Kolejne środki finansowe na remont dróg powiatowych

Dodał: Sylwia Robak Data: 2023-03-17 13:47:20 (czytane: 335)

15 marca 2023 roku pińczowskie Starostwo Powiatowe odwiedził wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

wojewoda_pospisanie_umowy_1.jpg

Gospodarz regionu, wraz z władzami powiatu podpisał umowę na wykonanie zadania drogowego współfinansowanego z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Ogólna wartość zadania wynosi prawie 4,8 miliona złotych, z czego aż 60% będzie pochodzić ze wspomnianego funduszu.

Brakujące środki ze swoich budżetów (po 20%) dołożą powiat pińczowski i gminy, przez które przebiegają drogi przewidziane do remontu. Dzięki tej inwestycji na terenie powiatu wybuduje się prawie 1,5 km nowej nawierzchni dróg poszerzonej do 5,5 m oraz 2 km chodników o szer. 2 m. Zadania będą realizowane na terenie gmin: Pińczów, Michałów, Kije i Złota.

Warto zauważyć, że w trakcie przebudowy jest ulica Adrianowicza w Działoszycach (ciąg drogi powiatowej), co będzie kosztować ponad 600 tysięcy złotych.

Podczas spotkania poruszono także temat kolejnego zadania, które uzyskało dofinansowanie z Rządowego Funduszu Dróg, a opiewa na ogromną kwotę ponad 7 milionów złotych. Za te środki można wybudować 7 km 270 mb nowej nawierzchni i odnowić 330 mb chodnika, wraz z zatokami autobusowymi.

Niestety, dużym problemem jest tu wkład własny, który musiałby wynieść prawie 2,9 miliona złotych. „Wojewoda świętokrzyski dał nam czas do końca tego tygodnia, pozwalając jednocześnie na okrojenie zadania jeśli nie znajdziemy wystarczających środków. Będziemy pracować nad rozwiązaniem tego problemu” –informuje Zbigniew Kierkowski, starosta pińczowski.