Wiadomości - Aktualności

O zabytkach i rozwoju powiatu - rozmowa ze starostą Zbigniewem Kierkowskim

Dodał: Sylwia Robak Data: 2021-09-25 19:20:14 (czytane: 116)

Red. Panie starosto, na ostatnim posiedzeniu Zarządu Powiat Pińczowski przekazał 30 tysięcy złotych na rekonstrukcję i zabezpieczenie malowideł odkrytych na ścianie kaplicy św. Anny. Czym podyktowana była ta finansowa decyzja? 

Zbigniew Kierkowski: Od dłuższego czasu, wspólnie z Gminą Pińczów i pod okiem proboszcza parafii ks. Jana Staworzyńskiego, prowadzimy renowację zabytkowej kaplicy św. Anny. W ostatnim etapie prac nie otrzymaliśmy dotacji z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w związku z czym ciężar finansowania prac wzięły na siebie samorządy powiatu i gminy. Bardzo chcemy zakończyć trzeci etap prac wraz z przygotowaniem wnętrza i właśnie podczas robót w obiekcie odkryte zostały wspomniane malowidła i prace zostały wstrzymane. Wobec tego Zarząd Powiatu Pińczowskiego podjął decyzję o przekazaniu 30 tysięcy złotych na odpowiednie zabezpieczenie malowideł, co z pewnością podniesie walory architektoniczne obiektu będącego wizytówką całego regionu. Ponadto, dzięki naszemu wsparciu prace będą mogły być kontynuowane zgodnie z harmonogramem. 

Red. A co nowego w sprawie OSI Ponidzie? Przypomnijmy, że chodzi o porozumienie 10 nadnidziańskich samorządów, któremu lideruje Powiat Pińczowski. Celem porozumienia jest szeroko pojęty rozwój obszaru i pozskanie maksymalnych środków z przyszłej perspektywy finansowania na lata 2021 - 2027. 

Z.K. Trwa już II etap projektu, a obecnie zakończyliśmy prace nad Strategią Terytorialną Partnerstwa Ponidzie. Gotowa jest także diagnoza, a przed nami kompleksowy projekt jednego z priorytetów strategii. Warto dodać, że dużym sukcesem jest również wejście do Pilotażowego Programu Ministerstwa Rozwoju „Wsparcie Doradcze”. Dzięki temu nie musimy wydatkować potężnych środków na opracowanie dokumentacji, gdyż możemy liczyć na merytoryczną pomoc doradców Związku Miast Polskich i przeszkolenie pracowników samorządów tworzących porozumienie. Kolejną istotną sprawą jest nasz duży wkład w tworzenie dokumentów dotyczących rozwoju całego województwa świętokrzyskiego. Nasze pomysły bowiem doskonale wpasowały się w ogólną strategię rozwoju województwa, którą przygotował Urząd Marszałkowski i Regionalny Program na lata 2021 - 2027. 

Red. Dziękuję za rozmowę

zarzad.jpg

Zobacz także

Dbamy o zielone płuca Ponidzia

Dodane: 2021-11-24 08:46 - czytane (43)

TAGI:


Jarmark Nadnidziański

08/17/2017

wiecej..

Dożynki Powiatowe

08/27/2017

27 sierpnia zapraszamy na Powiatowe Święto Plonów powiatu pińczowskiego.  wiecej..

Giełda Pracy już 14 września

09/14/2017

Młodzieżowe Centrum Kultury zaprasza na Giełdę Pracy.  wiecej..

koncert POZYTYWNIE NAKRĘCENI

11/11/2017

 11 listopada 2017 roku zapraszamy na jubileuszowy koncert zespołu POZYTYWNIE NAKRĘCENI koncert odbędzie się w hali widowiskowo sportowej w Pińczowie o godz. 17:00 WSTĘP WOLNY wiecej..

VI Otwarty Turniej Tańca - Pińczów 2018

04/28/2018

wiecej..

Przeczytaj kolejną wiadomość:

14 października - Dzień Edukacji Narodowej

...