Wiadomości - Aktualności

Inwestycja w oświatę –inwestycją w przyszłość

Dodał: Sylwia Robak Data: 2021-03-16 16:11:04 (czytane: 129)

Pisaliśmy kilkanaście dni temu o ogromnych  nakładach finansowych na powiatową służbę zdrowia, które przekroczyły 14 milionów złotych. Jednak, niemal tak samo ważne jest wykształcenie młodzieży. Nauka, zdobywanie wiedzy, oświata – to gałąź życia społecznego, której gospodarze Powiatu Pińczowskiego poświęcają równie dużo uwagi. Liczne projekty unijne, remonty i inwestycje finansowane także ze środków własnych, są tego dobitnym przykładem. 

„Nawet gdy młodzi ludzie wyjadą z naszego regionu, to będziemy mieć satysfakcję, iż dołożyliśmy wszelkich starań, by mieli lepszy start w dorosłe życie” –mówi starosta pińczowski Zbigniew Kierkowski i dodaje, że oświata była „oczkiem w głowie” powiatowego samorządu również w poprzednich kadencjach. „Przeznaczaliśmy bardzo duże środki głównie na zadania termomodernizacyjne i poprawę warunków nauczania” –wyjaśnia.  

„W perspektywie unijnego finansowania 2014 -2020 przeprowadziliśmy szeroko zakrojone zadanie pod nazwą „Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej”. Prace objęły wszystkie placówki edukacyjne prowadzone przez powiat, czyli Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Zawodowych oraz Specjalny Ośrodek Szkolno –Wychowawczy w Pińczowie” –wylicza Małgorzata Dymek z Wydziału Inwestycji, Promocji i Polityki Regionalnej w pińczowskim starostwie.  

Ważnym zadaniem była także budowa boiska wielofunkcyjnego przy LO im. Hugona Kołłątaja, jak też całkowita przebudowa dziedzińca przed obiektami ZSZ im. Stanisława Staszica. Utwardzony plac, wyłożony estetyczną kostką brukową jest niczym „wisienka na torcie” na tle wcześniej wykonanych prac. Przypomnijmy, że na tym placu, w sezonie letnim, odbywają się wszystkie większe uroczystości szkolne. Jest to niejako wizytówka szkoły.  

Wytężone prace przy placówkach oświatowych trwają do dziś. 20 stycznia tego roku rozliczono duży projekt unijny pod nazwą „Podniesienie jakości i efektywności kształcenia w szkołach prowadzonych przez Powiat Pińczowski, poprzez modernizację, doposażenie dydaktyczne, infrastrukturalne Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Zawodowych . W ramach zadania inwestor wybudował bieżnię okólną i skocznię do skoków w dal przy LO. Ponadto, całkowicie przebudowano tam węzeł szatniowy, powstała też nowa salka gimnastyczna. Z kolei w „Staszicu” gruntownie wyremontowano warsztaty szkolne, zakupiono nowoczesne maszyny i urządzenia, wśród nich np. obrabiarki CNC. Na sprzęcie tym swoje umiejętności doskonalą uczniowie ZSZ. Zarówno w Liceum Ogólnokształcącym, jak i w Zespole Szkół Zawodowych, w ramach projektu powstały liczne, znakomicie wyposażone pracownie przedmiotowe. W przypadku szkolnictwa zawodowego, w pracowniach tych zainstalowano najnowsze oprogramowanie projektowo – kosztorysowe. Ogólna wartość projektu wynosi 4 miliony 155 tysięcy złotych, a zewnętrzne wsparcie wyniosło 3 miliony 166 tysięcy 250 złotych. 

„Naszym zamysłem było połączenie wszystkich realizowanych projektów w jedną, spójną całość. Każde kolejne zadanie uzupełnia poprzednie stanowiąc tym samym element kompleksowej modernizacji placówek oświatowych” –mówi Ryszard Barna, wicestarosta pińczowski. Zgodnie z tą ideą, obecnie realizowany jest kolejny duży projekt pod nazwą „Poprawa efektywności energetycznej budynku warsztatowego Zespołu Szkół Zawodowych w Pińczowie”. Jego ogólna wartość to 2 miliony 229 tysięcy 999 złotych, a dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego wynosi 1 milion 849 tysięcy 441 złotych.  

Zadanie obejmuje docieplenie ścian i stropodachu budynku warsztatowego, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, wymianę świetlików w dachu warsztatów, a także nowe orynnowanie. „Roboty w tym momencie zaangażowane są w 25%” – informuje Monika Strojna, kierownik Wydziału Inwestycji, Promocji i Polityki Regionalnej i dodaje, że równie ważna, jak stan wiedzy jest kondycja fizyczna uczniów. Z myślą o efektywnych zajęciach wychowania fizycznego pozyskano sporą dotację z Ministerstwa Sportu i Turystyki. To finansowe wsparcie pozwoliło rozpocząć budowę boiska wielofunkcyjnego przy ZSZ. Cały projekt wart jest niemal 700 tysięcy złotych, a roboty zaawansowane są w 80%. Zakończenie prac zaplanowano na początek II półrocza, zaś rozliczenie potrwa do końca roku 2021. „Mamy także plany na zagospodarowanie terenu po starym boisku ZSZ, na razie jednak nie chcemy ich zdradzać” –mówi tajemniczo Monika Strojna. 

Ze środków własnych powiatu zadbano o bezpieczeństwo uczniów i pracowników szkół. Zgodnie z nowymi wymogami, zarówno w LO, jak i w SOSW zbudowano sieć hydrantową zewnętrzną i wewnętrzną. Pozostało jeszcze zamontowanie alarmowych systemów przeciwpożarowych i klap oddymiających. Wartość projektu to prawie 300 tysięcy złotych. 

W pozyskiwanie zewnętrznych dotacji angażują się sami nauczyciele. „Nie czekają, aż dofinansowanie samo przyjdzie; aktywnie szukają źródeł wsparcia i znajdują je. Tu wyrazy uznania pod ich adresem” –mówi starosta Zbigniew Kierkowski.

Dobrym przykładem takiej oddolnej inicjatywy jest „Pilotażowy Program Rehabilitacja 25 Plus”, realizowany przez Specjalny Ośrodek Szkolno –Wychowawczy w Pińczowie. Na działania w ramach programu udało się pozyskać aż 210 tysięcy złotych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

„Siedmiu uczestników projektu, którzy byli niegdyś naszymi uczniami, korzysta ze wsparcia w zakresie gospodarstwa domowego, sztuki użytkowej, zajęć rehabilitacyjnych, rekreacyjno -ruchowych i rękodzieła. Młodzież bardzo się stara, aby wynieść z zajęć maksimum informacji i doświadczenia” –mówi Andrzej Cepak, dyrektor SOSW w Pińczowie. Program kończy się w sierpniu tego roku.efekty_zajec_rekodzielniczych_w_SOSW.jpg

 Efekty zajęć rękodzielniczych w SOSW

 

boisko_bieznia_i_skocznia_przy.jpgBoisko, bieżnia i skocznia przy LO 

budowa_boiska_przy_zsz_1.jpg 

 Budowa boiska przy ZSZ

pracownia_informatyczna_w_ZSZ.jpg

Pracownia informatyczna w ZSZ 

zajecia_kulinarne_w_SOSW.jpg 

Zajęcia kulinarne w SOSW 

Jarmark Nadnidziański

08/17/2017

wiecej..

Dożynki Powiatowe

08/27/2017

27 sierpnia zapraszamy na Powiatowe Święto Plonów powiatu pińczowskiego.  wiecej..

Giełda Pracy już 14 września

09/14/2017

Młodzieżowe Centrum Kultury zaprasza na Giełdę Pracy.  wiecej..

koncert POZYTYWNIE NAKRĘCENI

11/11/2017

 11 listopada 2017 roku zapraszamy na jubileuszowy koncert zespołu POZYTYWNIE NAKRĘCENI koncert odbędzie się w hali widowiskowo sportowej w Pińczowie o godz. 17:00 WSTĘP WOLNY wiecej..

VI Otwarty Turniej Tańca - Pińczów 2018

04/28/2018

wiecej..

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Życzenia z okazji Międzynarodowego Święta Konsumentów

Z okazji Międzynarodowego Święta Konsumentów, składam Konsumentom zadowolenia z dokonanych zakupów, udanych transakcji, korzystnych...