Wiadomości - Aktualności

Leśnicy będą zwalczać chrabąszcza

Dodał: Sylwia Robak Data: 2021-05-21 10:34:24 (czytane: 340)

W dniach 21 - 30 maja br. planowany jest zabieg agrolotniczy zwalczania chrabąszczy.

Nadleśnictwo Pińczów informuje o planowanym zabiegu ratowniczym ograniczania liczebności chrabąszczy w drzewostanach objętych ich masowym pojawem. Łącznie w skali całego nadleśnictwa zabieg agrolotniczy zostanie przeprowadzony na powierzchni 5077 ha.

Na terenie Starostwa Pińczów jest to areał  4488 ha, w tym na terenie:

  • Gm. Działoszyce  -       68 ha
  • Gm. Pińczów        -   2754 ha
  • Gm. Michałów      -  1019 ha
  • Gm. Złota       -    647 ha

Zabieg obejmie tereny najbardziej narażone przez zniszczenie na skutek żerowania pędraków chrabąszczy. Wykorzystanie zabiegów agrolotniczych jest konieczne ponieważ zabieg trzeba przeprowadzić w krótkim czasie, na dużej powierzchni, oprysk z powietrza jest mniejszym zagrożeniem dla innych organizmów i środowiska i nie ma zagrożenia zniesienia środka na obszar niebędący przedmiotem zabiegu. Szczegółową lokalizację powierzchni objętych zabiegiem przedstawiają załączniki w postaci map:

 Termin wynika z obserwacji kulminacji rójki chrabąszczy i innych szczegółowych i precyzyjnych działań monitoringowych prowadzonych przez leśników w ścisłej współpracy z Zespołem Ochrony Lasu w Radomiu (wyspecjalizowaną jednostką zajmującą się oceną stanu zagrożenia lasów) i jest przewidywany w dniach od 20.05. do 31.05 w zależności od warunków pogodowych. 

Pomimo, że dla pszczół i innych owadów zapylających zabieg w stosowanej dawce jest praktycznie nieszkodliwy to zgodnie z zaleceniami dobrej praktyki ochrony roślin wykonywany będzie od wschodu słońca do rozpoczęcia lotów przez pszczoły, oraz od zakończenia lotów przez pszczoły do zachodu słońca.

Zabieg zostanie wykonany przy użyciu preparatu Mospilan 20 SP, który spełnia wszelkie krajowe i unijne kryteria w dawce 0,4 kg/ha + Ikar 95EC (adiuwant) 1,0 l/ha. Zgodnie z etykietą środka ochrony roślin "Mospilan 20 SP jest insektycydem w formie proszku rozpuszczalnego w wodzie, o działaniu kontaktowym i żołądkowym, przeznaczony do zwalczania szkodników ssących i gryzących. Na roślinie działa powierzchniowo, wgłębnie i systemicznie.

Na czas wykonywania zabiegu na obszarach nim objętych ustawione zostaną tablice informacyjno-ostrzegawcze, zakazujące wstępu do lasu (zakaz wprowadzony Decyzją Nadleśniczego informacja o zakazie zostanie umieszczona na stronie www nadleśnictwa). 

Zastosowany środek rozpylany jest tuż nad koronami drzew. Działa szybko, skutecznie, bezpiecznie i tylko na wybrane owady, a dodatkowo szybko rozkłada się w środowisku. 

Ograniczenie populacji chrabąszczy odbywa się z zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, uzyskano wymagane prawem zezwolenia i spełniono procedury, a samo wykonanie zabiegu podlega możliwości kontroli przez uprawnione instytucje zewnętrzne. 

Osoby do kontaktu w sprawach związanych z prowadzeniem zabiegów ograniczania liczebności chrabąszczy:

  1. Jerzy Zawadzki, naczelnik Wydziału Ochrony Lasu RDLP w Radomiu, tel. 48 385 60 25, kom. 662 209 704  
  2. Edyta Nowicka, rzecznik prasowy RDLP w Radomiu, tel. 48 385 60 16, kom. 604 579 38, rzecznik@radom.lasy.gov.pl.

 

chrabaszcz.jpg

Jarmark Nadnidziański

08/17/2017

wiecej..

Dożynki Powiatowe

08/27/2017

27 sierpnia zapraszamy na Powiatowe Święto Plonów powiatu pińczowskiego.  wiecej..

Giełda Pracy już 14 września

09/14/2017

Młodzieżowe Centrum Kultury zaprasza na Giełdę Pracy.  wiecej..

koncert POZYTYWNIE NAKRĘCENI

11/11/2017

 11 listopada 2017 roku zapraszamy na jubileuszowy koncert zespołu POZYTYWNIE NAKRĘCENI koncert odbędzie się w hali widowiskowo sportowej w Pińczowie o godz. 17:00 WSTĘP WOLNY wiecej..

VI Otwarty Turniej Tańca - Pińczów 2018

04/28/2018

wiecej..

Przeczytaj kolejną wiadomość:

III edycja Nagrody Semper Fidelis

Instytut Pamięci Narodowej po raz trzeci przyzna Nagrody „Semper Fidelis”....