Hala widowiskowo-sportowa w Pińczowie. Symbol przemian 20 - lecia powiatu. 

 

Zobacz także

Radosnych Świąt Wielkanocnych!

Dodane: 2024-03-26 14:37 - czytane (14)

TAGI:


Jarmark Nadnidziański

08/17/2017

wiecej..

Dożynki Powiatowe

08/27/2017

27 sierpnia zapraszamy na Powiatowe Święto Plonów powiatu pińczowskiego.  wiecej..

Giełda Pracy już 14 września

09/14/2017

Młodzieżowe Centrum Kultury zaprasza na Giełdę Pracy.  wiecej..

koncert POZYTYWNIE NAKRĘCENI

11/11/2017

 11 listopada 2017 roku zapraszamy na jubileuszowy koncert zespołu POZYTYWNIE NAKRĘCENI koncert odbędzie się w hali widowiskowo sportowej w Pińczowie o godz. 17:00 WSTĘP WOLNY wiecej..

VI Otwarty Turniej Tańca - Pińczów 2018

04/28/2018

wiecej..

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Porywisty wiatr - ostrzeżenie

W środę 3 października nad naszym regionem mocniej powieje. Prędkość wiatru może osiągnąć w porywach 75km/godz....