Wiadomości - Aktualności

„Bądźmy dobrzy, jak chleb”

Dodał: Sylwia Robak Data: 2021-09-08 14:53:03 (czytane: 625)

Takie było główne przesłanie dożynkowej mszy świętej, która odbyła się w minioną niedzielę, w parafii pw. św. Tekli w Wolicy.

Podczas tej pięknej eucharystii modlono się w intencji wszystkich rolników z Powiatu Pińczowskiego. Do zebranych mieszkańców i pracowników pińczowskiego Starostwa Powiatowego, w dożynkowej homilii zwrócił się ks. Marian Fatyga, dziekan Dekanatu Skalbmierskiego, do którego należy parafia w Wolicy. Gospodarz skalbmierskiej kolegiaty mówił o wyjątkowo ciężkim roku, o mozolnej pracy rolnika, a także o dodatkowych utrudnieniach związanych z pandemią.

„Chylę czoła przed Waszymi utrudzonymi rękami i strapionymi sercami. Mimo ciężkiego czasu utrzymajcie piękne rolnicze tradycje, poświęcajcie niedziele Bogu i rodzinie”.

Kapłan przywołał także symbolikę dwóch stołów; eucharystycznego i domowego. Mówił, że każdy z nich jest bardzo ważny. Na zakończenie przepięknej homilii zaapelował do wszystkich o budowanie dobrych relacji międzyludzkich. „Bądźmy dla siebie dobrzy, jak chleb” -mówił ks. Marian. W uroczystej celebrze uczestniczył też współorganizator uroczystości, gospodarz wolickiej parafii, ks. proboszcz Dariusz Pyczek.

Powiatowa, dożynkowa msza święta miała wspaniałą oprawę. Radni Rady Powiatu w Pińczowie i  Pracownicy Starostwa Powiatowego, w ludowych strojach aktywnie uczestniczyli w liturgii.  Czytali komentarze i prośby, śpiewali psalmy, przynieśli także dary do ołtarza. Kosze z owocami i warzywami, piękne kwiaty i najważniejsze – rumiany chleb wypieczony z tegorocznych ziaren. Podstawa naszego codziennego życia.

Nie zabrakło także ślicznych wieńców dożynkowych, które wykonali mieszkańcy Zagórza, Szyszczyc i Bronowa – niewielkich wsi w gminie Działoszyce.  Muzycznym akompaniamentem służyła utalentowana organistka z Działoszyc, a na czas mszy zza chmur wyjrzało piękne słońce.

„Jestem zbudowany postawą mieszkańców naszego powiatu. Mimo wielu przeciwności nie tracą nadziei, ciężko pracują, a dziś zebrali się tutaj, by razem z nami podziękować za tegoroczne zbiory” – mówił starosta Powiatu Pińczowskiego Zbigniew Kierkowski. W podobnie ciepłym tonie do zgromadzonych zwrócił się przewodniczący Rady Powiatu Pińczowskiego Ireneusz Gołuszka. W dożynkowej eucharystii uczestniczył także wicestarosta pińczowski Ryszard Barna, członkowie Zarządu Powiatu radni powiatowi, mieszkańcy i przedstawiciele władz gmin z całego powiatu, z burmistrzem Stanisławem Poradą na czele.

dozynki_2021__4_.jpg

dozynki_2021__5_.jpg

dozynki_2021__6_.jpg

dozynki_2021__7_.jpg

dozynki_2021__8_.jpg

 

dozynki_2021__9_.jpg 

dozynki_2021__3_.jpg

dozynki_2021__2_.jpg

 


dozynki 2021 (1)_1.jpg

Zobacz także

Burze u upał - IMGW wydaje ostrzeżenia

Dodane: 2022-08-14 12:54 - czytane (14)

TAGI:


Jarmark Nadnidziański

08/17/2017

wiecej..

Dożynki Powiatowe

08/27/2017

27 sierpnia zapraszamy na Powiatowe Święto Plonów powiatu pińczowskiego.  wiecej..

Giełda Pracy już 14 września

09/14/2017

Młodzieżowe Centrum Kultury zaprasza na Giełdę Pracy.  wiecej..

koncert POZYTYWNIE NAKRĘCENI

11/11/2017

 11 listopada 2017 roku zapraszamy na jubileuszowy koncert zespołu POZYTYWNIE NAKRĘCENI koncert odbędzie się w hali widowiskowo sportowej w Pińczowie o godz. 17:00 WSTĘP WOLNY wiecej..

VI Otwarty Turniej Tańca - Pińczów 2018

04/28/2018

wiecej..

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Policz i nie przelicz się!

Kampania społeczna UOKiK „Policz i nie przelicz się!” zwraca uwagę społeczeństwa na ryzyko utraty oszczędności i konieczność...