Wiadomości - Aktualności

Świętokrzyskie Smaki Gęsiny

Dodał: Sylwia Robak Data: 2017-11-13 13:29:15 (czytane: 616)

12 listopada w Rakowie rozstrzygnięto „Wojewódzki konkurs na potrawę z gęsi kieleckiej – Smaki Gęsiny”. Konkurs miał na celu promowanie i popularyzację walorów smakowych gęsiny, upowszechnianie jej, jako produktu regionalnego, a także promocję bogactwa regionalnego dziedzictwa kulinarnego.

Koła Gospodyń Wiejskich z całego naszego  województwa, wytypowane na wcześniejszym etapie konkursu, prezentowały swoje wyroby na pięknie zastawionych stołach. Komisja konkursowa miała nie lada wyzwanie, aby wybrać „najlepsze wśród najlepszych” smaki gęsiny.

Spośród 13 sposobów na przyrządzenie gęsi, jury pierwsze miejsce przyznało „Gęsinie po opatowsku” przegotowaną przez KGW „Kalinki” z Opatowa. Drugą lokatę zajęła gęsina faszerowana cielęciną, bakaliami, jabłkami na kopytkach przygotowana przez „Życinianki” z powiatu kieleckiego, a trzecie gęsina korytnicka podana na sałatce z kapusty kiszonej z ziemniakami przyrządzona przez „Korytniczanki” z ościennego powiatu jędrzejowskiego.

Powiat pińczowski reprezentowany był przez Koło Gospodyń Wiejskich z Zagajowa, które przedstawiły „Maślaną gęś z kaszą i grzybami”. Smak zachwycił komisję konkursową, która za niebanalny przepis kulinarny z gęsi przyznała Paniom wyróżnienie.

Na gali konkursu obecni byli również władze powiatu pińczowskiego: starosta Zbigniew Kierkowski, wicestarosta Ryszard Barna oraz wójt Gminy Michałów Mirosław Walasek, którzy również docenili smaki świętokrzyskiej gęsiny. 

 

 ges.jpg

ges1.jpg 

ges3.jpg 

Jarmark Nadnidziański

08/17/2017

wiecej..

Dożynki Powiatowe

08/27/2017

27 sierpnia zapraszamy na Powiatowe Święto Plonów powiatu pińczowskiego.  wiecej..

Giełda Pracy już 14 września

09/14/2017

Młodzieżowe Centrum Kultury zaprasza na Giełdę Pracy.  wiecej..

koncert POZYTYWNIE NAKRĘCENI

11/11/2017

 11 listopada 2017 roku zapraszamy na jubileuszowy koncert zespołu POZYTYWNIE NAKRĘCENI koncert odbędzie się w hali widowiskowo sportowej w Pińczowie o godz. 17:00 WSTĘP WOLNY wiecej..

VI Otwarty Turniej Tańca - Pińczów 2018

04/28/2018

wiecej..

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Nowy obiekt sportowy w Chrobrzu

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im.Bolesław Chrobrego w Chrobrzu wzbogacił swoja bazę dydaktyczną o nowe boisko wielofunkcyjne....