Wiadomości - Aktualności

Masz prywatny las? Sprawdź, kiedy możesz wyciąć drzewo

Dodał: Sylwia Robak Data: 2022-02-28 15:09:59 (czytane: 351)

Szalejąca inflacja i rosnące ceny prądu, gazu i węgla powodują, że coraz częściej skłaniamy się ku ogrzewaniu mieszkań drewnem, zwłaszcza, gdy jesteśmy właścicielami lasu. Czy jednak akt własności wystarczy, by wejść do naszego lasu i wyciąć drzewo? Na to pytanie odpowiada Małgorzata Adamczyk, kierownik Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska w pińczowskim Starostwie Powiatowym.

adamczyk_1.jpg 

Zasady wycinki drzew objaśnia Małgorzata Adamczyk, kierownik Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska


Gospodarkę leśną w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa prowadzi się zgodnie z uproszczonym planem urządzenia lasu i inwentaryzacją stanu lasu, na podstawie art. 14 a Ustawy o lasach, z 28 września 1991 roku. Z kolei nadzór nad gospodarką leśną w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa sprawuje starosta. Gospodarkę leśną w tych lasach prowadzi się w oparciu o uproszczone plany urządzenia lasów lub decyzje administracyjne określające zadania z zakresu gospodarki leśnej wydane na podstawie Inwentaryzacji stanu lasu. Zgodnie z tymi dokumentami, wycinkę drzewa w naszym prywatnym lesie możemy przeprowadzić dopiero po spełnieniu kilku formalności.

„Po pierwsze zgłoszenie. Właściciel lub współwłaściciel lasu musi zgłosić do nas zamiar wycięcia drzewa. Niezwłocznie po zgłoszeniu w teren udaje się nasz leśnik Krzysztof Fortuna, który cechuje drewno i wydaje świadectwo legalności jego pozyskania” -wyjaśnia kierownik Małgorzata Adamczyk. W tym przypadku opłata skarbowa nie obowiązuje. Takie same kroki musimy podjąć, gdy chcemy usunąć z lasu drzewo powalone przez wichurę, co w ostatnich dniach mogło się zdarzyć. Z kolei opłata skarbowa obowiązuje w przypadku zamiaru sprzedaży lasu. Starosta powiatu, na specjalny wniosek wydaje wówczas zaświadczenie potwierdzające, że nieruchomość jest lub nie jest objęta uproszczonym planem urządzenia lasu i że jest lub nie jest objęta decyzją Starosty określającą zadania z zakresu gospodarki leśnej.

Wszelkie informacje na ten temat można uzyskać pod nr tel. 413576001 wew.262, lub w pokoju nr 34.

Zobacz także

ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO W BUSKU- ZDROJU

Dodane: 2022-08-08 15:09 - czytane (4)

TAGI:


Jarmark Nadnidziański

08/17/2017

wiecej..

Dożynki Powiatowe

08/27/2017

27 sierpnia zapraszamy na Powiatowe Święto Plonów powiatu pińczowskiego.  wiecej..

Giełda Pracy już 14 września

09/14/2017

Młodzieżowe Centrum Kultury zaprasza na Giełdę Pracy.  wiecej..

koncert POZYTYWNIE NAKRĘCENI

11/11/2017

 11 listopada 2017 roku zapraszamy na jubileuszowy koncert zespołu POZYTYWNIE NAKRĘCENI koncert odbędzie się w hali widowiskowo sportowej w Pińczowie o godz. 17:00 WSTĘP WOLNY wiecej..

VI Otwarty Turniej Tańca - Pińczów 2018

04/28/2018

wiecej..

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Ciekawe projekty za dużą kasę

486 tysięcy 893 złote – na tak zawrotną sumę opiewają projekty realizowane przez Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy...