Wiadomości - Aktualności

Świąteczne zakupy w sieci - kilka cennych rad

Dodał: Sylwia Robak Data: 2017-12-06 13:16:06 (czytane: 2098)

Lubimy świąteczną atmosferę panująca w sklepach i na kiermaszach, ale kolejki, pośpiech i dźwiganie toreb już do przyjemności nie należą. Ponieważ sklepy internetowe kuszą promocjami i szybką, często darmową dostawą, dlaczego z nich nie skorzystać?

klawiatura.jpg

Gdy zmienisz zdanie, bez problemu odeślesz towar ( co nie zawsze jest możliwe w tradycyjnym sklepie). Poza tym wiele sklepów stacjonarnych sprzedaje to samo w internecie. Możesz więc przymierzyć, obejrzeć „na żywo”, a  potem, ten sam produkt kupić na stronie www. Kuszące? 

 Zanim klikniesz „kup” 

Najpierw sprawdź sprzedawcę. Możesz wejść na stronę prod.ceidg.gov.pl (w zakładkę „Znajdź przedsiębiorcę” bądź na stronę ems.ms.gov.pl (w zakładkę „Krajowy Rejestr Sądowy”/ wyszukiwanie podmiotu) i wpisać  NIP lub nazwę i adres sklepu. Gdy nie znajdziesz tam sprzedającego – lepiej zrezygnuj
z zakupów. 
Pod lupę weź też stronę sklepu. Sprzedawca – przedsiębiorca ma obowiązek umieścić na niej nazwę firmy, e-mail i numery telefonu lub faksu i adres, pod który można wysłać reklamacje. Znajdź tez regulamin i sprawdź wysokość opłat (m.in. koszt dostawy, kary umowne, czy nie ma opłat za rejestracje). Dokładnie przeczytaj warunki rozwiązania umowy.

 Poznaj ważne zasady

W przypadku e-sklepów możliwość zwrotu to twoje święte prawo. Pełnowartościowy towar sklep musi przyjąć, jeśli w ciągu 14 dni złożysz oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Moment rozpoczęcia biegu tego terminu, zależy od charakteru transakcji: jeśli kupiłaś jedną rzecz, licz od dnia, kiedy odebrałaś (eś) przesyłkę np. 9 grudnia odebrałaś zamówiony szal, termin na odstąpienie upłynie 23 grudnia.

To ważne! Jeżeli e – sklep nie informuje na swojej stronie lub listownie o prawie odstąpienia od umowy, to okres ten wydłuża się z 14 dni do 12 miesięcy. 

Gdy zamówiłaś kilka rzeczy i są one dostarczone osobno (lub w częściach, np. mebel), to początek terminu licz od dnia, kiedy dostałaś do ręki ostatnią zamówioną rzecz. Jeśli ostatni dzień terminu na odstąpienie od umowy jest dniem ustawowo wolnym od pracy (niedzielą lub sobotą), termin wygaśnie z upływem ostatniej godziny kolejnego dnia roboczego.

Dokonałaś zakupu on-line, ale wybrałaś opcję „odbiór osobisty” ? Jeśli w internecie tylko zarezerwowałaś towar, a umowę zawarłaś w momencie jego odbioru (we wskazanym punkcie, np. w sklepie stacjonarnym), nie przysługuje ci prawo do odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni. Ale jeśli cała transakcja odbywała się  on – line, a tylko odbierasz towar w sklepie, termin obowiązuje.

Czy zwracany produkt musi mieć nienaruszone opakowanie? Nie, jeśli służy ono jednie do zabezpieczenia towaru podczas transportu. Jeżeli np. kupiłaś dziecku klocki, zostaną one dostarczone w dwóch pudełkach: oryginalnym i „pocztowym”. To „pocztowe” możesz uszkodzić, a nawet wyrzucić. To z klockami wolno ci pozbawić ochronnej folii i również otworzyć w celu obejrzenia produktu (postaraj się jednak zrobić to delikatnie, by go nie zniszczyć). Nie ponosisz też odpowiedzialności za zmniejszenie wartości kupione rzeczy, jeżeli korzystałaś z niej w sposób konieczny do stwierdzenia czy działa (np. kupiłaś zegarek i wyjęłaś folię zabezpieczającą baterię, więc zaczęła się wyczerpywać).

Ale uwaga! Naruszenie oryginalnego opakowania produktu uniemożliwia odstąpienie od umowy na odległość, gdy w środku są rzeczy związane ze zdrowiem i higieną (np. bielizna osobista, witaminy), nagrania i programy komputerowe.

 Nie zwlekaj z  zakupami

Grudzień to dla e – sklepów  czas realizacji tysięcy zamówień. Nawet, gdy sprzedawca ma dobre opinie, może nie nadążać z wysyłką, bo szybkość obsługi zależy też od systemu komputerowego i obciążenia firmy kurierskiej . Gdy na stronie e – sklepu nie widzisz informacji, że przesyłka dotrze przed 24 grudnia, sam upewnij się, czy tak będzie, najlepiej mailowo, by mieć dowód.

Czy wiesz, co oznacza termin „czas realizacji zamówienia”. To czas jaki sprzedający potrzebuje na przygotowanie przedmiotu do wysłania (sprowadzenie z hurtowni, skompletowanie, zapakowanie itp.) oraz czas dostawy przesyłki (gwarantowany lub deklarowany przez przewoźnika). Dlatego „wysyłamy w ciągu 2 dni” nie oznacza, że w ciągu 48 godzin paczka będzie u ciebie (w takim terminie wysyłka będzie po prostu przygotowana). Pamiętaj też, że jeżeli płacisz przelewem, sprzedawca przystępuje do realizacji zamówienia, gdy pieniądze zostaną zaksięgowane na jego koncie, a nie od chwili, kiedy naciśniesz „kupuję”.

Jeśli od świąt dzieli cię kilka dni, na wszelki wypadek wybierz sposób doręczenia za pośrednictwem kuriera. Zwykle ta opcja jest nieco droższa, ale pewniejsza niż list: przeciążona poczta może nie wyrobić się w terminie. Składając zamówienie podawaj swój numer telefonu, by doręczający mógł ustalić, czy jesteś w domu. Pamiętaj! Jeśli mimo zapewnień sklep spóźni się, masz prawo do zadośćuczynienia, np. upominku lub rabatu na kolejne zakupy.      

PRZEZORNY zawsze zadowolony

Na stronie www sklepu szukaj symbolu Rzetelna Firma, nadawanego uczciwie działającym przedsiębiorcom. Nie każdy sklep ją ma, zwłaszcza gdy działa od niedawna, dlatego pamiętaj, że o solidności sklepu najlepiej świadczą pozytywne opinie innych klientów, szczególnie znajdujące się poza stroną sklepu, czyli na różnych forach, a także na facebooku. Sam również pozostaw swoją ocenę, żeby ułatwić innym bezpieczne korzystanie z sieci. Kupując, kliknij też w zakładkę „Polityka prywatności” na stronie sklepu. Dowiesz się, które twoje dane sprzedawca będzie przetwarzał i komu je udostępni.

 WAŻNE! NIERZETELNY SPRZEDAWCA?

  • Kwestie sporne z polskim sprzedawcą możesz zgłosić pod nr 800 007 707 – jest to bezpłatna infolinia dla konsumentów. Można tez skontaktować się  z miejskim (powiatowym) rzecznikiem konsumentów lub Inspekcją Handlową. Gdy natomiast problem dotyczy sklepu z innego kraju, ale w UE – pomoże ci Europejskie Centrum Konsumenckie (www.konsument.gov.pl)
  • O nadużyciach warto zawiadomić firmę hostingową, na której stronach znajduje się sklep. Dane ustalisz na www.dns.pl
  • Kupując w sieci warto zapisać obraz z monitora, na którym jest zamówienie (przyciskiem PrintScreen na klawiaturze komputera, by mieć dowód niewywiązania się z umowy.  

 

Zobacz także

Przymrozki - IMGW ostrzega

Dodane: 2024-04-17 12:32 - czytane (31)

TAGI:


Jarmark Nadnidziański

08/17/2017

wiecej..

Dożynki Powiatowe

08/27/2017

27 sierpnia zapraszamy na Powiatowe Święto Plonów powiatu pińczowskiego.  wiecej..

Giełda Pracy już 14 września

09/14/2017

Młodzieżowe Centrum Kultury zaprasza na Giełdę Pracy.  wiecej..

koncert POZYTYWNIE NAKRĘCENI

11/11/2017

 11 listopada 2017 roku zapraszamy na jubileuszowy koncert zespołu POZYTYWNIE NAKRĘCENI koncert odbędzie się w hali widowiskowo sportowej w Pińczowie o godz. 17:00 WSTĘP WOLNY wiecej..

VI Otwarty Turniej Tańca - Pińczów 2018

04/28/2018

wiecej..

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Informacja o niebezpiecznym zjawisku

6 grudnia IMGW podało informację o niebezpiecznym zjawisku o sile drugiego stopnia związanym z przekroczeniem stanów ostrzegawczych...