Wiadomości - Aktualności

76. rocznica powstania Republiki Pińczowskiej

Dodał: Sylwia Robak Data: 2020-08-04 12:52:22 (czytane: 194)

W tym roku uroczystości z okazji 76. rocznicy powstania Republiki Pińczowskiej zorganizowano skromne. Z powodu pandemi Covid-19 w wydarzeniu nie mogli wziąć udziału mieszkańcy, a jedynie ścisłe grono organizatorów.

W sobotę, 25 lipca przy pomniku w Kozubowie zebrali się przedstawiciele władzy, Strzelcy oraz dyrekcja Muzeum Regionalnego w Pińczowie, aby jak co roku uczcić pamięć tamtych dni.

Uroczystości rozpoczął - tak jak w latach ubiegłych - rajd pieszy. Członkowie Związku Strzeleckiego wyruszyli z Pińczowa, a gdy dotarli pod pomnik w Kozubowie - rozpoczęły się uroczystości rocznicowe. Poprowadził  je przewodniczący Rady powiatu pińczowskiego Ireneusz Gołuszka. 

Jak co roku przemawiał także starosta pińczowski, Zbigniew Kierkowski: - Bard Ponidzia śpiewał: "Na Ponidziu wiosna trwa", a ja dodam, że na Ponidziu też  pamięć trwa. Pamięć o takich osobach jak Wojtek Belon,  Adolf Dygasiński i wielu, wielu innych. Pamiętamy również o ważnych wydarzeniach historycznych, które miały miejsce na Ponidziu. Dziś spotkaliśmy się u podnóża Góry Byczowskiej, aby przypomnieć wydarzenia sprzed 76. lat, kiedy to powstała Republika Partyzancka, zwana też II Republiką Pińczowską. Partyzancki mieli różne wizje Polski, ale walczyli razem i razem tworzyli zręby demokratycznego państwa. Mimo, iż Republika Pińczowska utrzymała się tylko przez miesiąc to miała wielką siłę oddziaływania. To Oni - partyzanci Republiki Pińczowskiej udowodnili, że wspólnym wysiłkiem, wspólnym działaniem Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i Armii Ludowej można zwyciężyć - mówił starosta pińczowski, Zbigniew Kierkowski.

I dodał: - Historia nie jest zawsze czysta jak łza, trzeba ją dobrze poznać i dopiero wtedy o niej mówić, w odpowiedni sposób ją przekazać - mówiła z tego miejsca uczestniczka tamtych wydarzeń, sanitariuszka i łączniczka Armii Krajowej pani Teresa Znojek. Cytuję to w nawiązaniu do tych, którzy w tym pomniku widzieli symbol komunizmu. Dla nas niezmiennie jest to symbol walki przeciwko okupantowi. 

Po tej przemowie przy pomniku złożono symboliczne wiązanki i kwiaty.  Na zakończenie  rozłożono duży transparent z napisem "Republika Pińczowska" oraz odpalono race świetlne, które efektownie zaakcentowały to uroczyste wydarzenie.

republika_1.jpg

republika_2.jpg

republika_3.jpg

 

republika_6.jpg

republika_7.jpg

republika_4.jpg

 

Jarmark Nadnidziański

08/17/2017

wiecej..

Dożynki Powiatowe

08/27/2017

27 sierpnia zapraszamy na Powiatowe Święto Plonów powiatu pińczowskiego.  wiecej..

Giełda Pracy już 14 września

09/14/2017

Młodzieżowe Centrum Kultury zaprasza na Giełdę Pracy.  wiecej..

koncert POZYTYWNIE NAKRĘCENI

11/11/2017

 11 listopada 2017 roku zapraszamy na jubileuszowy koncert zespołu POZYTYWNIE NAKRĘCENI koncert odbędzie się w hali widowiskowo sportowej w Pińczowie o godz. 17:00 WSTĘP WOLNY wiecej..

VI Otwarty Turniej Tańca - Pińczów 2018

04/28/2018

wiecej..

Przeczytaj kolejną wiadomość:

KORONAWIRUS w powiecie pińczowskim - Starosta apeluje o ostrożność

Apel starosty Pińczowskiego w sprawie nowych zakażeń SARS-CoV2...