Wiadomości - Aktualności

Trudne czasy dla rolnictwa –wsparciem może być kredyt

Dodał: Sylwia Robak Data: 2024-01-29 09:03:43 (czytane: 101)

Rolnictwo to ciężki kawałek chleba, uzależniony nie tylko od ogólnej sytuacji gospodarczej kraju, ale także od przyrody i uwarunkowań geopolitycznych.

Nierzadko bywa, że rolnik musi ratować się kredytem i naprzeciw takim właśnie oczekiwaniom wychodzi oferta Banku Spółdzielczego.

Już wkrótce ruszają specjalne kredyty dla rolników, których głównym celem jest wsparcie w utrzymaniu płynności finansowej gospodarstw rolnych. Ich wysokość uzależniona jest od powierzchni gospodarstwa, a oprocentowanie to jedyne 2% w skali roku, reszta to dotacja z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nie da się ukryć, że to bardzo korzystny kredyt dla rolników. Jakie warunki należy spełnić, by starać się o to wsparcie? Pytamy Bogusława Chałudę, dyrektora Banku Spółdzielczego w Działoszycach.

„Rolnik, który zamierza ubiegać się o taki kredyt musi wpierw złożyć do naszego banku wniosek zgodnie z obowiązującymi procedurami. Do wniosku należy dołączyć dokumenty świadczące o prowadzeniu gospodarstwa rolnego –akt własności, umowy dzierżawy i wykazać zdolność kredytową” –wylicza dyrektor Bogusław Chałuda.

Na jak wysoki kredyt mogą liczyć rolnicy? Gospodarstwa o pow. do 50 ha mogą dostać do 100 tysięcy złotych, powyżej 50 ha –do 200 tysięcy złotych, powyżej 100 ha –nawet do 400 tysięcy złotych. Okres spłaty to 5 lat, przy czym rolnik może spłacać kredyt w ratach miesięcznych lub kwartalnych.

„Podpisaliśmy już stosowne umowy, teraz czekamy na uruchomienie limitu kredytowego przez Agencję, zaraz po tym rozpoczniemy przyjmowanie wniosków. Już dziś wiemy, że zainteresowanie tym kredytem jest bardzo duże, trudno się dziwić, jest niezwykle korzystny. Na chwilę obecną żaden inny bank nie posiada w swoim portfelu takiej oferty” –informuje Bogusław Chałuda, dyrektor Banku Spółdzielczego z 40-letnim stażem. Pan Bogusław pracuje w działoszyckim banku od czterech dekad. W latach 1983 -85 był dyrektorem, potem, w latach 1986 -97, piastował stanowisko prezesa Zarządu, od roku 1997 ponownie pełni funkcje dyrektora. Od pięciu kadencji jest także radnym Rady Powiatu w Pińczowie, co oznacza, że już od 21 lat zabiega o sprawy ważne dla mieszkańców Gminy Działoszyce i Powiatu Pińczowskiego.

chaluda.jpg

Dyrektor BS w Działoszycach Bogusław Chałuda od wielu lat reprezentuje działoszycką społeczność w Radzie Powiatu Pińczowskiego. 

Jarmark Nadnidziański

08/17/2017

wiecej..

Dożynki Powiatowe

08/27/2017

27 sierpnia zapraszamy na Powiatowe Święto Plonów powiatu pińczowskiego.  wiecej..

Giełda Pracy już 14 września

09/14/2017

Młodzieżowe Centrum Kultury zaprasza na Giełdę Pracy.  wiecej..

koncert POZYTYWNIE NAKRĘCENI

11/11/2017

 11 listopada 2017 roku zapraszamy na jubileuszowy koncert zespołu POZYTYWNIE NAKRĘCENI koncert odbędzie się w hali widowiskowo sportowej w Pińczowie o godz. 17:00 WSTĘP WOLNY wiecej..

VI Otwarty Turniej Tańca - Pińczów 2018

04/28/2018

wiecej..

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Ostrzeżenie - oblodzenie

...