Wiadomości - Aktualności

Serce Ponidzia bije dla Ukrainy

Dodał: Sylwia Robak Data: 2022-03-07 11:25:48 (czytane: 339)

„Jestem dumny z mieszkańców Ponidzia. W obliczu wojny i ludzkiego cierpienia wykazali się ogromną życzliwością i empatią. Gromadzą dary, robią zbiórki, oferują swoje mieszkania, pomagają w organizacji działań pomocowych. Zdaliśmy egzamin z człowieczeństwa” -mówi starosta pińczowski Zbigniew Kierkowski.

24 lutego 2022 roku, wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę. Kilkanaście godzin później w Pińczowie pojawiły się pierwsi uchodźcy wojenni. Zamieszkali w jednym z trzech punktów przygotowanych na ten cel. Tu dodajmy, że zapewnienie mieszkań dla uchodźców to ustawowe zadanie powiatów, w przypadku Pińczowa powiatowym służbom pomagają także lokalne stowarzyszenia charytatywne. Budynek byłego internatu LO przy ul. Żwirki i Wigury, przez weekend zapełnił się niemal do ostatniego miejsca. Na dzień 2 marca 2022 roku na terenie powiatu zamieszkało 124 obywateli Ukrainy, głównie matek z dziećmi. Niektóre z nich to niemowlaki. Są też dzieci w wieku wczesnoszkolnym, a także nastolatki. Dla nich wszystkich mieszkańcy całego Ponidzia i innych świętokrzyskich powiatów otworzyli swoje serca. Efekty zbiórki przez pierwszych kilka dni przeszły najśmielsze oczekiwania organizatorów. Ludzie przynosili paczki do późnych godzin nocnych, a członkowie Stowarzyszenia Krewcy Ponidzianie i Gesty ReGesty, którzy koordynują zbiórkę, właściwie nie opuszczali obiektu byłego internatu. Nocne dyżury pełnili i pełnią pracownicy starostwa powiatowego w Pińczowie, wsparciem służą ukraińskie rodziny, które od kilku lat mieszkają na terenie Pińczowa i okolic. „Nie da się przecenić tego, co robicie dla nas, ta pomoc, wsparcie, to wielkie zaangażowanie w tych trudnych dla nas chwilach są bardzo ważne dla nas i z serca wam za to dziękujemy” -takie słowa Ukraińcy kierują do wszystkich, którzy włączyli się w działania pomocowe, a takich ludzi są tysiące. Poza indywidualnymi mieszkańcami Ponidzia, pomoc niosą stowarzyszenia, jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, Koła Gospodyń Wiejskich, Wspólnoty Mieszkaniowe, sołectwa, zakłady pracy, urzędy i instytucje, szkoły i wiele innych zorganizowanych grup. Rzeczowa pomoc płynie również z ościennych powiatów i gmin.

Aktualnie uchodźcy z Ukrainy zamieszkują we wszystkich trzech przygotowanych placówkach; w byłym internacie LO, w internacie przy ZSZ im. Stanisława Staszica, a także w domu weselnym we Wrocieryżu. Miejsca do zamieszkania oferują też mieszkańcy prywatni, oraz hotel w Krzyżanowicach Dolnych. Zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy dla nich nadal trwa, zmieniło się tylko jej miejsce. Teraz darczyńcy mogą przynosić podarki do magazynu przy ul. 1 Maja 2 (szkoła Avans, parter), a także do warsztatów szkolnych Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica. Godziny otwarcia magazynów i wszelkie inne ważne informacje na bieżąco podawane są na facebookowych profilach Powiatu Pińczowskiego i Stowarzyszenia Krewcy Ponidzianie. Można też dzwonić pod nr tel. 505325790.

pomoc_ukrainie_3.jpg 


Akcję pomocy dla rodzin z Ukrainy przebywających i przybywających do Pińczowa można również wesprzeć finansowo. W poniedziałek 28 lutego 2022 roku, odbyło się Posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Decyzją władz powiatu i gospodarzy wszystkich gmin z terenu powiatu, finansowa zbiórka prowadzona jest na subkoncie Stowarzyszenia Krewcy Ponidzianie. Pieniądze można wpłacać na konto Santander Bank, nr 21 1090 2590 0000 0001 4983 1154, z dopiskiem „Pomoc dla Uchodźców z Ukrainy”. W posiedzeniu Zespołu Zarządzania Kryzysowego, oprócz samorządowców z powiatu i gmin, uczestniczyli także przedstawiciele zakładów pracy zatrudniających obywateli Ukrainy, dyrektorzy szkół, urzędu pracy, centrum pomocy rodzinie, szpitala, komendanci policji i straży pożarnej i przedstawiciele stowarzyszeń koordynujących zbiórkę dla ukraińskich rodzin. Przekazano najważniejsze informacje dotyczące formalnych kwestii związanych z zamieszkiwaniem uchodźców na naszym terenie, powiedziano o kwestiach związanych z ochroną zdrowia i edukacją. Uchodźcy, w razie problemów zdrowotnych mogą korzystać z porady lekarskiej w ośrodkach zdrowia, a także nocnej i świątecznej opieki medycznej, przy pińczowskim Szpitalu Powiatowym (wejście od strony podwórka, przy Intercardzie). Ukraińskie rodziny, w razie potrzeby będą również objęte opieką poradni specjalistycznych. Dzieci i młodzież będą mogły uczestniczyć w zajęciach szkolnych i pozaszkolnych (w świetlicach, domach kultury), jeśli tylko ich opiekunowie wyrażą na to zgodę.

Na zakończenie ważna informacja dla wszystkich mieszkańców Ponidzia, którzy chcą przyjąć uchodźców do prywatnego mieszkania. Zanim to zrobią powinni zgłosić ten fakt do Zarządzania Kryzysowego przy Wojewodzie Świętokrzyskim, tel. 41 342 -11 -10. Tam również dostępne są wszelkie informacje na ten temat.

pomoc_ukrainie_2.jpg 

pomoc_ukrainie_1.jpg 

pomoc_ukrainie_4.jpg 

Zobacz także

ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO W BUSKU- ZDROJU

Dodane: 2022-08-08 15:09 - czytane (4)

TAGI:


Jarmark Nadnidziański

08/17/2017

wiecej..

Dożynki Powiatowe

08/27/2017

27 sierpnia zapraszamy na Powiatowe Święto Plonów powiatu pińczowskiego.  wiecej..

Giełda Pracy już 14 września

09/14/2017

Młodzieżowe Centrum Kultury zaprasza na Giełdę Pracy.  wiecej..

koncert POZYTYWNIE NAKRĘCENI

11/11/2017

 11 listopada 2017 roku zapraszamy na jubileuszowy koncert zespołu POZYTYWNIE NAKRĘCENI koncert odbędzie się w hali widowiskowo sportowej w Pińczowie o godz. 17:00 WSTĘP WOLNY wiecej..

VI Otwarty Turniej Tańca - Pińczów 2018

04/28/2018

wiecej..

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Jak rozmawiać z rodzinami z Ukrainy

...