Wiadomości - Aktualności

REPUBLIKA PIŃCZOWSKA - PAMIĘTAMY

Dodał: monika.strojna Data: 2021-08-17 12:01:38 (czytane: 207)

Obchody upamiętniające wydarzenia Republiki Pińczowskiej rozpoczęły się 24 lipca 2021 roku – dokładnie 77 lat po jej powstaniu.

Obchody upamiętniające wydarzenia Republiki Pińczowskiej  rozpoczęły się 24 lipca 2021 roku – dokładnie 77 lat po jej powstaniu, od wyprawy rajdu w którym wzięły udział Komponenty Związku Strzeleckiego „Niepodległość” z Buska Zdroju, Kazimierzy Wielkiej, Pińczowa i Wrocławia oraz mieszkańcy powiatu na czele z dyrektor Muzeum Regionalnego Justyną Dziadek. Meldunek gotowości do wymarszu od dowódcy rajdu płk. Dariusza Grenia przyjął Wicestarosta Ryszard Barna. Dwudniowy Rajd Pieszy Republiki Pińczowskiej z Pińczowa do Działoszyc przez Kozubów stał się już tradycją upamiętniającą lipcowo-sierpniowe wydarzenia walki o kawałek wolnej Polski i bohaterskość lokalnej ludności.

 Organizatorami rajdu byli Związek Strzelecki „Niepodległość”, Powiat Pińczowski i Muzeum Regionalne w Pińczowie.

 

Obowiązkowym punktem upamiętnienia Republiki Pińczowskiej były uroczystości pod pomnikiem w Kozubowie. Organizatorem był Powiat Pińczowski i 3 Komponent Związku Strzeleckiego „Niepodległość” z Pińczowa na czele z dowódcą Julią Chojnowską. Całość prowadzili Monika Strojna i dowódca uroczystości Dariusz Greń. Uroczystości rozpoczęły się od przeglądu organizacji proobronnych, meldunku dowódcy uroczystości Wicestaroście Ryszardowi Barnie oraz wprowadzeniu pocztów sztandarowych X Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, Armii Krajowej oraz Powiatu Pińczowskiego. Wicestarosta Ryszard Barna przypomniał o wydarzeniach i przywitał przybyłych gości na uroczystości, ze szczególnym uwzględnieniem coraz mniej licznych przedstawicieli kombatantów Republiki Pińczowskiej, Komponentów Związku Strzeleckiego „Niepodległość” z Buska Zdroju, Kazimierzy Wielkiej, Pińczowa i Wrocławia (a jednocześnie przedstawicieli Głównej Wojskowej Szkoły Średniej we Wrocławiu- Husarz pod dowództwem przewodniczacej Barbary Strojnej), przedstawicieli lokalnych samorządów – Pińczowa, Działoszyc i Złotej, przedstawicieli służb mundurowych – wojska, policji, straży pożarnej. O Republice Pińczowskiej opowiadał regionalista Ryszard Orszulak. Uczczono pamięć bohaterów „minutą ciszy” przy dźwiękach trąbki w utworze „Śpij kolego” oraz Apelem Pamięci. Delegacje instytucji i organizacji złożyły wiązanki i znicze. Po uroczystościach oficjalnych wszyscy zgromadzeni wspólnie śpiewali przy ognisku pieśni patriotyczne degustując żołnierski bigos i piekąc kiełbaski.

 

 25 lipca 2021 roku to kolejny dzień obchodów upamiętniających wydarzenia Republiki Pińczowskiej. Komponenty Związku Strzeleckiego „Niepodległość” z Buska Zdroju, Kazimierzy Wielkiej, Pińczowa i Wrocławia maszerowali z Kozubowa do Działoszyc, by tam wraz z władzami Miasta i Gminy Działoszyce - burmistrzem Stanisławem Poradą i Z-cą Katarzyną Bochniak, oraz przedstawicielami Powiatu Pińczowskiego - Moniką Strojną i regionalistą Ryszardem Orszulakiem, złożyć hołd bohaterom pod pamiątkowymi tablicami. O wydarzeniach w Działoszycach opowiadała uczestnikom rajdu Pani Kinga Statowska i burmistrz Stanisław Porada, który po uroczystościach zaprosił Strzelców na ciepły posiłek.

Jarmark Nadnidziański

08/17/2017

wiecej..

Dożynki Powiatowe

08/27/2017

27 sierpnia zapraszamy na Powiatowe Święto Plonów powiatu pińczowskiego.  wiecej..

Giełda Pracy już 14 września

09/14/2017

Młodzieżowe Centrum Kultury zaprasza na Giełdę Pracy.  wiecej..

koncert POZYTYWNIE NAKRĘCENI

11/11/2017

 11 listopada 2017 roku zapraszamy na jubileuszowy koncert zespołu POZYTYWNIE NAKRĘCENI koncert odbędzie się w hali widowiskowo sportowej w Pińczowie o godz. 17:00 WSTĘP WOLNY wiecej..

VI Otwarty Turniej Tańca - Pińczów 2018

04/28/2018

wiecej..

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Silny deszcz i burze - wydano ostrzeżenia

IMGW ostrzega przed burzami, którym towarzyszyć będą opady deszczu, miejscami gradu....