Wiadomości - Aktualności

Chleb nasz powszedni…

Dodał: Sylwia Robak Data: 2023-08-30 15:09:31 (czytane: 370)

Po kilkunastu dniach opadów pogoda się poprawiła, rolnicy szczęśliwie zakończyli żniwa, a w sobotę 26 sierpnia 2023 roku mogli oficjalnie podziękować za tegoroczne plony.

Dożynki Powiatu Pińczowskiego odbyły się tym razem w Gminie Kije, a w rolę starostów wcielili się czołowi rolnicy z terenu powiatu: Jolanta Strączkiewicz z Jelczy Wielkiej w gminie Michałów i Paweł Kasza z Gartatowic w gminie Kije.

Dożynki, zgodnie z wieloletnią tradycją, zainicjowała msza święta odprawiona w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Kijach. W intencji mieszkańców Powiatu Pińczowskiego modlił się dziekan Dekanatu Pińczowskiego, ks. kanonik Stanisław Kudełka oraz księża z Kij, proboszcz Leszek Kowalczyk i o. Daniel, ekonom domu Karmelitów Bosych w Piotrkowicach. W pięknej eucharystii czynny udział wzięli gospodarze powiatu pińczowskiego i gminy Kije oraz pracownicy Starostwa Powiatowego i Urzędu Gminy w Kijach. Psalmy pięknie zaśpiewała Joanna Chałuda, Słowo Boże przeczytał wójt Gminy Kije Tomasz Socha, prośby i intencje z kolei odczytali członkowie Zarządu Powiatu Pińczowskiego Jadwiga Irla i Michał Leszczyński.

Muzyczną oprawę eucharystii zapewniła Kasztelańska Orkiestra Dęta, a słowa podziękowania za modlitwę wygłosił starosta pińczowski Zbigniew Kierkowski. Warto również wspomnieć o darach eucharystycznych –ważnym elemencie dożynkowej mszy świętej. Do ołtarza przynieśli je: starostowie dożynek Jolanta Strączkiewicz i Paweł Kasza oraz gospodarze dożynek, przedstawiciele Powiatu Pińczowskiego i Gminy Kije: starosta Zbigniew Kierkowski, wicestarosta Ryszard Barna, przewodniczący Rady Powiatu Ireneusz Gołuszka i radni Teresa Sienkiewicz –Rek i Szczepan Bujny –obydwoje z terenu Gminy Kije. Dary nieśli także: zastępca wójta Gminy Kije Anita Białek, przewodnicząca Rady Gminy Ewelina Lasak i skarbnik Anna Wołczyk oraz gospodynie z gminy Kije.

Poświęcenie dożynkowych wieńców zakończyło wspólne modlitwy, po których dożynkowy korowód ruszył na tereny Samorządowej Instytucji Kultury Kasztelania. Warto podkreślić godną oprawę wszystkich delegacji z terenu powiatu. Rolnicy dołożyli wszelkich starań, by pięknie zaprezentować się przed licznie zebranymi uczestnikami imprezy, a ich radość z rolniczego święta była tak wielka, że przegoniła chmury, z których w czasie mszy świętej padał deszcz. Jak podkreślił prowadzący wydarzenie Piotr Magdziarz, dyrektor SIK Kasztelania, te chwilowe opady również wpisane były w scenariusz, by odpowiednio schłodzić sierpniowy skwar.

KGW Słoneczko z Marianowa, KGW Włoszczowice, KGW Góry, KGW Skowronianki ze Skowronna Dolnego oraz KGW Niegosławice – te delegacje pięknie reprezentowały pięć gmin z terenu Powiatu Pińczowskiego; Działoszyce, Kije, Michałów, Pińczów i Złotą. Razem z gospodyniami i gospodarzami chleb na wspólny, dożynkowy stół przynieśli burmistrzowie i wójtowie, a także starostowie dożynek z poszczególnych gmin.

W barwnych występach artystycznych i ludowych przyśpiewkach rolnicy dowcipnie wskazali na największe potrzeby i problemy w powiecie, dziękując jednocześnie za możliwość wspólnego świętowania. 

„Z wielką radością witamy was wszystkich i dziękujemy za zaangażowanie w przygotowania do naszych wspólnych uroczystości dożynkowych. Wasza obecność jest żywym przykładem na to, że piękna, rolnicza tradycja, którą przejęliśmy od naszych ojców, jest ciągle żywa i przekazywana z pokolenia na pokolenie” –mówili do rolników gospodarze dożynek: starosta pińczowski Zbigniew Kierkowski i wójt Gminy Kije Tomasz Socha.

Samorządowcy podziękowali także za dożynkowy chleb i piękne wieńce, których ocena, jak co roku, wzbudziła ogromne emocje. Po wnikliwej i szczegółowej analizie, a także długiej dyskusji, komisja orzekła, że miano najpiękniejszego winien otrzymać wieniec z Włoszczowic w gminie Kije. Ten wieniec także pojedzie na dożynki wojewódzkie i będzie reprezentował Powiat Pińczowski.

W tegorocznej komisji konkursowej pracowali: Arkadiusz Szostak z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, reżyser i scenarzysta, Małgorzata Grudzień z Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Pińczowie oraz Joanna Strączek –Dziabała, dziennikarz „Tygodnika Ponidzia”.

Po konkursie wieńcowym na scenie pojawiły się formacje artystyczne z poszczególnych gmin z ciekawymi programami muzycznymi, z kolei amatorzy regionalnych przysmaków mogli skosztować ich na suto zastawionych stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich. Dożynkowe popołudnie zakończył występ folkowej kapeli Pozytywnie Nakręceni Marka Omasty i gwiazdy wieczoru –Dr Swag. Zabawę taneczną muzycznie oprawił zespół Magic Dance.
 

DOZYNKI 2023 (12)_1.jpg

DOZYNKI_2023__13_.jpg

DOZYNKI_2023__16_.jpg

DOZYNKI_2023__19_.jpg 

DOZYNKI_2023__9_.jpg 

DOZYNKI_2023__3_.jpg

1.jpg 

DOZYNKI_2023__11_.jpg 

DOZYNKI_2023__17_.jpg 

DOZYNKI_2023__6_.jpg 

DOZYNKI_2023__8_.jpg

DOZYNKI__3_.jpg 

DOZYNKI_2023__10_.jpg

DOZYNKI_2023__2_.jpg

DOZYNKI__4_.jpg

DOZYNKI_2023__18_.jpg

DOZYNKI_2023__14_.jpg

DOZYNKI__2_.jpg

DOZYNKI_2023__5_.jpg

DOZYNKI_2023__4_.jpg

DOZYNKI_2023__7_.jpg

DOZYNKI_2023__15_.jpg

DOZYNKI_2023__1_.jpg 


DOZYNKI__5_.jpg

DOZYNKI__6_.jpg 

Jarmark Nadnidziański

08/17/2017

wiecej..

Dożynki Powiatowe

08/27/2017

27 sierpnia zapraszamy na Powiatowe Święto Plonów powiatu pińczowskiego.  wiecej..

Giełda Pracy już 14 września

09/14/2017

Młodzieżowe Centrum Kultury zaprasza na Giełdę Pracy.  wiecej..

koncert POZYTYWNIE NAKRĘCENI

11/11/2017

 11 listopada 2017 roku zapraszamy na jubileuszowy koncert zespołu POZYTYWNIE NAKRĘCENI koncert odbędzie się w hali widowiskowo sportowej w Pińczowie o godz. 17:00 WSTĘP WOLNY wiecej..

VI Otwarty Turniej Tańca - Pińczów 2018

04/28/2018

wiecej..

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Burze z gradem- ostrzeżenie

...