Wiadomości - Aktualności

GOSPODARNY POWIAT PIŃCZOWSKI

Dodał: Sylwia Robak Data: 2023-11-30 12:46:21 (czytane: 164)

Nie zwalniamy tempa w dążeniu do poprawy jakości życia mieszkańców naszej Małej Ojczyzny....

"Budują się drogi, tworzą się nowe szpitalne oddziały, szkoły kształcą coraz lepiej, a młodzież dostaje się na wymarzone kierunki studiów. Angażujemy się w życie społeczne, pamiętamy o tradycjach i historii. Właśnie o tym wszystkim chcemy Państwu „opowiedzieć” na łamach lokalnej prasy. Życzymy miłej i zajmującej lektury” –mówi Zbigniew Kierkowski, Starosta Powiatu Pińczowskiego.

Zrzut_ekranu_2023_11_30_124246.jpg 

 

 •  ZDROWIE PRZEDE WSZYSTKIM

  Na przestrzeni kilku minionych lat pińczowski Szpital Powiatowy przeszedł istotną metamorfozę, zarówno jeśli idzie o wygląd zewnętrzny, jak i wewnętrzny. „Zainwestowano w liczne remonty, zakupiono także najnowocześniejsze sprzęty i urządzenia do diagnostyki obrazowej, rehabilitacji i urządzeń wspomagających proces leczenia” –wylicza starosta Zbigniew Kierkowski. W cały ten proces zainwestowano ponad 36 milionów złotych, pozyskując dotacje zewnętrzne z różnych źródeł.

rezonans.jpg 

 Tak do szpitala „wjeżdżał” najnowocześniejszy rezonans magnetyczny w regionie.

 655dec9093f02_o.jpg

Wizyta radnych Rady Powiatu Pińczowskiego w tworzonym oddziale neurologicznym w Pińczowie, którego utworzenie i wyposażenie kosztowało ponad 10 mln zł. 

655dec921bf58_o.jpg

 Przy współudziale wojewody świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza, w pracowni rehabilitacyjnej wymieniono 80% sprzętu i urządzeń.

 

 • INWESTYCJA W MŁODE POKOLENIE

Mamy zdolnych, kreatywnych i otwartych na świat uczniów, z myślą o ich przyszłości stwarzamy coraz lepsze warunki do zdobywania wiedzy i angażowania się w życie naszej małej ojczyzny” – mówi Zbigniew Kierkowski, starosta pińczowski.

Dobrym przykładem na słowa gospodarza powiatu jest szeroko zakrojona modernizacja głównego budynku dydaktycznego Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Pińczowie, dziedzińca szkoły, obiektów administracyjno –biurowych i warsztatów szkolnych. Zbudowano także nowoczesne boisko wielofunkcyjne przy szkole i stworzono pierwsze w regionie Centrum Edukacji Technicznej. Dzięki obecności szkoły w programie Erasmus, uczniowie szkolą się na zagranicznych praktykach, a od września działa tu klasa mundurowa pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej. Pińczowski „Staszic” jest placówką otwartą na międzypokoleniową integrację, czego przykładem była żywa szopka z udziałem przedszkolaków.

655dec9367f07_o.jpg

Żywa szopka zbudowana w pińczowskim „Staszicu” wywołała ogromną radość wśród maluchów z przedszkoli.

Ogromnymi sukcesami dydaktycznymi może pochwalić się najstarsza szkoła humanistyczna w Polsce – Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja, którego początki działalności datuje się na rok 1551. Absolwenci tej szkoły dostają się na najlepsze uczelnie, pogłębiają wiedzę i z pasją podbijają świat. Warto przytoczyć tu kilka najbardziej spektakularnych sukcesów z ostatnich kilku lat:

 • Kacper Mrożek, znakomity humanista, maturzysta 2023, zostaje laureatem stypendium Ministra Edukacji i Nauki „za wybitne osiągnięcia edukacyjne”
 • Dominika Szostak otrzymuje powołanie do Rady Dzieci i Młodzieży RP
 • Adam Grabiwoda i Mateusz Madej kwalifikują się do II etapu XXVII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej
 • Mateusz Madej i Mateusz Grdulski kwalifikują się do II etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Polonistycznej
 • Laura Pasternak i Kacper Zarzycki otrzymują tytuł laureata w olimpiadzie o „Diamentowy Indeks AGH.
 • Kamil Kordel zostaje finalistą XI edycji konkursu „Tadeusz Kościuszko – inżynier i żołnierz
 • Natalia Głuc zdobywa 4 miejsce w Mistrzostwach Polski Salsa Solo, organizowanych przez Polską Federację Tańca
 • Martyna Miszczyk zostaje laureatką I nagrody w IV edycji konkursu „Polskie serce pękło. Katyń 1940”, w kat. tekst piosenki.
 • Weronika Błach, w duecie z Marią Janeczek, zdobywają I miejsce na Mistrzostwach Polski w Cheerleadingu Sportowym w Raszynie, w kat. Duety Cheer Jazz Junior
 • Mateusz Madej zostaje finalistą LIII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego
 • Pola Pietrzykowska otrzymuje dyplom i Stypendium Prezesa Rady Ministrów za najwyższą średnią w roku 2022/2023
 • Mateusz Madej zdobywa II miejsce w II Edycji Krasomówczego Konkursu Prawniczego, w tym samym konkursie wyróżnienie zdobywa Mateusz Grdulski
 • Laura Pasternak zostaje zwyciężczynią XIV Świętokrzyskiego Konkursu Poezji w Języku Angielskim

 655dec956a4aa_o.jpg

Młodzi – zdolni. Kwiat pińczowskich licealistów tuż po odbiorze świadectw.

Bardzo ważne dla gospodarzy Powiatu Pińczowskiego jest kształcenie dzieci i młodzieży z innymi potrzebami edukacyjnymi. Dzięki kreatywnym i oddanym pedagogom Specjalnego Ośrodka Szkolno –Wychowawczego w Pińczowie, młodzież może uczestniczyć w różnorodnych zajęciach i działaniach, które znakomicie rozwijają i podnoszą ich kompetencje. Sama placówka również chętnie włącza się w życie społeczne regionu, czego pokłosiem jest wystawa „Od Myszkowskich do Wielopolskich. Sylwetki Ordynatów”.

655dec977481c_o.jpg

Wystawa w podziemiach Pałacu Wielopolskich przyciąga zwiedzających.

 655dec9959e1f_o.jpg

 W pracowni kulinarnej wychowankowie SOSW nabywają umiejętności, które przydadzą im się w codziennym życiu.

 

 •  LEPSZE DROGI DO LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI

 „Ostatnie lata to prawdziwa rewolucja na naszych drogach powiatowych. Liczne inwestycje podnoszą standard dróg, poprawiają ich stan, a nowe chodniki przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu podróżnych i pieszych” – podkreśla starosta Zbigniew Kierkowski.

Dla potwierdzenia tych słów trochę statystyki: na przestrzeni mijającego właśnie roku zbudowano 3 km chodników i przebudowano 11 km nawierzchni dróg. Kosztowało to 8,87 miliona złotych, a środki pozyskano z kilku źródeł zewnętrznych, a także budżetu Powiatu Pińczowskiego. W obecnej kadencji samorządu zmodernizowano łącznie 62,5 km dróg, zbudowano także 10 km chodników, a wszystko o wartości 30 milionów złotych.

Od początku istnienia Powiatu Pińczowskiego, z 334 km dróg, którymi zarządzamy, gruntownie odnowiliśmy ok. 280 km. Pozostałe przebudujemy w najbliższych latach” – informuje Zbigniew Kierkowski.

 655dec9be605e_o.jpg

 Maszyny pracują - drogi budują. Tak przebiegały roboty drogowe w Pawłowicach.

 

 •  SPORT TO ZDROWIE

Dla Powiatu Pińczowskiego to nie tylko pusty slogan. Każdego roku władze powiatu organizują największy w regionie rajd rowerowy „Ścieżkami Jana Moskwy”. Dokładają także starań, by w nowoczesnej hali widowiskowo –sportowej miłośnik sportu znalazł dobre warunki do jego uprawiania.

 655dec9e20f57_o.jpg

 Rajdy rowerowe Ścieżkami Jana Moskwy cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Tegoroczny, mimo, że deszczowy, też był udany.

655deca046e83_o.jpg  Nasze pińczowskie „złotka”. Drużyna siatkarska LZS Pińczów Kobiety podczas XVI Świętokrzyskiej Lidze LZS w pińczowskim „żółwiku”

 

 •  TRADYCJE CIĄGLE ŻYWE

 Ponidzie – miejsce z bogatą historią, przesiąknięte krwią obrońców Ojczyzny, twórców pamiętnej Republiki Pińczowskiej. Każdego roku, na przełomie lipca i sierpnia, mieszkańcy i gospodarze Powiatu Pińczowskiego, spotykają się u stóp Góry Byczowskiej, gdzie strzelisty, niedawno odrestaurowany pomnik, przypomina nam o wydarzeniach z 1944 roku.

655deca245f9b_o.jpg

 Corocznie czcimy pamięć Republiki Pińczowskiej.

Wierni tradycjom szybowcowym, gospodarze Powiatu Pińczowskiego postanowili wskrzesić pasje lotniarskie wśród najmłodszych powołując do życia kluby lotniarskie w szkołach ponadpodstawowych. Młodzież lata na lotniach, zwiedza miejsca ważne dla lotnictwa i lotniarstwa, zgłębia wiedzę na ten temat, a najlepsi wygrywają w konkursach i wzlatują pod chmury na najprawdziwszych odrzutowcach.

655deca45c92d_o.jpg Młodzież z pińczowskich kółek lotniarskich podczas wizyty w Aeroklubie Bielsko – Bialskim

 

 •  W STAŁYM KONTAKCIE

 Samorządność to nie tylko podejmowanie decyzji tu – na szczeblu samorządu powiatowego. To także współpraca z gminami, z władzami województwa i parlamentarzystami, których działania mają ogromny wpływ na rozwój Ponidzia. Gabinet starosty pińczowskiego jest częstym miejscem spotkań, rozmów i dyskusji. „Dobra rozmowa to podstawa dobrej współpracy, która może przynieść wiele korzyści dla ogółu” – podkreśla starosta Kierkowski.

  Wizytówka Pińczowa –olej na płótnie, dla posłanki Marzeny Okły–Drewnowicz.

655deca8ad0c4_o.jpg 

 Poseł Czesław Siekierski nigdy nie przyjeżdża z pustymi rękami

 

 •  INICJATYWY ODDOLNE CIESZĄ NAS NAJBARDZIEJ

 „Jedna historia wielu pokoleń”, opowiadająca o strażakach ochotnikach z terenu Powiatu Pińczowskiego. Przy tworzeniu książki pracowali nie tylko strażacy seniorzy i czynni druhowie, ale także młodzież mocno zaangażowana w działalność OSP.

 655decaa501ec_o.jpg

 Pierwsza, ale nie ostatnia książka o pożarnictwie w powiecie pińczowskim. Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Pińczowie zapowiada kolejne.

 

 Szanowni Państwo, tu kończy się nasza literacka, redakcyjna wędrówka po Powiecie Pińczowskim minionych kilku lat. Ciężko jest pokazać całe spektrum działań na dwóch stronicach gazety, niemniej, żywimy nadzieję, że udało nam się odpowiedzieć na najważniejsze kwestie i rozwiać największe wątpliwości. Z poważaniem Zbigniew Kierkowski, Starosta Pińczowski.

 

 

 

Jarmark Nadnidziański

08/17/2017

wiecej..

Dożynki Powiatowe

08/27/2017

27 sierpnia zapraszamy na Powiatowe Święto Plonów powiatu pińczowskiego.  wiecej..

Giełda Pracy już 14 września

09/14/2017

Młodzieżowe Centrum Kultury zaprasza na Giełdę Pracy.  wiecej..

koncert POZYTYWNIE NAKRĘCENI

11/11/2017

 11 listopada 2017 roku zapraszamy na jubileuszowy koncert zespołu POZYTYWNIE NAKRĘCENI koncert odbędzie się w hali widowiskowo sportowej w Pińczowie o godz. 17:00 WSTĘP WOLNY wiecej..

VI Otwarty Turniej Tańca - Pińczów 2018

04/28/2018

wiecej..

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Wyniki konkursu na prowadzenie punktu nieodpłatnej pomocy prawnej

Informacja o wynikach otwartego konkursu ofert. ...