76. rocznica powstania Republiki Pińczowskiej

Dodał: Sylwia Robak Data: 2020-08-04 12:52:22 (czytane: 1332)

W tym roku uroczystości z okazji 76. rocznicy powstania Republiki Pińczowskiej zorganizowano skromne. Z powodu pandemi Covid-19 w wydarzeniu nie mogli wziąć udziału mieszkańcy, a jedynie ścisłe grono organizatorów.

W sobotę, 25 lipca przy pomniku w Kozubowie zebrali się przedstawiciele władzy, Strzelcy oraz dyrekcja Muzeum Regionalnego w Pińczowie, aby jak co roku uczcić pamięć tamtych dni.

Uroczystości rozpoczął - tak jak w latach ubiegłych - rajd pieszy. Członkowie Związku Strzeleckiego wyruszyli z Pińczowa, a gdy dotarli pod pomnik w Kozubowie - rozpoczęły się uroczystości rocznicowe. Poprowadził  je przewodniczący Rady powiatu pińczowskiego Ireneusz Gołuszka.

Jak co roku przemawiał także starosta pińczowski, Zbigniew Kierkowski: - Bard Ponidzia śpiewał: "Na Ponidziu wiosna trwa", a ja dodam, że na Ponidziu też  pamięć trwa. Pamięć o takich osobach jak Wojtek Belon,  Adolf Dygasiński i wielu, wielu innych. Pamiętamy również o ważnych wydarzeniach historycznych, które miały miejsce na Ponidziu. Dziś spotkaliśmy się u podnóża Góry Byczowskiej, aby przypomnieć wydarzenia sprzed 76. lat, kiedy to powstała Republika Partyzancka, zwana też II Republiką Pińczowską. Partyzancki mieli różne wizje Polski, ale walczyli razem i razem tworzyli zręby demokratycznego państwa. Mimo, iż Republika Pińczowska utrzymała się tylko przez miesiąc to miała wielką siłę oddziaływania. To Oni - partyzanci Republiki Pińczowskiej udowodnili, że wspólnym wysiłkiem, wspólnym działaniem Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i Armii Ludowej można zwyciężyć - mówił starosta pińczowski, Zbigniew Kierkowski.

I dodał: - Historia nie jest zawsze czysta jak łza, trzeba ją dobrze poznać i dopiero wtedy o niej mówić, w odpowiedni sposób ją przekazać - mówiła z tego miejsca uczestniczka tamtych wydarzeń, sanitariuszka i łączniczka Armii Krajowej pani Teresa Znojek. Cytuję to w nawiązaniu do tych, którzy w tym pomniku widzieli symbol komunizmu. Dla nas niezmiennie jest to symbol walki przeciwko okupantowi.

Po tej przemowie przy pomniku złożono symboliczne wiązanki i kwiaty.  Na zakończenie  rozłożono duży transparent z napisem "Republika Pińczowska" oraz odpalono race świetlne, które efektownie zaakcentowały to uroczyste wydarzenie.

republika_1.jpg

republika_2.jpg