Wiadomości - Aktualności

Świętokrzyski Konserwator zabytków z wizytą w Pińczowie

Dodał: Sylwia Robak Data: 2022-04-25 08:54:50 (czytane: 318)

Zabytki powiatu pińczowskiego były celem kolejnej wizyty Anny Żak -wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Pani konserwator, w towarzystwie samorządowców i pracowników odpowiedzialnych za zabytki, odwiedziła pińczowską Synagogę Starą, ruiny Zboru Ariańskiego w Węchadłowie oraz kaplicę św. Anny w Pińczowie.

"Pińczów i cały powiat ma ogromny potencjał turystyczny, a zabytki są jego największym bogactwem" -mówi Piotr Żołądek, szef Wydziału Geodezji i Katastru w powiecie pińczowskim.

Podczas spotkania poruszono temat ekspertyzy naukowej dotyczącej Synagogi Starej w Pińczowie, wykonanej przez prof. Bogumiłę Roubę. W dokumencie jest mowa, jakie prace należy wykonać, kiedy i w jakim zakresie, by zachować obiekt przed degradacją.

Anna  Żak z zainteresowaniem obejrzała także kaplicę św. Anny, by sprawdzić stan zabytku po zimie, a zwieńczeniem spotkania była wizyta w Węchadłowie, gdzie znajdują się ruiny Zboru Ariańskiego.

"Mamy środki na prace pielęgnacyjne, będziemy utrzymywać otoczenie zabytku w należytym porządku, szukając jednocześnie środków na zabezpieczenie ruin zboru. To jedna z metod konserwacji zabytków" -wyjaśnia Piotr Żołądek, któremu towarzyszyła Zofia Kasza z Wydziału Geodezji, a także starosta pińczowski Zbigniew Kierkowski i wicestarosta Ryszard Barna.

konserwator.jpg

Jarmark Nadnidziański

08/17/2017

wiecej..

Dożynki Powiatowe

08/27/2017

27 sierpnia zapraszamy na Powiatowe Święto Plonów powiatu pińczowskiego.  wiecej..

Giełda Pracy już 14 września

09/14/2017

Młodzieżowe Centrum Kultury zaprasza na Giełdę Pracy.  wiecej..

koncert POZYTYWNIE NAKRĘCENI

11/11/2017

 11 listopada 2017 roku zapraszamy na jubileuszowy koncert zespołu POZYTYWNIE NAKRĘCENI koncert odbędzie się w hali widowiskowo sportowej w Pińczowie o godz. 17:00 WSTĘP WOLNY wiecej..

VI Otwarty Turniej Tańca - Pińczów 2018

04/28/2018

wiecej..

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Przymrozki - IMGW ostrzega

...