Aeroklub Regionalny w Pińczowie


Sporty lotnicze uprawiane są w Pińczowie od 1932 roku. Wtedy właśnie w grodzie nad Nidą powstała Szkoła Szybowcowa. Miasto ma jednak znacznie starsze tradycje lotnicze. Niektórzy miłośnicy awiacji twierdzą, że sięgają one nawet końca XVIII stulecia. W 1784 roku "Gazeta Warszawska" relacjonowała: "...podczas uroczystości związanych z rozpoczęciem roku szkolnego wypuszczono w Pińczowie dwa balony o dwóch stopach średnicy. Jesienią tegoż roku zabawiano się również konstruowaniem i wypuszczaniem balonów w posiadłości margrabiego Franciszka Wielopolskiego."

Aeroklub Pińczowski został powołany w styczniu 1994 roku jako jedyny w Polsce specjalizujący się w sporcie mikrolotowym. Wcześniej w Pińczowie funkcjonowała filia Aeroklubu Kieleckiego, której zadaniem było prowadzenie szkolenia szybowcowego. Istniała również Baza Lotniowa posiadająca zaplecze i oparcie w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Inicjatorem powstania Bazy był inż. Michał Ornatkiewicz, lotniarz i Przewodniczący Komisji Lotniowej Aeroklubu Polskiego, który w połowie lat osiemdziesiątych przybył do Pińczowa z grupą kolegów lotniarzy by wykonać pierwsze loty na lotni za wyciągarką. Miejsce okazało się być szczególne, a to ze względu na korzystny termicznie teren, swobodny dostęp do przestrzeni powietrznej /nie występują tu ograniczenia/, dobre zaplecze techniczno hangarowe i pięknie położone lotnisko. Wszystkie te czynniki spowodowały że od blisko dwudziestu lat Pińczów jest kolebką lotniarstwa i paralotniarstwa nizinnego.

Aeroklub Pińczowski od kilku lat organizuje mistrzostwa Polski PPG (Powered Paraglider - paralotnia z napędem), zawody w lataniu precyzyjnym czy zawody modelarskie.

Szkolenie w Aeroklubie Pińczowskim realizuje certyfikowana szkoła paralotniowa, SLR "AEROKRAK", Prowadzone są szkolenia paralotniowe i lotniowe do wszystkich etapów oraz szkolenia na uprawnienia dodatkowe takie jak loty z napędem /PPG/, motoparalotnie /PPGG/, przeszkolenia do lotów za wyciągarką, dla kierowników startu oraz operatorów wyciągarek.

    

Loty szkolne wykonuje się na paralotniach polskiej firmy Dudek Paragliding "NEMO" oraz Nova "PHELIX".Paralotnie te posiadają atest w najbezpieczniejszej grupie bezpieczeństwa pasywnego, DHV-1 i AFNOR Standard. Pozostały osprzęt to uprzęże z protektorem ochronnym, systemy ratownicze, kaski, radiostacje. Holowanie odbywa się za pomocą dwóch wyciągarek stacjonarnych dwubębnowych, ze sprzęgłem hydrokinetycznym. Zapewniają one dużą częstotliwość startów i maksymalne bezpieczeństwo lotów. Liny rozwijane są przez specjalny przeznaczony tylko do tego celu samochód holujący.

Szkolenia rozpoczynają się w każdy poniedziałek o godzinie 9.00. W pierwszym dniu odbywa się szkolenie teoretyczne w wymiarze 5 godzin oraz nauka startu. W drugim dniu przed południem odbywa się nauka startu i w godzinach popołudniowych pierwsze loty. Zgodnie z programem szkolenia w I Etapie szkolenia uczeń musi wykonać 20 lotów. Kurs podstawowy trwa ok. 5-7 dni, w zależności od pogody.

 Aeroklub posiada bazę noclegową w ilości 11 miejsc w dwu osobowych pokojach oraz pełne zaplecze w postaci sali wykładowej z pomocami audio-video, kompletnie wyposażonej kuchni, WC i natrysków. Istnieje możliwość postawienia namiotu na polu namiotowym. Jednorazowo może szkolić 16 uczniów. Ośrodek czynny jest od końca kwietnia do początku października. Dysponuje hangarem o powierzchni 300 m kw.Aeroklub Regionalny w Pińczowie
ul. Legionistów 26A
28-400 Pińczów

Tel. +48 668 409 128
Prezes: Andrzej Włodarczyk

Jarmark Nadnidziański

08/17/2017

wiecej..

Dożynki Powiatowe

08/27/2017

27 sierpnia zapraszamy na Powiatowe Święto Plonów powiatu pińczowskiego.  wiecej..

Giełda Pracy już 14 września

09/14/2017

Młodzieżowe Centrum Kultury zaprasza na Giełdę Pracy.  wiecej..

koncert POZYTYWNIE NAKRĘCENI

11/11/2017

 11 listopada 2017 roku zapraszamy na jubileuszowy koncert zespołu POZYTYWNIE NAKRĘCENI koncert odbędzie się w hali widowiskowo sportowej w Pińczowie o godz. 17:00 WSTĘP WOLNY wiecej..

VI Otwarty Turniej Tańca - Pińczów 2018

04/28/2018

wiecej..

Nasz Patronat

więcej

Imprezy

więcej

Sport

Półfinały Ligi Ministranckiej w Pińczowie

W sobotę, 13 maja w Hali widowiskowo-sportowej w Pińczowie odbył się półfinały Diecezjalnej Ministranckiej Ligi Piłkarskiej. więcej»