Wiadomości - Aktualności

Dh Leopold Kosiński - żywa legenda ochotniczego pożarnictwa

Dodał: Sylwia Robak Data: 2023-05-08 09:03:55 (czytane: 181)

Na terenie Powiatu Pińczowskiego działa 66 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, co statystycznie oznacza, że OSP działa w co drugiej miejscowości. Strażacy ochotnicy dysponują specjalistycznym sprzętem za miliony złotych, który pomaga im ratować ludzkie życie, zdrowie i mienie. W szeregach OSP społecznie działa ponad 1700 druhen i druhów, a wśród nich jest także 30 Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Ludzie bezinteresownie poświęcają swój czas, by nieść pomoc drugiemu człowiekowi.

Żywą legendą ochotniczego pożarnictwa jest dh Leopold Kosiński z OSP Jakubowice, w gminie Działoszyce. 86 –letni dh Leopold uczestniczył w tysiącach akcji ratowniczo –gaśniczych, reprezentował także ochotniczą straż w uroczystościach i świętach. Przez ponad pół wieku, a konkretnie przez 55 lat był naczelnikiem swojej rodzimej OSP Jakubowice, przez 21 pełnił funkcję prezesa Miejsko –Gminnego Zarządu Oddziału ZOSP RP w Działoszycach, 14 lat piastował stanowisko Komendanta Gminnego OSP Działoszyce. Przez 24 lata był członkiem Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Pińczowie, przez dekadę zaś wiceprezesem tego Zarządu. Przez kolejnych 10 lat zasiadał w strukturach Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Kielcach. Miłością do pożarnictwa zaszczepił młode pokolenie, w tym także własnego syna. St. bryg. w st. spocz. Grzegorz Kosiński był długoletnim komendantem KP PSP w Miechowie.

Dh Leopold Kosiński to pasjonat społecznych działań; obok funkcji pożarniczych, od wielu lat zasiada także w Radzie Parafialnej parafii w Działoszycach. Wielkie zamiłowanie do niesienia pomocy drugiemu człowiekowi na szczęście znajduje wielu naśladowców. Nie będzie przesadą, gdy napiszemy, że to właśnie dh Leopold Kosiński ukształtował dziesiątki młodych charakterów i za to należą mu się ogromne wyrazy uznania.

leopoldkosinski.jpg

 Dh Leopold Kosiński (w środku), obok po lewej dh Zbigniew Szczepański z M-G Zarządu Oddziału ZOSP RP w Działoszycach i dh Edward Helak z OSP Dzierążnia, po prawej prezes Zarządu Powiatowego Oddziału ZOSP RP w Pińczowie dh Zbigniew Kierkowski i sekretarz Zarządu dh Marek Długosz

Jarmark Nadnidziański

08/17/2017

wiecej..

Dożynki Powiatowe

08/27/2017

27 sierpnia zapraszamy na Powiatowe Święto Plonów powiatu pińczowskiego.  wiecej..

Giełda Pracy już 14 września

09/14/2017

Młodzieżowe Centrum Kultury zaprasza na Giełdę Pracy.  wiecej..

koncert POZYTYWNIE NAKRĘCENI

11/11/2017

 11 listopada 2017 roku zapraszamy na jubileuszowy koncert zespołu POZYTYWNIE NAKRĘCENI koncert odbędzie się w hali widowiskowo sportowej w Pińczowie o godz. 17:00 WSTĘP WOLNY wiecej..

VI Otwarty Turniej Tańca - Pińczów 2018

04/28/2018

wiecej..

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Przymrozki - IMGW ostrzega

...