Wiadomości - Aktualności

10 października - Światowy Dzień Drzewa

Dodał: monika.strojna Data: 2017-10-10 11:34:20 (czytane: 487)

Święto wymyślone przez Juliusa Sterlinga Mortona, sekretarza rolnictwa Stanów Zjednoczonych, prywatnie miłośnika przyrody, namawiającego rodaków do sadzenia drzew. Arbor Day to akcja znana na całym świecie, w Polsce oficjalnie obecna od 2002 roku.

Drzewo stanowi ważny i wieloznaczny symbol. Od stworzenia świata los drzewa i życie człowieka są wzajemnie z sobą powiązane. Za sprawą dwóch rajskich drzew: drzewa życia i drzewa poznania dobra i zła – drzewo weszło do stałego repertuaru sakralnych symboli chrześcijaństwa. Rajskie drzewo wiadomości, którego owocu odważyli się spróbować pierwsi rodzice, symbolizuje śmierć, utratę Łaski Bożej, moralny upadek, winę i wszelki grzech. Drzewo życia natomiast symbolizuje życie duchowe, wieczne szczęście i uzdrowienie moralne. Również w innych tradycjach religijnych można odnaleźć kult drzewa i poświęcone mu liczne mity. Na przykład buddyści mają swoje święte drzewo nazwane „Bo” (Buddy) w postaci indyjskiego figowca.

platan.jpg
fot. platan w parku podworskim przy Pałacu Wielopolskich w Chrobrzu


Drzewa na stałe wpisały się w naszą codzienność, wsłuchujmy się zatem w to o czym szumią drzewa bowiem według tradycji ludowej Turków osmańskich na każdym liściu jest wypisane czyjeś przeznaczenie. A jeśli ktoś chce być silny jak dąb, niech spożywa chleb wypiekany na jego liściach, kto szuka odpowiedzi jaka będzie jego przyszłość, znajdzie proroczy sen pod drzewem brzozy…. .

Na podstawie : Władysław Kopaliński Słownik symboli

Reklama.

Jarmark Nadnidziański

08/17/2017

wiecej..

Dożynki Powiatowe

08/27/2017

27 sierpnia zapraszamy na Powiatowe Święto Plonów powiatu pińczowskiego.  wiecej..

Giełda Pracy już 14 września

09/14/2017

Młodzieżowe Centrum Kultury zaprasza na Giełdę Pracy.  wiecej..

koncert POZYTYWNIE NAKRĘCENI

11/11/2017

 11 listopada 2017 roku zapraszamy na jubileuszowy koncert zespołu POZYTYWNIE NAKRĘCENI koncert odbędzie się w hali widowiskowo sportowej w Pińczowie o godz. 17:00 WSTĘP WOLNY wiecej..

VI Otwarty Turniej Tańca - Pińczów 2018

04/28/2018

wiecej..

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Kampania 'Potrzebuję rodziców od zaraz'

Rozpoczęła się kolejna edycja kampanii 'Potrzebuję rodziców od zaraz'....