Dobre rady dla wszystkich, którzy wybierają na przedświąteczne zakupy


Gorączka zakupów – tak najczęściej mówi się o przedświątecznym okresie w sklepach. Kupujemy wtedy wszystko – od drobnych prezentów, po meble i wyposażenie domów. Często kupujemy pod wpływem emocji, pośpiechu….A oto rady, które przygotował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów 

Po pierwsze – zanim zdecydujemy się na skorzystanie z oferty promocyjnej, sprawdźmy, czy rzeczywiście jest to promocja. Może się bowiem okazać, że ten sam towar w innym sklepie kosztuje znacznie mniej.

Po drugie- gdy kupujemy artykuły spożywcze, zwróćmy uwagę na termin przydatności do spożycia. Często produkty oferowane w promocjach, takie jak słodycze, bakalie czy przyprawy mają krótkie terminy ważności.

Po trzecie – w dochodzeniu praw pomogą nam dowód zakupu – czyli paragony, które powinniśmy otrzymać niezależnie od tego, gdzie nabyliśmy towar. Na nasze żądanie powinien je wydawać nie tylko sprzedawca w supermarkecie, ale również handlujący na targowisku czy bazarze.

Po czwarte – wybierając się do sklepu po prezenty, niejednokrotnie decydujemy się na zakup w systemie ratalnym, na przykład sprzętu gospodarstwa domowego lub RTV. Należy się wtedy bardzo dokładnie zapoznać z ofertami – przede wszystkim sprawdzić całkowity koszt kredytu i warunki, na podstawie których jest udzielany. 

Przed podpisanie umowy warto zabrać do domu kopię i w spokoju rozważyć jej wszystkie postanowienia. Nie zapominajmy przy tym o informacjach napisanych  drobnym drukiem. To z nich możemy wywnioskować, że „raty 0 procent” wcale nie oznaczają, iż kredyt nic nie kosztuje.

Po piąte – przy zakupie zabawek pamiętajmy, że na każdej z nich musi znajdować się znak CE. Umieszczenie go gwarantuje, że produkt został wytworzony zgodnie z wymogami bezpieczeństwa. Ponadto, wybierając upominek dla dzieci poniżej trzeciego roku życia, upewnijmy się, czy zabawka jest dla nich odpowiednia (powinna być odpowiednio oznakowana). Należy także zwrócić uwagę na to, czy nie brakuje instrukcji obsługi w języku polskim.

Po szóste – gdy zamawiamy produkty przez internet, przysługują nam dodatkowe prawa. Przede wszystkim możemy odstąpić od umowy zawartej na odległość bez podania przyczyn. W tym celu składamy oświadczenie na piśmie w terminie 14 dni od daty otrzymania towaru. Sprzedawca ma obowiązek w ciągu 14 dni zwrócić nam pieniądze.

Po siódme – nie zapominajmy, ze jeśli produkt jest wadliwy, zawsze przysługuje nam prawo do reklamacji. Składamy ją u sprzedawcy – najlepiej na piśmie. Gdy do produktu dołączona jest gwarancja , wtedy możemy zgłosić reklamację gwarantowi (najczęściej jest to producent lub dystrybutor towaru). Prawo wyboru między obiema możliwościami należy do nas.

Po ósme – jeśli produkt nie ma wad, a jedynie nam się nie podobna lub nie pasuje, to tylko od dobrej woli sprzedawcy zależy, czy przyjmie go z powrotem i zwróci nam pieniądze. Pamiętajmy, aby sprzedawca deklarujący taką wolę zaznaczył na paragonie, w jakim terminie przysługuje nam zwrot.

Po dziewiąte – pomoc w dochodzeniu swoich praw uzyskamy bezpłatnie od powiatowych i miejskich rzeczników konsumentów. Znajdziemy ich w całej Polsce w urzędach miasta lub starostwach powiatowych. Pełna lista rzeczników wraz z ich danymi adresowymi jest dostępna na stronie www.uokik.gov.pl

Paragon to ważny dowód

Zdaniem ekspertów z resortu finansów, polski konsument nie ma nawyku brania paragonu przy dokonywaniu zakupu usług lub towarów, co pozwala na rozwój szarej strefy. A szara strefa szkodzi wszystkim – zarówno uczciwym przedsiębiorcom jak i konsumentom, którzy muszą z tego powodu płacić wyższe podatki. Według fiskusa, szara strefa jest najbardziej powszechna w drobnym handlu,  w hurtowniach, które sprzedają bez  rachunku, w budownictwie i w usługach budowlanych realizowanych przez małe, często niezarejestrowane przedsiębiorstwa.

Pamiętajmy, że paragon daje konsumentom wiele korzyści. Można na jego podstawie sprawdzić, czy dobrze wyliczono nam należność, daje też możliwość reklamowania towaru lub usługi.


źródło www.uokik.gov.pl

Jarmark Nadnidziański

08/17/2017

wiecej..

Dożynki Powiatowe

08/27/2017

27 sierpnia zapraszamy na Powiatowe Święto Plonów powiatu pińczowskiego.  wiecej..

Giełda Pracy już 14 września

09/14/2017

Młodzieżowe Centrum Kultury zaprasza na Giełdę Pracy.  wiecej..

koncert POZYTYWNIE NAKRĘCENI

11/11/2017

 11 listopada 2017 roku zapraszamy na jubileuszowy koncert zespołu POZYTYWNIE NAKRĘCENI koncert odbędzie się w hali widowiskowo sportowej w Pińczowie o godz. 17:00 WSTĘP WOLNY wiecej..

VI Otwarty Turniej Tańca - Pińczów 2018

04/28/2018

wiecej..

Nasz Patronat

więcej

Imprezy

więcej

Sport

Półfinały Ligi Ministranckiej w Pińczowie

W sobotę, 13 maja w Hali widowiskowo-sportowej w Pińczowie odbył się półfinały Diecezjalnej Ministranckiej Ligi Piłkarskiej. więcej»