Wiadomości - Aktualności

Sytuacja w ochronie zdrowia głównym tematem Posiedzenia Konwentu Powiatów

Dodał: Sylwia Robak Data: 2018-02-08 08:58:45 (czytane: 821)

7 lutego w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kielcach zwołano nadzwyczajny Konwent Powiatów Województwa Świętokrzyskiego.

Podczas spotkania starostowie wypowiedzieli się na temat wykorzystywania pieniędzy z Unii Europejskiej i funkcjonowania ogólnopolskiego systemu ochrony zdrowia.

konwent7luty.jpg

Podczas spotkania poświęcono wiele uwagi złej sytuacji w systemie ochrony zdrowia. Starostowie z województwa świętokrzyskiego wyrażają głębokie zaniepokojenie narastającym w ostatnim okresie kryzysem w funkcjonującym systemie opieki zdrowotnej. Kryzys ten spowodowany w szczególności niedoborem kadry medycznej. Samorządy – Powiaty i Województwo są świadome swych obowiązków związanych z zapewnieniem opieki zdrowotnej społecznościom lokalnym, niemniej jednak bez konkretnych rozwiązań systemowych, o których podjęcie występują, nie mają żadnej możliwości, by zaistniałą sytuację zmienić.

Starostowie wnioskują o zabezpieczenie odpowiednich środków finansowych na zaspokojenie żądań płacowych lekarzy i pielęgniarek;analizę obecnego systemu kształcenia lekarzy w Polsce w kierunku ułatwienia dochodzenia do uzyskania specjalizacji; umożliwienie w większym zakresie zatrudniania lekarzy-rezydentów w szpitalach powiatowych; pełniejsze wykorzystanie doświadczenia zawodowego lekarzy posiadających I stopień specjalizacji o długoletniej praktyce, poprzez umożliwienie im samodzielnego pełnienia dyżurów; zintensyfikowanie działań na rzecz wykorzystania potencjału  podstawowej opieki zdrowotnej w procesie leczenia pacjentów. Zwracamy uwagę, że przy obecnym stopniu finansowania POZ-ty stanowią konkurencję dla szpitali w zakresie zapewnienia lekarzom lepszych warunków płacowych, przy znacząco niższym zakresie odpowiedzialności za pacjenta. W sytuacji, w której w szpitalach warunki pracy siłą rzeczy są mniej komfortowe, to POZ-ty często stanowią rzeczywistą konkurencję na rynku pracy; ułatwienie w zakresie uznawania kwalifikacji osób zza wschodniej granicy. Z uwagi na mniejsze niż w przypadku osób pochodzących z innych krajów bariery językowe, przy braku rodzimej kadry medycznej, takie działania są konieczne; umożliwienie łączenia dyżurów na oddziałach pokrewnych w podobny sposób jak to reguluje rozporządzeni Ministra Zdrowia z grudnia 2017 roku.

konwent7luty2.jpg

 - Poprzez dzisiejsze spotkanie chcemy pokazać jedność samorządów oraz zwrócić uwagę na ważny problem. Samorządy bez wsparcia rządu nie są w stanie z własnych budżetów spełnić oczekiwania finansowe personelu medycznego – mówił starosta kielecki.

W spotkaniu wziął udział członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Marek Szczepanik, starostowie województwa świętokrzyskiego, w tym Starosta Pińczowski Zbigniew Kierkowski. Zgromadzenie poprowadził Starosta Jędrzejowski Edmund Kaczmarek. 


 

Zobacz także

Kwalifikacja wojskowa

Dodane: 2019-02-14 08:47 - czytane (31)

TAGI:


Jarmark Nadnidziański

08/17/2017

wiecej..

Dożynki Powiatowe

08/27/2017

27 sierpnia zapraszamy na Powiatowe Święto Plonów powiatu pińczowskiego.  wiecej..

Giełda Pracy już 14 września

09/14/2017

Młodzieżowe Centrum Kultury zaprasza na Giełdę Pracy.  wiecej..

koncert POZYTYWNIE NAKRĘCENI

11/11/2017

 11 listopada 2017 roku zapraszamy na jubileuszowy koncert zespołu POZYTYWNIE NAKRĘCENI koncert odbędzie się w hali widowiskowo sportowej w Pińczowie o godz. 17:00 WSTĘP WOLNY wiecej..

VI Otwarty Turniej Tańca - Pińczów 2018

04/28/2018

wiecej..

Przeczytaj kolejną wiadomość:

IMGW ostrzega - aktualizacja

Na terenie województwa świętokrzyskiego mogą pojawić się opady marznące. Prosimy o ostrożność....