Wiadomości - Aktualności

Majowe śpiewanie

Dodał: Sylwia Robak Data: 2018-05-25 10:49:10 (czytane: 685)

Mówi się, że ten kto śpiewa - modli się podwójnie. W ubiegłym tygodniu w dwóch miejscowościach powiatu pińczowskiego zabrzmiały pieśni maryjne. Mieszkańcy spotkali się na Górze Świętej Anny oraz we Włoszczowicach.

kaplica_swanna_pinczow.jpg

Jak nakazuje niepisana tradycja - również w tym roku ma Górze Świętej Anny w Pińczowie zabrzmiały pieśni maryjne. Na wspólne majówkowe śpiewanie przybyło dużo osób - mieszkańców z całego powiatu, zespoły ludowe i koła gospodyń wiejskich z województwa. Piękną tradycję kultywowali także przedstawiciele władz: starosta Zbigniew Kierkowski, wicestarosta Ryszard Barna, burmistrz Pińczowa Włodzimierz Badurak, radni. 

anna_6.jpg Pieśni intonowały Bogucanki, Korytniczanki, Kozubowianki, Skałczanki oraz zespół śpiewaczy Wrzos z Działoszyc. Wszystkie panie ubrane były w ludowe stroje, co nadawało wyjątkowej atmosfery wydarzeniu. W repertuarze znalazły się następujące pieśni: „Chwalcie łąki umajone”; „Nie opuszczaj nas”; „Po górach dolinach”; „Z dawna Polski tyś Królową”; a także „Matko Niebieskiego Pana”.

anna1_1.jpg Mieszkańcy włączali się do wspólnego śpiewania, mając w dłoniach śpiewniki wydane pod patronatem europosła Czesława Siekierskiego, marszałka Adama Jarubasa i „Echa Dnia”. Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia jest Adam Ochwanowski, poeta ze Złotej.

Piękna, staropolska tradycja wspólnego śpiewania pieśni maryjnych jest kultywowana także w gminie Kije, z tymi samymi śpiewnikami co w Pińczowie. W tym roku, po raz pierwszy zorganizowano „Majówkę z Maryją” we Włoszczowicach przy tamtejszym kościele. Na zaproszenie Stowarzyszenia Kobiet Wsi Włoszczowice na majówkę przybyło ponad 100 osób, były koła gospodyń wiejskich z: Gartatowic, Gołuchowa, z Woli Żydowskiej, z Czechowa, Umianowic, Kij, Kliszowa, Rębowa, Górek i Włoszczowic. Przyjechała też reprezentacja koła z gminy Chmielnik, na czele z Beatą Przeździecką.

kije_anna.jpg

Wydarzenie zorganizowano 21 maja. Data była nieprzypadkowa. - Cieszę się bardzo, że „Majówkę z Maryją” zorganizowano właśnie tego dnia. To szczególna data. Dzień po Zielonych Świątkach, niegdyś bardzo ważnego święta na wsiach. Majówką uczciliśmy nie tylko piękną tradycję wspólnego śpiewania, ale także zbliżający się Dzień Matki. Podziękowania należą się wszystkim, którzy byli obecni, a także władzom gminy za zorganizowanie autokaru - mówi Dorota Serhej, prezes Stowarzyszenia Kobiet Wsi Włoszczowice. I dodaje: - Aby tradycji stało się zadość pomiędzy ławkami ułożyłyśmy liście tataraku. To szczególna roślina. Dawniej, gdy było majenie domów tymi kwiatami (podobnymi do lili) przyozdabiano całe obejście.

anna3_1_1.jpg 

Zdawać by się mogło, że tradycja wspólnego śpiewania podczas majówek zanika. Rzadko widuje się mieszkańców przed krzyżami, czy przydrożnymi kapliczkami, ale... w powiecie pińczowskim ta piękna polska tradycja wciąż jest żywa. - Co prawda we Włoszczowicach, w tym roku wspólnie śpiewaliśmy po raz pierwszy, ale dwie wcześniejsze takie wydarzenia były organizowane w Rębowie. W wielu miejscach w naszej gminie aż do dziś przetrwała tradycja wspólnego śpiewania. Mieszkańcy spotykają się przy krzyżach i kapliczkach, a Stowarzyszenie Kobiet Wsi Włoszczowice już od 15 lat śpiewa przy figurce Matki Bożej Niepokalanej - opowiada Dorota Serhej. 

anna2_1.jpg

Jarmark Nadnidziański

08/17/2017

wiecej..

Dożynki Powiatowe

08/27/2017

27 sierpnia zapraszamy na Powiatowe Święto Plonów powiatu pińczowskiego.  wiecej..

Giełda Pracy już 14 września

09/14/2017

Młodzieżowe Centrum Kultury zaprasza na Giełdę Pracy.  wiecej..

koncert POZYTYWNIE NAKRĘCENI

11/11/2017

 11 listopada 2017 roku zapraszamy na jubileuszowy koncert zespołu POZYTYWNIE NAKRĘCENI koncert odbędzie się w hali widowiskowo sportowej w Pińczowie o godz. 17:00 WSTĘP WOLNY wiecej..

VI Otwarty Turniej Tańca - Pińczów 2018

04/28/2018

wiecej..

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Czerwona Nitka zaprasza

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach zaprasza do włączenia się do ogólnopolskiego wydarzenia promującego...