Powiat gotowy na zimę

Dodał: Sylwia Robak Data: 2022-12-12 12:30:54 (czytane: 187)

W piątek 9 grudnia odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, z udziałem szefów służb mundurowych, instytucji powiatowych i gospodarzy gmin z terenu powiatu pińczowskiego.

Dyskutowano przede wszystkim o przygotowaniach do zimy i uchodźcach z Ukrainy, którzy nadal mieszkają na terenie powiatu. Kierownictwo Wojewódzkiego i Powiatowego Zarządu Dróg zrelacjonowało sytuację związaną z zimowym utrzymaniem dróg, a przedstawiciele gmin poruszyli temat opieki nad osobami samotnymi, w trudnej sytuacji życiowej i materialnej. Tu głos zabrał także nadleśniczy Andrzej Wójciak. Przedstawiciel Lasów Państwowych poinformował, że istnieje możliwość nabycia materiału opałowego, z kolei wójt Gminy Złota Tadeusz Sułek, w imieniu wszystkich samorządowców omówił ścieżkę zakupu węgla i uzyskania wsparcia finansowego przez mieszkańców. W trakcie dyskusji głos zabrał również Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, który zwrócił uwagę na śnieg zalegający na płaskich dachach i zaapelował o sukcesywne usuwanie śniegu, by nie doszło do uszkodzenia budynków.

W drugiej części posiedzenia rozmawiano o uchodźcach wojennych z Ukrainy. Pod opieką powiatu nadal pozostaje ok. 40 osób, ale w związku z sygnałami, że ta liczba może się zwiększyć, omówiono możliwe drogi postępowania. Przewodniczący Powiatowego Zespołu ds. Uchodźców Piotr Żołądek poinformował o możliwości pozyskania produktów z Banku Żywności i wolnych miejscach zakwaterowania, z kolei Rafał Czapla, prezes Stowarzyszenia Krewcy Ponidzianie opowiedział o działaniach wolontariackich. Padły słowa uznania pod adresem Stowarzyszeń Krewcy Ponidzianie i Gesty ReGesty, za charytatywną działalności na rzecz uchodźców.

zarzadzanie_kryzysowe_1.jpg