Wiadomości - Aktualności

10 października - Światowy Dzień Drzewa

Dodał: monika.strojna Data: 2017-10-10 11:34:20 (czytane: 63)

Święto wymyślone przez Juliusa Sterlinga Mortona, sekretarza rolnictwa Stanów Zjednoczonych, prywatnie miłośnika przyrody, namawiającego rodaków do sadzenia drzew. Arbor Day to akcja znana na całym świecie, w Polsce oficjalnie obecna od 2002 roku.

Drzewo stanowi ważny i wieloznaczny symbol. Od stworzenia świata los drzewa i życie człowieka są wzajemnie z sobą powiązane. Za sprawą dwóch rajskich drzew: drzewa życia i drzewa poznania dobra i zła – drzewo weszło do stałego repertuaru sakralnych symboli chrześcijaństwa. Rajskie drzewo wiadomości, którego owocu odważyli się spróbować pierwsi rodzice, symbolizuje śmierć, utratę Łaski Bożej, moralny upadek, winę i wszelki grzech. Drzewo życia natomiast symbolizuje życie duchowe, wieczne szczęście i uzdrowienie moralne. Również w innych tradycjach religijnych można odnaleźć kult drzewa i poświęcone mu liczne mity. Na przykład buddyści mają swoje święte drzewo nazwane „Bo” (Buddy) w postaci indyjskiego figowca.

Drzewa na stałe wpisały się w naszą codzienność, wsłuchujmy się zatem w to o czym szumią drzewa bowiem według tradycji ludowej Turków osmańskich na każdym liściu jest wypisane czyjeś przeznaczenie. A jeśli ktoś chce być silny jak dąb, niech spożywa chleb wypiekany na jego liściach, kto szuka odpowiedzi jaka będzie jego przyszłość, znajdzie proroczy sen pod drzewem brzozy…. .


na podstawie : Władysław Kopaliński Słownik symboli

fot. platan w parku podworskim przy Pałacu Wielopolskich w Chrobrzu

Zobacz także

IMGW ostrzega przed mgłami - aktualizacja

Dodane: 2017-10-20 14:19 - czytane (20)

TAGI:


Jarmark Nadnidziański

08/17/2017

wiecej..

Dożynki Powiatowe

08/27/2017

27 sierpnia zapraszamy na Powiatowe Święto Plonów powiatu pińczowskiego.  wiecej..

Giełda Pracy już 14 września

09/14/2017

Młodzieżowe Centrum Kultury zaprasza na Giełdę Pracy.  wiecej..

Bieg 'Szlakiem mięty i kamienia'

09/30/2017

Trasa IV biegu „Szlakiem mięty i kamienia” (dystans 12 km) prowadzona będzie od startu – teren hali widowiskowo-sportowej ul. Republiki Pińczowskiej 42 ulicami Pińczowa – ul. Kluka – rondo – ul. Żwirki i Wigury , a następnie ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego (od skrzyżowania z ul. Żwirki i Wigury) następnie ul. Nowowiejska – w kierunku miejscowości Brzeście ok. 2,4 km przebiega drogą wojewódzką Nr 766 – Skowronno Górne – Skowronno Dolne - Kopernia – Pińczów – ul. 3 Maja - ul. Łąkowa - ul. Kluka – teren hali widowiskowo-sportowej. wiecej..

Przeczytaj kolejną wiadomość:

"Potrzebuję rodziców od zaraz " - kampania wojewody

Rozpoczęła się kolejna edycja kampanii "Potrzebuję rodziców od zaraz"....