Wiadomości - Aktualności

Rozwiń skrzydła z pińczowskimi szkołami

Dodał: Sylwia Robak Data: 2022-05-20 13:30:31 (czytane: 862)

Niebawem absolwenci szkół podstawowych staną przed wyborem dalszej drogi kształcenia. Młodzież szukać będzie nie tylko wysokiego poziomu nauczania, ale także możliwości rozwijania zainteresowań i pasji. Bardzo ciekawą ofertę mają dla nich pińczowskie szkoły ponadpodstawowe. Obydwie placówki, zarówno Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja, jak i Zespół Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica, poza szerokim wachlarzem specjalizacji i profili kształcenia, od tego roku propagować będą lotniarstwo. Każdy młody człowiek, który wstąpi w szeregi braci uczniowskiej LO i ZSZ zyska możliwość zgłębiania tematyki lotniarstwa i lotnictwa, będzie mógł także skorzystać z niesamowicie atrakcyjnej możliwości nieodpłatnych lotów motolotnią.

Bogate tradycje

Lotniarstwo, lotnictwo… wybór takiej właśnie tematyki to nie przypadek. Pińczów ma bowiem niezwykle bogate tradycje lotnicze i lotniarskie. Sporty lotnicze w naszym miasteczku uprawiane są od 1932 roku, kiedy to nad Nidą powstała Szkoła Szybowcowa, jednakże niektórzy historycy sięgają głębiej, aż do roku 1784 i pińczowskiego rodu Wielopolskich. Ówczesna prasa podaje, że wówczas, na okoliczność rozpoczęcia roku szkolnego w powietrze wypuszczono dwa balony. Podobne wydarzenia powtarzały się potem przez całą jesień tego roku. Dwieście lat później, w Pińczowie powstał Aeroklub specjalizujący się w sporcie mikrolotowym, a jego głównym założycielem był Michał Ornatkiewicz, lotniarz i przewodniczący Komisji Lotniowej Aeroklubu Polskiego. Michał Ornatkiewicz przyjechał do Pińczowa, by tutaj wykonać pierwsze loty na lotni za wyciągarką. O wyborze miejsca zdecydowało korzystne ułożenie terenu i odpowiednie warunki termiczne, a także piękne położenie lotniska. I tak, od blisko 3 dekad Pińczów uważany jest za kolebkę lotniarstwa i paralotniarstwa nizinnego.

 rozwin_skrzydla_5.jpg

 Motolotnię pilotuje Mariusz Jędruch, lotnierz a Pińczowskiego Aeroklubu Regionalnego.

Potencjał wykorzystany

Niewątpliwe atuty Pińczowa postanowili wykorzystać gospodarze powiatu, którzy zainspirowali strażaków ochotników do utworzenia Ponidziańskiego Ośrodka Lotów Widokowych. Jednostka OSP Pawłowice, przy ogromnym wsparciu finansowym i gorącym dopingu Rady Powiatu Pińczowskiego, złożyła do LGD Ponidzie wniosek o pozyskanie dotacji na ten cel. Za pozyskane środki jednostka zakupiła motolotnię, która pozwoli skutecznie likwidować zagrożenia, służąc również do lotów widokowych. Maszyna za kilka dni przyjedzie do Pińczowa.

 rozwin_skrzydla__1_.jpg

 Po podpisaniu umowy na zakup motolotni 

Przy wsparciu Gminy Pińczów

Rozwijanie pasji wymaga wzbogacenia teorii, stąd wizyta gospodarzy gminy i powiatu w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie, która kształci przyszłych pilotów. Celem wizyty były rozmowy o szeroko pojętej współpracy szkoły z Ponidziem, przy wykorzystaniu potencjału miasta, Aeroklubu i lądowiska. Do Chełma udali się: burmistrz Miasta i Gminy Pińczów Włodzimierz Badurak, starosta pińczowski Zbigniew Kierkowski, radny Rady Miejskiej w Pińczowie Leszek Nogacki oraz dyrektor ZSZ im. Stanisława Staszica Tadeusz Niewygoda. Na miejscu, pińczowian powitał senator RP, dr hab. Józef Zając, dr Beata Fałda –pracownicy akademiccy PWSZ oraz Łukasz Puzio, dyrektor Centrum Lotniczego szkoły. Gospodarze oprowadzili gości po terenie uczelni, prezentując jej profil, bazę naukowo–badawczą, dokonania i osiągnięcia. Pokłosiem wizyty będzie porozumienie o współpracy z uczelnią, w zakresie kształcenia w murach „Staszica” w zawodzie technik mechanik lotniczy. Tu warto dodać, że obydwie szkoły, przy rozwijaniu pasji lotniarskiej swoich uczniów będą korzystać z bogatego doświadczenia lotniarskiego członków Aeroklubu Regionalnego w Pińczowie.

 rozwin_skrzydla_2_1.jpg

 Pińczowscy samorządowcy z wizytą w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmnie 

Taki mamy klimat

Czy to teren, czy tradycje, czy wreszcie coś w powietrzu… ? Bez względu na to, co jest przyczyną, z radością informujemy, że mamy w Pińczowie prawdziwych pasjonatów lotnictwa. Jednym z nich jest Paweł Nocuń. Paweł, mieszkaniec Michałowa, jest uczniem klasy III AP pińczowskiego „Kołłątaja”. Kilka tygodni temu licealista, zainspirowany przez szkolnego historyka, wziął udział w konkursie „Podniebny Wernisaż”, którego tematem było wykonanie koncepcji plastycznej grafiki ilustrującej wybrany projekt realizowany w Instytucie Lotnictwa od 1926 roku. Konkurs odbył się w ramach obchodów 95-lecia placówki. W kategorii dla najlepszej pracy wykonanej techniką komputerową, w grupie uczestników do lat 18 zaszczytne pierwsze miejsce zdobył właśnie nasz zdolny licealista. W nagrodę Paweł poleci w lot zapoznawczy samolotem odrzutowym TS-11 Iskra z lotniska w Mielcu.

rozwin_skrzydla__3_.jpg 

Paweł Nocuń - laureat konkursu "Podniebny wernisaż" 

Drodzy Absolwenci Szkół Podstawowych. Do Was kierujemy ten artykuł. Być może zainteresowaliśmy Was na tyle, by powitać Was w progach pińczowskich szkół ponadpodstawowych. Być może zaintrygowaliśmy Was opowieścią o lotniarskich tradycjach Pińczowa, być może obudzimy w Was miłość od pierwszego lotu. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z edukacyjną ofertą Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja i Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Pińczowie. Szczegóły znajdziecie na internetowych stronach szkół oraz profilach facebookowych..


rozwin_skrzydla__4_.jpg

TS -11 Iskra - takim samolotem poleci Paweł

Zobacz także

Przymrozki - IMGW ostrzega

Dodane: 2024-04-17 12:32 - czytane (38)

TAGI:


Jarmark Nadnidziański

08/17/2017

wiecej..

Dożynki Powiatowe

08/27/2017

27 sierpnia zapraszamy na Powiatowe Święto Plonów powiatu pińczowskiego.  wiecej..

Giełda Pracy już 14 września

09/14/2017

Młodzieżowe Centrum Kultury zaprasza na Giełdę Pracy.  wiecej..

koncert POZYTYWNIE NAKRĘCENI

11/11/2017

 11 listopada 2017 roku zapraszamy na jubileuszowy koncert zespołu POZYTYWNIE NAKRĘCENI koncert odbędzie się w hali widowiskowo sportowej w Pińczowie o godz. 17:00 WSTĘP WOLNY wiecej..

VI Otwarty Turniej Tańca - Pińczów 2018

04/28/2018

wiecej..

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Burze i silny wiatr - IMGW ostrzega

...