Wiadomości - Aktualności

Wieniec z Włoszczowic drugi w województwie!

Dodał: Sylwia Robak Data: 2023-09-18 10:45:36 (czytane: 292)

Ogromny sukces odniosła delegacja z Włoszczowic w Gminie Kije, która reprezentowała w tym roku Powiat Pińczowski na Świętokrzyskich Dożynkach Wojewódzkich.

Uroczystość odbyła się w niedzielę 10 września 2023 roku w Tokarni i była wielkim rolniczym świętem. Do Tokarni z Powiatu Pińczowskiego pojechał wicestarosta Ryszard Barna, w towarzystwie Małgorzaty Adamczyk, kierownik Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Pińczowie, radnego Gminy Kije Grzegorza Woźniczko oraz przedstawicielek Urzędu Gminy w Kijach: skarbnik Anny Wołczyk i kierownik Wydziału Organizacyjnego i Spraw Społecznych Kariny Lechowskiej.

Piękny wieniec na dożynki wojewódzkie zabrały ze sobą gospodynie z Włoszczowic w gminie Kije –zwyciężczynie konkursu wieńcowego z pińczowskich dożynek powiatowych sprzed trzech tygodni. Komisja konkursowa, która wtedy miała niezwykle trudne zadanie, dziś z satysfakcją komentuje, że dokonała dobrego wyboru, który został niejako potwierdzony przez ekspertów na dożynkach wojewódzkich, a dodać trzeba, że na tej imprezie jest z czego wybierać. Wszak prezentują się tu najpiękniejsze z najpiękniejszych, crème de la crème wśród wieńców. Po dogłębnej analizie i szczegółowej ocenie zgodnej z regulaminem konkursu, komisja orzekła, że wieniec z Powiatu Pińczowskiego zasługuje na bardzo dobre II miejsce!

„Werdykt   ucieszył mnie niezwykle, przyznaję - jestem bardzo dumny z naszych gospodyń” –mówi wicestarosta Ryszard Barna. W takim samym tonie wypowiada się radny Grzegorz Woźniczko, mieszkaniec Włoszczowic. „To była wielka radość usłyszeć jak nagradzają nasz wieniec miejscem na podium. Bardzo dziękuję pani Krysi Musiał, jej rodzinie i wszystkim paniom ze Stowarzyszenia Kobiet Wsi Włoszczowice, które razem z panią Krystyną pracowały nad tym przepięknym wieńcem” –mówił radny Woźniczko. Z kolei sama pani Krystyna Musiał do dziś nie może ochłonąć z emocji. „Nie wierzyłam, naprawdę w najśmielszych snach nie przypuszczałam, że możemy zdobyć drugie miejsce. Po cichu, skrycie marzyłam o trzecim. Werdykt komisji mnie bardzo zaskoczył i uszczęśliwił. Dziękuję wszystkim, którzy mi pomagali przy wykonaniu wieńca, dziękuję strażakom z OSP Włoszczowice, którzy prezentowali wieniec na dożynkach” –mówi pani Krysia Musiał z Włoszczowic.

Warto dodać, że to jest już dwudziesty wieniec upleciony przez panią Krystynę. Dwudziesty, a więc jubileuszowy, uczczony jak należy –pięknym, drugim miejscem w konkursie.

Włoszczowicki wieniec miał wszystko, co powinien mieć wieniec dożynkowy wystawiony do konkursu; wszystkie zboża, piękne kwiaty i pachnące zioła, miał kształt korony, element religijny i patriotyczny, a także artystyczne wyczucie smaku. Pani Krysia użyła do wieńca pszenicy, żyta, pszenżyta, jęczmienia, owsa, lnu i prosa. Prosto z włoszczowickich pól i łąk zebrała: krwawnik, wrotycz, nawłoć, przegorzan ruski, szczeć draperską, dziurawiec barwieński i krokosz. Do ozdoby wykorzystała także kalinę, jarzębinę, bukszpan, miechunkę, zatrwian, judaszowe srebrniki, miętę,  orzechy laskowe i różnego rodzaju trawy. Stelaż wyspawał mąż pani Krysi, całość wyszła genialnie. Gratulujemy!

Na koniec rozmowy pani Krystyna powiedziała nam, że przed kilkoma laty wieniec wykonany przez nią zdobył III miejsce w wojewódzkim konkursie dożynkowym. Kilka dni temu rekord ten został poprawiony, zatem teraz czas na zwycięstwo, czego serdecznie życzymy.

DOZYNKI_WOJEWODZKIE_8.jpg

DOZYNKI_WOJEWODZKIE_2.jpg

 DOZYNKI_WOJEWODZKIE_3.jpg

DOZYNKI_WOJEWODZKIE_4.jpg

DOZYNKI_WOJEWODZKIE_5.jpg

DOZYNKI_WOJEWODZKIE_1.jpg 

DOZYNKI_WOJEWODZKIE_7.jpg

DOZYNKI_WOJEWODZKIE_6.jpg 

Jarmark Nadnidziański

08/17/2017

wiecej..

Dożynki Powiatowe

08/27/2017

27 sierpnia zapraszamy na Powiatowe Święto Plonów powiatu pińczowskiego.  wiecej..

Giełda Pracy już 14 września

09/14/2017

Młodzieżowe Centrum Kultury zaprasza na Giełdę Pracy.  wiecej..

koncert POZYTYWNIE NAKRĘCENI

11/11/2017

 11 listopada 2017 roku zapraszamy na jubileuszowy koncert zespołu POZYTYWNIE NAKRĘCENI koncert odbędzie się w hali widowiskowo sportowej w Pińczowie o godz. 17:00 WSTĘP WOLNY wiecej..

VI Otwarty Turniej Tańca - Pińczów 2018

04/28/2018

wiecej..