Nagrody dla Twórców Kultury rozdane

Dodał: Sylwia Robak Data: 2017-10-16 13:23:04 (czytane: 2279)

W Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach zainaugurowano Rok Kulturalny i Sezon Artystyczny 2017/2018.

Świętokrzyska Nagroda Kultury co roku jest przyznawana przez Zarząd Województwa. Trafia do osób, instytucji, stowarzyszeń oraz zespołów za szczególne dokonania w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnianie i ochrony dziedzictwa narodowego. Nagrody wręczyli marszałek Adam Jarubas oraz radna Sejmiku Ewelina Bień. - Inauguracja roku kulturalnego to dla nas szczególna okazja do spotkania w "świątyni sztuki" - teatrze, z twórcami, animatorami kultury, dyrektorami instytucji, pasjonatami. W imieniu Samorządu Województwa dziękuję za to, co robicie w przestrzeni kulturalnej naszego regionu, za Państwa kreatywność i zaangażowanie – powiedział marszałek.

kielce1.jpg

kielce2.jpg

kielce3.jpg

Laureatem z powiatu pińczowskiego został Ryszard Sobieraj, który otrzymał Nagrodę Kultury II stopnia.  Pełni on funkcję prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Pełczyskach oraz wiceprezesa dwóch zarządów OSP - gminnego i powiatowego. Jest członkiem Lokalnej Grupy Działania, zasiada również w jej radzie. Organizuje uroczystości lokalne, festyny dla dzieci i młodzieży. Od ponad dwudziestu lat jest organizatorem Powitania i Pożegnania Lata w Pełczyskach. W 1988 r. powstał jego pierwszy zespół „Indeks" grający muzykę rozrywkową i biesiadną. W roku 2002, wspólnie z członkami Ochotniczej Straży Pożarnej w Pełczyskach, utworzył zespół „Pełczyszczanie", który kultywuje tradycje muzyczne Ponidzia i przekazuje dziedzictwo kulturowe młodszym pokoleniom.

Gratulacje naszemu laureatowi przekazał obecny na gali starosta Zbigniew Kierkowski wraz z Tadeuszem Sułkiem - wójtem Gminy Złota oraz wójtem Gminy Kije Krzysztofem Słoniną.