Szlak turystyczny Madonny Ponidzia


madonny2018tytulM.jpg 

Pińczów - Bogucice - Chroberz - Pełczyska - Młodzawy Małe - Dzierążnia - Działoszyce - Sancygniów - Wolica - Góry - Wrocieryż - Michałów - Pińczów

madonny2018logaM.jpg 

Wstęp

Zapraszamy na szlak Ponidziańskich Madonn, gdzie przestrzeń otwarta po daleki horyzont pachnie miętą a zamknięta w ramionach lessowych wąwozów wypełnia się śpiewem cykad.

Tutejsze Madonny pod czujnym okiem patronki Ponidzia św. Anny, spoglądającej z pińczowskiego wzgórza, od pokoleń wspomagają mieszkańców w codziennych troskach i strzegą niezwykłości przyrody i pięknych kart lokalnej historii.

Oznaczona znakiem zielonego roweru trasa prowadzona jest poza ruchliwymi drogami serca Ponidzia – powiatu pińczowskiego.

102 kilometry z sięgającą 1000 m sumą przewyższeń z pewnością zaintryguje wymagającego, wytrawnego rowerzystę. Ponidziańskie Madonny można też polecić na rodzinne wyprawy. Trasa wijąc się niczym Nida - meandrami, tworzy naturalne „pętelki”, co sprawia, że przebycie szlaku jest w zasięgu możliwości każdego rowerzysty - turysty, również dzieci i seniorów.

Zachęcamy, by przed wyprawą zapoznać się z dokładnym przebiegiem trasy, w czym z pewnością pomogą mapa, profil wysokościowy, informacje praktyczne, jak i lokalizacja bazy noclegowo-gastronomicznej, a wysiłek włożony w pokonanie szlaku Madonn przemieni się z pewnością w satysfakcję.

UWAGA! Dla Państwa wygody proponujemy kilka możliwości skrócenia i modyfikacji szlaku. Przygotowaliśmy propozycje łączników, które w połączeniu ze szlakiem głównym tworzą mniejsze i większe pętle rowerowe. Łączniki są tylko naszymi sugestiami i nie są one oznakowane w terenie. Sugestie łączników i ich opisy oznaczyliśmy w tekście kolorem żółtym.

 

Mapa:

 madonny2018mapaM.jpg

Opis trasy:

Naszą podróż rozpoczynamy w Pińczowie. Klasztor oo. Franciszkanów-Reformatów (1) jest budowlą późnorenesansową. Wejście do kościoła prowadzi przez kwadratową kruchtę, ołtarz główny jest barokowy, zaś ołtarze boczne pochodzą z połowy XVII w.

 madonny2018mirow1.jpg

Znajdujący się w kościele obraz Matki Boskiej Mirowskiej z XVII w. jest kopią płótna Matki Boskiej Śnieżnej z rzymskiej bazyliki Santa Maria Maggiore. Cudowność tego obrazu wiąże się z pożarem z 1738 r., gdy ogień rozniecony przez silny wiatr objął cały Mirów. Ponieważ pomimo wysiłków żywiołu nie udało się opanować, zakonnicy zorganizowali procesję, na jej czele niosąc obraz z Matką Boską. Wkrótce po zakończeniu procesji pożar ustał. Za zezwoleniem Jana Pawła II obraz ten został ukoronowany w 1992 r.

Z Pińczowa kierujemy się na wschód, w kierunku Buska-Zdroju. W Pasturce skręcamy na południe, dalej przez Krzywdę i Skałki docieramy do Bogucic. Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bogucicach (2) jest oddalony o 300 m od szlaku. W murach prezbiterium są pozostałości gotyckie, w barokowym ołtarzu głównym wisi obraz pochodzący z XVIII w. Z prezbiterium do zakrystii prowadzi wczesnobarokowy marmurowy portal mający na nadprożu łaciński tekst opisujący historię kościoła.

Kierujemy się na południe, do Chrobrza. Czeka nas ponad kilometr podjazdu. Wysiłek możemy sobie wynagrodzić wizytą w położonym na wzniesieniu rezerwacie Grabowiec (3) z roślinnością stepową oraz dyptamem jesionolistnym, czyli gorejącym krzewem.

 madonny2018gacki.jpg

Kolejną atrakcją na szczycie są jeziorka w Gackach - pozostałość po wydobyciu gipsu (4). Obecnie to atrakcyjne miejsce z kąpieliskami, polami namiotowymi i campingiem.

Gdy jesteśmy w Chrobrzu, warto zobaczyć gotycko - renesansowy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (5) fundowany przez Stanisława Tarnowskiego w 1550 r., a także udostępniony do zwiedzania pałac Wielopolskich (6) projektu Henryka Marconiego z 1859 r. oraz park przypałacowy z wiekowym drzewostanem.

Łącznik Chroberz: Możesz skrócić swoją podróż wybierając się z Chrobrza przez Wojsławice i Mozgawę od razu do Młodzaw. Stąd możesz ruszyć dalej w szlak lub, wybierając wersję minimalistyczną, wrócić do Pińczowa.

Z Chrobrza kierujemy się w wschód na Wiślicę. W Niegosławicach (wieś rodzinna Adolfa Dygasińskiego) skręcamy na południe do Złotej i dalej do Pełczysk. Nad wsią góruje XVIII–wieczny kościół pw. Świętego Wojciecha z obrazem Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych (7) oraz rokokowym ołtarzem głównym.

madonny2018pelczyska2.jpg 

Malowniczo położona świątynia ufundowana została przez kasztelana wołyńskiego Jana Pawła Pepłowskiego. Warta uwagi jest też murowana dzwonnica z początku XIX w., a na cmentarzu - kaplica grobowa rodu Olszowskich z II poł. XIX w. Kiedyś nad osadą, na wzgórzu Zawinnica, stał Łokietkowski zamek, zburzony podczas najazdu szwedzkiego. Pełczyska są również znane z wielu stanowisk archeologicznych (m.in. ponad 2 tysiące lat temu znajdowała się tu ważna osada celtycka).

Z Pełczysk udajemy się na zachód, do Kostrzeszyna leżącego na ostrym wzniesieniu.

Łącznik Kostrzeszyn – Sudół: Z Kostrzeszyna możesz przejechać przez tereny powiatu kazimierskiego, m.in. przez Stradów z jego średniowiecznym grodziskiem na teren gminy Działoszyce. Łącznik kończy się między Dębianami a Sudołem.

Z Kostrzeszyna poprzez Korce, urokliwymi leśnymi wąwozami docieramy do malowniczo położonej Woli Chroberskiej (8). Nad wioską o typowo górskim krajobrazie góruje wzniesienie tzw. Wielka Góra z punktem widokowym i drewnianym krzyżem na szczycie.

Udajemy się ponownie do Chrobrza. Mijając jego zachodnie rubieże kierujemy się na Pińczów. Kilka kilometrów dalej widzimy po lewej tzw. Byczowską Górę (9), u stóp której stoi największy na Ponidziu pomnik wspominający partyzantów Republiki Pińczowskiej.

madonny2018pomnikRP.jpg 

Łącznik Kozubów: Spod pomnika możemy udać się skrótem wprost do Kozubowa, pomijając wizytę w Młodzawach.

Kierujemy się na północ. Czeka nas kolejny podjazd. Na szczycie, w polach po prawej stronie drogi stoją 3 barokowe figury: Chrystus na krzyżu, Św. Jan Kanty i Św. Jan Nepomucen (10).

madonny2018mlodzawyfigury.jpg 

Tuż za wzniesieniem witają nas Młodzawy Małe ze słynnym Ogrodem na Rozstajach (11) oraz górującym nad doliną Nidy późnobarokowym kościołem Ducha Św. i Matki Boskiej Bolesnej (12). Znajduje się w nim obraz Matki Boskiej Bolesnej tzw. Młodzawskiej uznawany za cudowny. Według legendy, pewnego razu ujrzano w kościele światło tak intensywne, iż myślano, że wybuchł pożar. Proboszcz wraz z parafianami po wejściu do środka ujrzeli płonące świece przed obrazem, których nikt nie mógł zapalić, gdyż kościół był zamknięty. Zjawisko to powtarzało się trzy razy. Od tego czasu obraz stał się celem pielgrzymek.

Łącznik Młodzawy – Pińczów: Możesz skrócić wyprawę, wracając z Młodzaw do Pińczowa.

Po powrocie na szlak, czyli drogę powiatową, cofamy się na południe w kierunku Wiślicy i przed wzniesieniem zjeżdżamy w boczną dróżkę prowadzącą do Bugaja.

Łącznik Bugaj – Góry: Ze wsi Bugaj możesz pojechać łącznikiem przez Sadkówkę do Gór, odwiedzając po drodze rezerwat Wroni Dół.

Pokonując kilka kilometrów wymagającej pętli docieramy do Kozubowa. Stąd jedziemy na południe przez Zagorzyce, pod górkę terenami Kozubowskiego Parku Krajobrazowego aż do Dzierążni (10 km). Znajduje się tutaj malowniczo położony gotycki kościół św. Marii Magdaleny (13), z ołtarzem późnobarokowym oraz obrazem patronki.

madonny2018dzieraznia2.jpg 

Łącznik Dzierążnia – Wolica: Możesz skrócić swoją trasę o 20 km, pomijając Działoszyce, udając się z Dzierążni na północny zachód przez Szyszczyce do Wolicy.

Z Dzierążni przez Jakubowice kierujemy się do Działoszyc (6 km). Stoi tutaj gotycki kościół  św. Trójcy (14) z XV w. przebudowany i rozbudowany w XVII i XIX w. Przy nim znajdują się dwie kaplice św. Anny oraz dwukondygnacyjna Matki Boskiej Różańcowej z kaplicą Grobu Chrystusowego. Na ścianie prezbiterium w latach 80. ubiegłego wieku odkryto gotyckie malowidła ilustrujące „Credo apostolorum”.

Kierujemy się teraz drogą wojewódzką 768 na północ. Mijając Niewiatrowice zjeżdżamy na Iżykowice i docieramy do Sancygniowa, gdzie warto obejrzeć kościół pw. św. Piotra i Pawła (15) z 1400 r. oraz pałac Deskurów (16) z 1850 r.

madonny2018sancygniow1.jpg 

Po powrocie na drogę wojewódzką znów zmierzamy na północ. W Lipówce zjeżdżamy na wschód i przez Dziewięczyce docieramy do Wolicy. Stoi tu kościół parafialny pw. św. Tekli (17). Został wzniesiony w XIX wieku z kamienia pińczowskiego staraniem okolicznych rodów ziemiańskich – Dembińskich z Gór, Deskurów z Sancygniowa i Mazarakich z Przecławki.

Udajemy się teraz na północ stromym podjazdem przez Przecławkę. 8 km od Wolicy leżą Góry. Znajduje się tu kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (18).

madonny2018gory2.jpg

Pierwsza informacja źródłowa o parafii i o drewnianym kościele parafialnym pochodzi z połowy XV w. W latach 1561-1664 kościół pełnił funkcję zboru ariańskiego. Obecny kościół murowany wzniesiono w 1764 r.

Z Gór udajemy się na ok. 6 km na północ, poprzez Zagajów docierając do Wrocieryża. Stoi tu kościół Św. Marcina (19). Pierwsza wzmianka źródłowa o kościele i parafii pochodzi z 1326 r. Pierwotny kościół przetrwał do 1 połowy XV wieku. W 1448 r. został wzniesiony nowy kościół modrzewiowy.

madonny2018wrocieryz1.jpg

Obecny murowany kościół zbudowano w latach 1801-1802. W głównym ołtarzu znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XVII wieku. Obraz ten czczony jest jako cudowny.

Poprzez Pawłowice zmierzamy do Michałowa gdzie działa stadnina koni krwi arabskiej (20), jedna z najlepszych i najsławniejszych stadnin na świecie.

Z Michałowa wracamy drogą wojewódzką do Pińczowa.

 

Profil:

madonny2018profil2.jpg

 

Praktyczne informacje

Kościoły

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Pińczowie

28-400 Pińczów, ul. Klasztorna 28, tel. 41 357 20 84

Msze święte: niedziele: 7:00, 8:30, 10:00, 12:00, 18:00, (21:00 od czerwca do września); dni powszednie: 6:30, 7:00, 8:00, 18:00

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Bogucicach

Bogucice 3, 28-400 Pińczów, tel. 41 357 11 06

Msze święte: niedziele: 8:.00, 10:00, 12:00; dni powszednie: 18:00

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Chrobrzu

28-425 Chroberz ul. Staropolska 13, tel. 41 356 40 06

Msze święte: niedziele: 8:00, 10:00 i 12:00; dni powszednie 7:30 i 17:00

Kościół Świętego Wojciecha w Pełczyskach

28-425 Złota, Pełczyska nr 44, tel. 41 356 21 34

Msze święte: niedziele: 7:30, 10:00, 12:00; dni powszednie 18:00 (w zimie 17:00)

Kościół Ducha Świętego i Matki Bożej Bolesnej w Młodzawach Małych

28-400 Pińczów, Młodzawy Małe nr 46, tel. 41 357 92 47

Msze święte: niedziele: 8:00, 10:00, 12:00

Kościół Św. Marii Magdaleny w Dzierążni

28-440 Działoszyce, Dzierążnia nr 130, tel. 41 352 70 05

Msze święte: niedziele: 8:00, 10:00, 12:00

Kościół Trójcy Świętej w Działoszycach

28-440 Działoszyce, ul. Pińczowska 8, tel. 41 352 60 25.

Msze święte: niedziele: 7:00, 8:30, 10:00, 11:30, 16:00, w mies. wakacyjnych 8:00, 10:00, 11:30, 16:00; dni powszednie: 7:00, 18:00 (17:00)

Kościół Św. Piotra i Pawła w Sancygniowie

28-440 Działoszyce, Sancygniów nr 55, tel. 41 352 80 08

Msze święte: niedziele: 8:00, 10:00, 11:30

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Górach

28-411 Michałów, Góry nr 108, tel. 41 356 60 05

Msze święte: niedziele: 10.00, 12.00

Kościół Św. Marcina we Wrocieryżu

28-411 Michałów, Wrocieryż nr 48, tel. 41 356 50 57

Msze święte: niedziele: 8.00, 12.00

 

Inne obiekty warte odwiedzenia:

Muzeum Regionalne w Pińczowie, ul. Piłsudskiego 2a, tel. 41 357 24 72

Ośrodek Dziedzictwa Kulturowego i Tradycji Rolnej Ponidzia - Pałac Wielopolskich w Chrobrzu,

ul. Parkowa 14, tel. 41 356 40 03 w.33, kom. 504 088 785

Ogród na Rozstajach - Młodzawy Małe, tel. 41 357 92 65

Stadnina Koni w Michałowie, tel. 41 356 54 06

 

Noclegi na szlaku:

Hotel nad Starą Nidą - Pińczów, ul. Targowa 4, tel. 41 357 24 40

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji - Pińczów, ul. Pałęki 26a, tel. 41 357 20 44 - domki campingowe, pole namiotowe

Bursa w Pińczowie, ul. Żwirki i Wigury 40, tel. 41 357 35 75

Pole Namiotowe „LOCH NESS” Gacki, tel. 41 357 58 89, kom. 604 147 334

Camping Gacki - zbiornik „Podkowa”, tel. 509 156 542

 

Gospodarstwa agroturystyczne:

Elżbieta i Waldemar Kuciębowie,  Chroberz, ul. Podzamcze 20, tel. 41 356 42 26, kom. 602 640 563

Wiesława i Stanisław Klepkowie, Nieprowice 22, tel. 698 129 063

Renata i Mirosław Wojciechowscy, Młodzawy Duże 70, tel. 41 357 92 71

Monika i Rafał Stolarscy, Młodzawy Duże 23, tel. 41 357 92 63

Hanka Handlarska, Młodzawy Duże 57, tel. 41 357 91 21

Agnieszka i Witold Kordyl, Młodzawy Duże 47a, tel. 41 357 91 48

Helena i Marek Owczarek, Góry Pińczowskie 113, tel. 41 356 60 98

Zofia i Jarosław Koziara,  Michałów 193, tel. 41 356 52 03

Ratajka Justyna Karwat, Dzierążnia 99, tel. 501 730 760

 

Mobilny Serwis Rowerowy

Przemysław Sosień, tel. 608 847 682

 

Informacja turystyczna

Centrum Informacji Turystycznej w Pińczowie

ul. Piłsudskiego 2a, tel. 41 357 54 02

Punkt Informacji Turystycznej w Chrobrzu

ul. Parkowa 14, tel. 41 356 40 03 w. 33

Regionalne Centrum Informacji Turystycznej w Kielcach

ul. Sienkiewicza 29, tel. 41 348 00 60

Krajowa Infolinia Turystyczna:

tel. +48 22 278 77 77, +48 801 888 844

Powiatowy Portal Informacji Turystycznej: www.pinczow.travel

Świętokrzyski Portal Informacji Turystycznej: www.swietokrzyskie.travel

 

BĄDŹ BEZPIECZNY I WIDOCZNY NA DRODZE!

Trasa Madonn Ponidzia wiedzie zazwyczaj mało uczęszczanymi drogami. Pamiętaj jednak o zasadach bezpieczeństwa. Kask oraz kamizelka odblaskowa to, zwłaszcza w przypadku dzieci, rzecz niezbędna! Przed wyjazdem koniecznie sprawdź też stan techniczny rowerów.

Co zabrać na szlak rowerowy:

Odpowiedni ubiór: spodenki kolarskie, koszulka, bluza z „oddychającego” materiału, kurtka przeciwdeszczowa, kask, rękawiczki rowerowe, okulary przeciwsłoneczne

Prowiant: czekolada, batoniki zbożowe, owoce np. banany, woda, na dłuższe trasy napój izotoniczny

Aktualna mapa terenu, mapnik, odbiornik GPS

Apteczka z podstawowymi opatrunkami

Zapasowe dętki, łatki z klejem, pompka, podstawowe narzędzia

 

Opracowanie:

Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi Pińczowskiej, ul. Piłsudskiego 2a, 28-400 Pińczów

Starostwo Powiatowe w Pińczowie Wydział Promocji i Polityki Regionalnej ul. Zacisze 5, 28-400 Pińczów, tel. 41 357 60 01 promocja@pinczow.pl

Jarmark Nadnidziański

08/17/2017

wiecej..

Dożynki Powiatowe

08/27/2017

27 sierpnia zapraszamy na Powiatowe Święto Plonów powiatu pińczowskiego.  wiecej..

Giełda Pracy już 14 września

09/14/2017

Młodzieżowe Centrum Kultury zaprasza na Giełdę Pracy.  wiecej..

koncert POZYTYWNIE NAKRĘCENI

11/11/2017

 11 listopada 2017 roku zapraszamy na jubileuszowy koncert zespołu POZYTYWNIE NAKRĘCENI koncert odbędzie się w hali widowiskowo sportowej w Pińczowie o godz. 17:00 WSTĘP WOLNY wiecej..

VI Otwarty Turniej Tańca - Pińczów 2018

04/28/2018

wiecej..

Nasz Patronat

więcej

Imprezy

więcej

Sport

Półfinały Ligi Ministranckiej w Pińczowie

W sobotę, 13 maja w Hali widowiskowo-sportowej w Pińczowie odbył się półfinały Diecezjalnej Ministranckiej Ligi Piłkarskiej. więcej»