Bezpieczny wypoczynek nad wodą

Dodał: Sylwia Robak Data: 2018-06-27 12:51:25 (czytane: 1960)

Planujesz wypoczynek nad wodą? Koniecznie zapoznaj się z poniższymi radami i wskazówkami, które pozwolą Ci uniknąć niepotrzebnej tragedii oraz spędzić bezpiecznie wakacje i czas wolny.

images.jpg

Wakacyjny wypoczynek nad wodą to jedna z najbardziej atrakcyjnych form spędzania wolnego czasu. W okresie tym powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na nasze bezpieczeństwo. Podczas pobytu nad wodą należy wystrzegać się kąpieli w niestrzeżonych i nieznanych miejscach.

Optymalne do kąpieli i pływania są miejsca odpowiednio oznakowane i zabezpieczone – są to kąpieliska strzeżone przez ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Na kąpielisku strzeżonym i odpowiednio oznakowanym, jeżeli jest się początkującym pływakiem, należy pływać tylko w strefie ograniczonej żółtymi bojami. Czerwone boje wyznaczają strefę kąpieliska, z której korzystają wytrawni pływacy. Podczas pływania i kąpieli należy zwracać uwagę na innych, ponieważ ktoś może potrzebować pomocy. Jeśli zauważymy osobę tonącą lub wypadek nad wodą, natychmiast powinniśmy wezwać pomoc.

Nie jest jednak możliwe zabezpieczenie wszystkich miejsc. Towarzyszące wypoczynkowi odprężenie sprawia, że często zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i zapewnieniu dzieciom opieki. Jednak chcąc być bezpiecznym musisz ich przestrzegać.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa nad wodą:
  • Kąpać się i pływać tylko w miejscach strzeżonych, po zapoznaniu się z regulaminem kąpieliska.
  • Nie wchodzić do wody podczas burzy.
  • Nie wchodzić do wody będąc głodnym lub też po obfitym posiłku oraz po wypiciu nawet najmniejszej dawki alkoholu, a także z ciałem spoconym i nagrzanym słońcem.
  • Przed wejściem do wody ochłodzić ciało np. prysznicem lub ochlapując w płytkiej wodzie.
  • Nie umiejąc pływać nie wchodzić do głębszej wody niż sięgającej do klatki piersiowej.
  • Z chwilą poczucia chłodu, wystąpienia „gęsiej skórki”, wyjść natychmiast z wody.
  • Unikać kąpieli i pływania w miejscach bagnistych i zarośniętych.
  • Nie podpływać do zakotwiczonych lub będących w ruchu jednostek pływających.
  • Podczas pływania i zabawy w wodzie zwracać uwagę na innych użytkowników kąpieliska, a szczególnie na dzieci.
  • Nie wpuszczać dzieci do wody bez opieki.
  • Nie robić fałszywych alarmów, nie wzywać pomocy dla żartów, unikać lekkomyślnych zabaw.
  • Przed wejściem do kajaka lub na inną jednostkę pływającą założyć kamizelkę ratunkową lub kapok, nie siadać na rufie.
NAJCZĘSTSZE PRZYCZYN UTONIĘĆ:
  • Brawura i przecenianie umiejętności oraz pływanie w miejscach zabronionych.
  • Pływanie po spożyciu alkoholu, który powoduje zaburzenia zmysłu równowagi i orientacji.
  • Skoki do wody w nieznanym miejscu na tzw. "główkę".
  • Pływanie obok statków, barek i łodzi motorowych, w pobliżu śluz i zapór wodnych.
PAMIĘTAJ!

Nad wodą zawsze trzeba zachować zdrowy rozsądek! Przestrzeganie ww. zasad przyczyni się do zwiększenia naszego bezpieczeństwa, a tym samym na pewno po wakacjach wrócimy szczęśliwi i ze wspaniałymi wspomnieniami.

woda.jpg

Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego w Pińczowie