Wiadomości - Aktualności

VIII Wojewódzkie Obchody Dnia Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej

Dodał: Sylwia Robak Data: 2017-09-08 15:09:05 (czytane: 517)

7 września 2017 na zaproszenie marszałka województwa świętokrzyskiego do Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach przybyli przedstawiciele środowisk kombatanckich i osób represjonowanych. Podczas uroczystości wręczone zostały medale "Pro Patria".

Gości uroczystości swoim występem przywitała Anna Wieleńska, 8-letnia skrzypaczka, która zaśpiewała i zagrała piosenki żołnierskie i patriotyczne. Uczestniczyli w niej wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Grigor Szaginian, marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, wicemarszałek Jan Maćkowiak, członek Zarządu Województwa Agata Binkowska, dyrektorzy Departamentów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Powiat pińczowski reprezentował starosta Zbigniew Kierkowski  wraz z przedstawicielami pińczowskiego środowiska kombatantów Teresą Znojek, łączniczką Armii Krajowej oraz Heleną Piekara.

weterani0004.jpg

weterani0001.jpg

W ostatnich latach bardzo aktywnie rozwijana jest współpraca środowisk kombatanckich na każdym szczeblu samorządności, również w powiatach, co podkreślał podczas swojego wystąpienia Edmund Kaczmarek, przewodniczący Konwentu Starostów Województwa Świętokrzyskiego.

 - Oddaliście państwo wszystko co najlepsze by Polska znów wróciła na mapy świata. Ryzykowaliście państwo zdrowie, a wielu poświęciło życie tu na Ziemi Świętokrzyskiej, ale wygraliście bo Polska jest dziś wolna. Wiedzieliście, że trzeba służyć ojczyźnie, która wymaga poświęcenia. Za to wam dziękujemy. Pamiętamy jednak również o tym, że nadal chcecie dzielić się nie tylko świadectwem życia, ale również uczyć młode pokolenie miłości do Polski. Dziękuję marszałkowi województwa, pracownikom Urzędu Marszałkowskiego za wzorową współpracę i opiekę nad środowiskiem kombatanckim - mówił po wręczeniu odznaczeń Jan Józef Kasprzyk.

Obecnie w województwie świętokrzyskim jest ok. 8 tys. kombatantów i osób z uprawnieniami kombatanckimi, a średnia wieku to 89 lat. Siedem lat temu, kiedy samorząd województwa przejął opiekę nad środowiskami kombatanckimi, było ich 14 tys.

weterani0002.jpg

 Na zdjęciu p.o. Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych - Jan Józef Kasprzyk oraz starosta pińczowski Zbigniew Kierkowski, Teresa Znojek i Helena Piekara.

weterani0003.jpg
 

Zobacz także

Czerwona Nitka zaprasza

Dodane: 2018-05-24 10:24 - czytane (4)

TAGI:


Jarmark Nadnidziański

08/17/2017

wiecej..

Dożynki Powiatowe

08/27/2017

27 sierpnia zapraszamy na Powiatowe Święto Plonów powiatu pińczowskiego.  wiecej..

Giełda Pracy już 14 września

09/14/2017

Młodzieżowe Centrum Kultury zaprasza na Giełdę Pracy.  wiecej..

koncert POZYTYWNIE NAKRĘCENI

11/11/2017

 11 listopada 2017 roku zapraszamy na jubileuszowy koncert zespołu POZYTYWNIE NAKRĘCENI koncert odbędzie się w hali widowiskowo sportowej w Pińczowie o godz. 17:00 WSTĘP WOLNY wiecej..

VI Otwarty Turniej Tańca - Pińczów 2018

04/28/2018

wiecej..

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Finał Ministranckiej Ligii Piłkarskiej

31 sierpnia w hali widowiskowo-sportowej w Pińczowie rozegrano finał Diecezjalnej Ministranckiej Ligii Piłkarskiej. Najlepszym zespołem...