To będzie rok pełen wyzwań

Dodał: Sylwia Robak Data: 2021-01-05 14:24:11 (czytane: 1209)

Rada Powiatu Pińczowskiego kilka dni temu jednogłośnie przyjęła budżet powiatu na rok 2021.

Nie jest on łatwy. Sytuację ekonomiczną wszystkich samorządów skutecznie komplikuje pandemia i związana z nią obniżka wpływów z podatków. Dodatkowym obciążeniem będzie także zapowiadana podwyżka płacy minimalnej, olbrzymie nakłady na oświatę oraz fakt, że kończy się większość projektów realizowanych przez Powiat Pińczowski. Jak z tymi wyzwaniami zamierza sobie poradzić powiatowy samorząd?

„W wielu przypadkach rok 2021 jest rokiem płatności, już w marcu musimy realizować pierwsze rachunki. W tym miejscu bardzo nam pomoże nadwyżka operacyjna zaplanowana w tegorocznym budżecie, w kwocie 3 milionów 916 tysięcy 302 złotych. Taka nadwyżka zdecydowanie poprawi płynność finansową powiatu.

Bez tych awaryjnych środków planowanie inwestycji byłoby bardzo trudne, a wręcz niemożliwe” – komentuje Zbigniew Kierkowski, starosta pińczowski.

Na jakim poziomie plasują się tegoroczne wydatki powiatu? Jaką kwotę zapisano po stronie dochodów?
55 milionów 520 tysięcy 676 złotych – ta kwota to wydatki powiatu (podzielona na wydatki bieżące w wysokości 47 milionów 322 tysięcy 981 złotych i wydatki majątkowe: 8 milionów 197 tysięcy 695 złotych). Dochody powiatu plasują się na poziomie 56 milionów 924 tysięcy 297 złotych.

Wróćmy do wydatków, czy odczują je mieszkańcy powiatu? Z pewnością. Pieniądze zostaną wydane m.in. na dokończenie wielkich projektów w szpitalu (termomodernizacja, doposażenie, awaryjny zbiornik wodny, informatyzacja), na wykonanie termomodernizacji obiektów Domu Pomocy Społecznej w Pińczowie, Państwowej Straży Pożarnej i Warsztatów Szkolnych przy ZSZ, a także na dokończenie budowy nowego boiska przy wspomnianej szkole.

Zaplanowano również przebudowy lub remonty dróg powiatowych, łącznie zapisano w projekcie aż 14 takich zadań, a część z nich będzie sfinansowana z wydatków bieżących. Jednak największy udział w budżecie stanowią wydatki na oświatę w kwocie 19 milionów 586 tysięcy 973 złotych. Stanowi to aż 35,24% wszystkich wydatków, z kolei 10% - kwota 5 milionów 673 tysiące 177 złotych to nakłady na drogi powiatowe.

sesja2_1.jpg

„Nie będzie to łatwy rok, ale jesteśmy optymistami. Zakładamy sięganie po środki zewnętrzne, a Zarząd Powiatu i pracownicy starostwa dołożą starań, by oszczędnie gospodarować budżetem. Będziemy także na bieżąco analizować sytuację i odpowiednio reagować w razie potrzeby” – podkreśla starosta.
Gościem specjalnym budżetowej sesji Rady Powiatu w Pińczowie był wojewoda świętokrzyski                dr Zbigniew Koniusz. Były, długoletni radny powiatowy podziękował zebranym za dobrą współpracę i zadeklarował dalsze wsparcie.

sesja_1.jpg

sesja3.jpg