Wiadomości - Aktualności

Jest budżet!

Dodał: Sylwia Robak Data: 2022-01-26 15:09:44 (czytane: 305)

W środę 29 grudnia 2021 roku, w sali konferencyjnej POKSTiR odbyła się sesja Rady Powiatu w Pińczowie.

 budzet.jpg

Ostatnie obrady w roku 2021 były doskonałą okazją do podsumowań i analiz, ale niewątpliwie najważniejszym punktem posiedzenia było uchwalenie budżetu Powiatu Pińczowskiego na 2022 rok. 55 milionów 800 tysięcy złotych – to wydatki zapisane w powiatowym budżecie. Z kolei 56 milionów 328 tysięcy złotych to wysokość zaplanowanych dochodów.

„Sądzę jednakże, że po realizacji zadań zaplanowanych na rok 2022, budżet naszego powiatu, zarówno po stronie wydatków, jak i dochodów zbliży się do 70 milionów złotych” -komentuje starosta pińczowski Zbigniew Kierkowski. Gospodarz powiatu dodaje, że „przyjęty budżet jest stabilny, a przy jego konstrukcji Zarząd Powiatu chciał wykorzystać nadarzające się perspektywy pozyskania dużych środków finansowych, tak unijnych, jak i rządowych. Dofinansowanie to pozwoli nam przeprowadzić inwestycje potrzebne mieszkańcom naszego powiatu”.

Ze względu na rosnące ceny energii elektrycznej, gazu, a także na galopującą inflację, tegoroczny budżet Powiatu Pińczowskiego nie będzie łatwy w realizacji, tym bardziej, że w trakcie roku mogą zachodzić pewne zmiany.

budzet1_1.jpg 

Warto także przypomnieć, że budżet powiatu pińczowskiego w ponad 90% tworzą dotacje i subwencje, bardzo niewielka cześć to dochody własne.

„Niemniej, plany na rok 2022 mamy ambitne, a zdecydowanym priorytetem, podobnie, jak w całej obecnej kadencji, jest ochrona zdrowia” -informuje starosta Kierkowski.

W budżecie 2022 zagwarantowane są środki własne do projektu pn. „Zdrowe Ponidzie”, którego trzonem głównym jest organizacja oddziału neurologicznego i oddziału rehabilitacji neurologicznej, która jest niezbędna w momencie uruchomienia neurologii. Do funkcjonowania takiego oddziału konieczny jest specjalistyczny sprzęt, taki jak tomograf i rezonans. Są to bardzo kosztowne urządzenia i w związku z tym w budżecie powiatowym zabezpieczono środki na zakup tomografu. Z kolei rezonans zabezpieczy firma zewnętrzna, która wygrała przetarg, w tym zakresie powiat udostępni jedynie powierzchnię pod działalność medyczną.

Warto zaznaczyć, że obydwa urządzenia będą diagnozować nie tylko pacjentów hospitalizowanych w pińczowskim szpitalu, ale także świadczyć usługi medyczne dla lokalnej społeczności spoza szpitala. „Mieszkańcy powiatu nie będą już musieli podróżować do innych powiatów w celu wykonania badania rezonansowego” – mówi Zbigniew Kierkowski.

Specjalne miejsce w powiatowych planach finansowych nadal zajmują drogi powiatowe. „Zakończyliśmy procedury przetargowe w związku z budową przejść dla pieszych na ul. 3 Maja i Leśnej, wraz z budową chodnika do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Rozstrzygnęliśmy też przetarg na budowę drogi powiatowej na odcinku Czechów -Stawiany, o dł. 2 km 200 m” -wylicza gospodarz Powiatu Pińczowskiego.

Należy jeszcze dodać, że 9 odcinków dróg powiatowych, które uległy zniszczeniom podczas kataklizmów pogodowych, zostały priorytetowo potraktowane przez wojewodę świętokrzyskiego i wkrótce trafią na listę dróg do zatwierdzenia przez premiera RP. „Drogi te będą kosztować 9 milionów 843 tysiące złotych, z budżetu państwa chcemy pozyskać na ten cel 6 milionów 526 tysięcy złotych” -uzupełnia starosta pińczowski i dodaje, że w budżecie powiatu są zabezpieczone środki na wkład własny do tej inwestycji.

W dalszym ciągu Powiat Pińczowski realizuje zadania wieloletnie; mowa tu chociażby o termomodernizacji obiektów administracyjno -biurowych w warsztatach ZSZ. Roboty są tu zaangażowane w 70% i będą kosztować 2 miliony 400 złotych. Nadal toczyć się będą prace termomodernizacyjne przy DPS, ich koszt to 2 miliony złotych, czy strażnicy PSP – koszt to 800 tysięcy złotych.

W powiatowym budżecie na 2022 rok zabezpieczono również środki na realizację mniejszych zadań, chociażby na zakup motolotni czy modernizacji stacji kolejki wąskotorowej. Zaplanowano również wymianę nawierzchni na boisku w Liceum Ogólnokształcącym, zakup samochodu dla DPS i dalsze prace w Specjalnym Ośrodku Szkolno -Wychowawczym. Powiat zabezpieczył także środki na zadania związane z Polskim Ładem, jeżeli takie znajdą akceptację.

„Budżet jest stabilny i ambitny, ale jego realizacja, z uwagi na trudną do przewidzenia sytuację globalną może nastręczać pewnych trudności” -podkreśla starosta Zbigniew Kierkowski.

Ostatnie w roku 2021 posiedzenie Rady Powiatu w Pińczowie swoją obecnością zaszczycił wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz. Przewodniczący Rady Powiatu Ireneusz Gołuszka, w imieniu wszystkich radnych przekazał wojewodzie serdeczne podziękowania za wspieranie powiatu. Do upominku dołączono ciepłe życzenia noworoczne, co wyraźnie wzruszyło niecodziennego gościa.

 budzet4.jpg

Cieszę się, że znajduję Was w dobrej formie i dobrym zdrowiu. Cieszę się, że dzięki Waszym działaniom powiat idzie do przodu, rozwija się, a dodać trzeba, że dużo zależy od Waszego zaangażowania. Kolejny rok mija gdy pełnię trochę inną funkcję, ale to nie zmienia mojego patrzenia na Powiat Pińczowski i Ponidzie w ogóle. Ten region zawsze będzie bliski memu sercu i bardzo cieszy mnie każdy jego sukces i krok do przodu. Bardzo wiele udało się zrobić, ale sporo jeszcze przed nami. Z niecierpliwością czekam na realizację projektu pińczowskiej neurologii; ten temat jest już właściwie pewny, a państwo mają ogromną determinację, by stworzyć ten oddział. Tu warto zauważyć, że na moją prośbę szpital pińczowski już po raz drugi walczy z covid-19 i robi to bardzo skutecznie, za co bardzo dziękuję panu dyrektorowi Krzysztofowi Słoninie. Wszystkim państwu życzę zdrowego Nowego Roku” -mówił do radnych powiatowych wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

budzet3.jpg 

Zobacz także

ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO W BUSKU- ZDROJU

Dodane: 2022-08-08 15:09 - czytane (82)

TAGI:


Jarmark Nadnidziański

08/17/2017

wiecej..

Dożynki Powiatowe

08/27/2017

27 sierpnia zapraszamy na Powiatowe Święto Plonów powiatu pińczowskiego.  wiecej..

Giełda Pracy już 14 września

09/14/2017

Młodzieżowe Centrum Kultury zaprasza na Giełdę Pracy.  wiecej..

koncert POZYTYWNIE NAKRĘCENI

11/11/2017

 11 listopada 2017 roku zapraszamy na jubileuszowy koncert zespołu POZYTYWNIE NAKRĘCENI koncert odbędzie się w hali widowiskowo sportowej w Pińczowie o godz. 17:00 WSTĘP WOLNY wiecej..

VI Otwarty Turniej Tańca - Pińczów 2018

04/28/2018

wiecej..

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Zdolna młodzież z Kołłątaja

Z ogromną przyjemnością informujemy o kolejnych sukcesach utalentowanych uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja...