Zmiany w 800+. Sprawdź czy Ciebie dotyczą

Program 800 plus to jedna z najważniejszych inicjatyw społecznych w Polsce, wspierająca finansowo rodziny wychowujące dzieci. Już za kilka dni wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące pobierania tego świadczenia. Zostanie ono ściśle powiązane z obowiązkiem szkolnym, co spowoduje, że co najmniej kilkadziesiąt tysięcy rodzin straci prawo do jego pobierania.
1 czerwca rozpocznie się nowy roczny okres wypłacania świadczeń 800 plus (czerwiec 2025-maj 2026). Jednocześnie od tego dnia będzie ono podlegało pierwszemu istotnemu ograniczeniu od lat. Do tej pory pozostaje wypłacane niezależnie od dochodu, zatrudnienia czy narodowości i do 18. roku życia dziecka.
W czerwcu wejdą w życie przepisy, które wiążą wypłaty 800 plus z obowiązkiem szkolnym. Oznacza to obowiązek zapisania dziecka do szkoły i uczęszczania do placówki edukacyjnej w Polsce, odpowiedniej do jego wieku. Dotyczy to zarówno szkół podstawowych, ponadpodstawowych, jak i przedszkolnych „zerówek”.
W skrócie – aby otrzymać 800 plus, dziecko musi uczęszczać do placówki edukacyjnej w polskim systemie oświaty. Jeśli nie – świadczenie nie przysługuje. Nie będzie w tym zakresie żadnych wyjątków.
Do tej pory w przypadku dzieci nieuczęszczających do polskich szkół, ZUS wypłacał świadczenia rodzicom. 800 plus otrzymywały więc rodziny, w których dzieci uczestniczyły w zagranicznym systemie oświaty - przez naukę zdalną. Od początku czerwca ulegnie to zmianie, a te dotkną zarówno obywateli Ukrainy, których dzieci uczyły się w ukraińskiej szkole online, ale także te rodziny, które mieszkają na pograniczu, pracują za granicą lub z różnych powodów nie mogą (albo nie chcą) posyłać dzieci do państwowej szkoły. W niektórych przypadkach świadczenie trafiało bowiem do rodzin, których dzieci uczyły się np. w trybie domowym z zagranicznym programem.
Warto też wiedzieć, że od nowego miesiąca samo złożenie wniosku też nie gwarantuje pieniędzy. Żeby dostać wypłatę od czerwca z wyrównaniem, trzeba złożyć wniosek do końca czerwca 2025 r. Jeśli ktoś zrobi to później, świadczenie przepadnie za wcześniejsze miesiące.
POTRZEBUJESZ POMOCY PRAWNEJ? SKORZYSTAJ Z DARMOWYCH PORAD W PUNKTACH NA TERENIE CAŁEJ POLSKI!
Z nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego skorzystać może:
- każda osoba fizyczna, która potwierdzi stosownym, pisemnym oświadczeniem, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej (do pobrania i podpisania w punkcie),
- osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, niezatrudniające innych osób w ciągu ostatniego roku, co należy potwierdzić dodatkowym oświadczeniem,
- sygnaliści.
Każda osoba, która chce skorzystać z porady, powinna wcześniej umówić się na wybrany dzień i godzinę wizyty w konkretnym punkcie.
Rejestracji można dokonać:
- telefonicznie pod numerem wskazanym na stronie internetowej starostwa lub urzędu miasta na prawach powiatu,
- on-line: za pośrednictwem strony zapisy-np.ms.gov.pl Podczas rejestracji nie trzeba podawać żadnych swoich danych osobowych, ani informować o sprawie, w której potrzebujemy pomocy lub konsultacji.