30 lat Państwowej Straży Pożarnej

Dodał: Sylwia Robak Data: 2022-05-27 14:40:37 (czytane: 745)

W tym roku Powiatowy Dzień Strażaka miał szczególną wymowę, był bowiem połączony z obchodami 30-lecia Państwowej Straży Pożarnej.

W pogodny poniedziałek 23 maja 2022 roku, w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie zgromadzili się strażacy i licznie zaproszeni goście, których powitał komendant KP PSP w Pińczowie bryg. Grzegorz Karwat.

dzien_strazaka__2_.jpg

W wydarzeniu udział wzięli: wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, zastępca komendanta wojewódzkiego KWPSP w Kielcach st. bryg. Grzegorz Rajca, starosta pińczowski Zbigniew Kierkowski, przewodniczący Rady Powiatu w Pińczowie Ireneusz Gołuszka, sekretarz powiatu Wioletta Usnarska, burmistrz MiG Pińczów Włodzimierz Badurak, przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Woźniak, wójt Mirosław Walasek z Michałowa, przewodniczący Rady Gminy Jarosław Wleciał, wójt Gminy Kije Tomasz Socha, burmistrz MiG Działoszyce Stanisław Porada, dyrektor Zakładu Karnego w Pińczowie ppłk Przemysław Hajos, komendanci policji nadkom. Tomasz Janik i podinsp. Krzysztof Jaskólski, kapelan straży pożarnych ks. kanonik Jan Staworzyński, radni powiatu i gmin, przedstawiciele instytucji i urzędów, a także lokalnych firm i przedsiębiorstw, które od lat wspierają działania straży pożarnej. Powiatowy Dzień Strażaka swoją obecnością uświetniły także poczty sztandarowe OSP reprezentujące każdą gminę w powiecie pińczowskim.

dzien_strazaka__5_.jpg

Ważnym elementem strażackiego święta są odznaczenia, awanse i wyróżnienia dla strażaków. W tym roku otrzymali je:
Awans do stopnia młodszego brygadiera:
  • st. kpt. Grzegorz Bucki
  • st. kpt. Sebastian Koziara
Awans do stopnia kapitana:
  • mł. kpt. Magdalena Pustelnik
  • mł. kpt. Marek Madej
Awans do stopnia aspiranta
  • •mł. ASP. Damian Wleciał
Awans do stopnia starszego ogniomistrza
  • ogn. Adam Pasternak
Awans do stopnia ogniomistrza
  • mł. ogn. Rafał Oziębłowski
Awans do stopnia starszego sekcyjnego
  •  sekc. Mateusz Janiec
Awans do stopnia sekcyjnego
  • st. str. Łukasz Bujak
Brązową Odznakę Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej otrzymali:
  • mł. asp. Paweł Bajór
  • ogn. Tomasz Domagała

dzien_strazaka__1_.jpg

Podziękowania za dobrą współpracę i nieustającą pomoc dla działań Państwowej Straży Pożarnej otrzymali przedstawiciele samorządów lokalnych, instytucji i zakładów pracy. Goście jednogłośnie orzekli, że tego, co robią strażacy nie da się przecenić. Przypominali o niegasnącym zaufaniu społecznym, o codziennym poświęceniu w ratowaniu drugiego człowieka, nierzadko z narażeniem własnego życia. Wszyscy goście podkreślali także ogromne zaangażowanie braci strażackiej w niesienie pomocy podczas pandemii covid-19, jak również w działania pomocowe dla uchodźców wojennych z Ukrainy. „Z całego serca dziękujemy za każdą minutę poświęconą dla drugiego człowieka. Bez was wiele zadań byłoby nie do wykonania” -mówił starosta pińczowski Zbigniew Kierkowski, emerytowany oficer PSP w Pińczowie, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Pińczowie. Gospodarz powiatu, w asyście przewodniczącego i sekretarza, przekazał na ręce komendanta wojewódzkiego i powiatowego okolicznościowe listy gratulacyjne i upominki.

dzien_strazaka__3_.jpg

Ciekawym i niezwykle istotnym elementem tegorocznych obchodów Powiatowego Dnia Strażaka było uroczyste przekazanie motolotni dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Pawłowicach. Maszyna została zakupiona ze środków LGD Ponidzie, przy wydatnym finansowym wsparciu Rady Powiatu w Pińczowie. Motolotnia pomoże zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców, będzie także służyć do lotów widokowych. „Pamiętając o bogatych tradycjach lotniarskich i lotniczych Pińczowa rozwijamy skrzydła i korzystamy z największego potencjału naszego regionu. Niech Wam dobrze służy” –mówił starosta Kierkowski wręczając akt przekazania motolotni na ręce przedstawicieli OSP Pawłowice –druhny Pauliny Muchy oraz druhów: Piotra Wojniaka i Jacentego Kordyla. Strażakom gratulował także Janusz Zieliński, prezes Lokalnej Grupy Działania Ponidzie.

dzien_strazaka__4_.jpg

Uroczystości zakończyła defilada pododdziałów pod dowództwem st. kpt. Pawła Obważanka.