Czy może być Morze?

Dodał: Sylwia Robak Data: 2020-07-20 10:53:19 (czytane: 1640)

Temat rozpalający wyobraźnię mieszkańców Pińczowa od lat 80 - możliwość powstania dużego zbiornika wodnego, zwanego Morzem Pińczowskim. Są zwolennicy, ale nie brakuje też sceptyków.

Zgodnie z nowym prawem wodnym od 1 stycznia 2018 roku funkcjonuje Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie” odpowiadające za inwestycje z zakresu ochrony przeciwpowodziowej i małej retencji (a do takiej zaliczałaby się budowa zbiornika). Instytucja ta - nie mówi naszym potrzebom - nie. Ale wymaga przygotowania wstępnej koncepcji.

W poszukiwaniu rozwiązań najlepiej spełniających nasze oczekiwania zaangażowane są samorządy powiatu oraz gminy Pińczów - mocno wspierane przez Wojewodę Świętokrzyskiego – Zbigniewa Koniusza.

Niedawno w pińczowskiej hali widowiskowo-sportowej odbyło się spotkanie w trakcie którego profesorowie: Leszek  Książek z Katedry Inżynierii Wodnej i Geotechniki Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz Tadeusz Zając z Instytutu Ochrony Środowiska Polskiej Akademii Nauk, przy udziale  wojewody, starostów i Dyrektora Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych  Tomasza  Hałatkiewicza, rozważali za i przeciw kilku wariantom budowy pińczowskiego morza.

Zwracano uwagę, by przy doborze lokalizacji i wielkości zbiornika wykorzystać doświadczenie nabyte w latach eksploatacji pińczowskiego zalewu, a także by inwestycja prowadzona była z poszanowaniem środowiska naturalnego. Obaj profesorowie mocno „zaprzyjaźnieni” z Ponidziem i Pińczowem zadeklarowani pomoc naukową.

Podczas spotkania zastanawiano się również nad możliwościami finansowania tak dużej inwestycji. Wszelką pomoc dla samorządu zadeklarował Zbigniew Koniusz, który również jest jej zwolennikiem. Niebawem odbędą się dalsze konsultacje, by wizje i marzenia zamienić w rzeczywistość.

morze__3_.jpg

morze__4_.jpg