Od Myszkowskich do Wielopolskich

Dodał: Sylwia Robak Data: 2023-07-03 13:36:19 (czytane: 220)

Niezwykła wystawa zagościła w podziemiach Pałacu Wielopolskich w Pińczowie.

Na obrazach oglądać możemy sylwetki ordynatów z rodu Myszkowskich i Wielopolskich. „Tych, którzy tworzyli podwaliny stolicy Ponidzia –Pińczowa, angażując się także w społeczno –polityczne życie całej naszej ojczyzny” –czytamy w słowie wstępnym starosty pińczowskiego.

wystawa_sosw3.jpg

Słowa te zamieszczono w specjalnym albumie, który wydano na okoliczność wystawy. Uroczysty wernisaż odbył się w sobotę 24 czerwca, gromadząc wielu zacnych gości, z dr Wojciechem hr. Wielopolskim na czele. Praprawnuk margrabiego Aleksandra Wielopolskiego, literaturoznawca na UAM w Poznaniu, jest kuratorem pińczowskiej wystawy. Gości powitał Andrzej Cepak, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno –Wychowawczego w Pińczowie –organizatora wystawy.

wystawa sosw 2_1.jpg

Podziękowania od dyrektora SOSW Andrzeja Cepaka odebrał kurator wystawy, dr Wojciech hr. Wielopolski wraz z małżonką

W imieniu władz powiatu, słowa podziękowania do wszystkich, którzy przyczynili się do wydarzenia, skierował wicestarosta Ryszard Barna, obecny był także poseł na Sejm RP Czesław Siekierski, przewodniczący Rady Powiatu w Pińczowie Ireneusz Gołuszka, radni powiatu i gminy, sekretarz Gminy Pińczów Marcin Kozłowski, przyjaciele szkoły, księża z pińczowskich parafii, dyrekcja szkół, instytucji kulturalnych i urzędów i mieszkańcy regionu.

wystawa_sosw1.jpg

W imieniu gospodarzy Powiatu Pińczowskiego, pięknej inicjatywy pogratulował wicestarosta pińczowski Ryszard Barna

Wystawa składa się z portretów przedstawicieli pińczowskich rodów magnackich i obrazów ukazujących najcenniejsze zabytki Pińczowa, autorstwa artystów z Pińczowa i spoza naszego regionu. Stylowe wnętrza podziemi Pałacu Wielopolskich zdobią także makiety wykonane przez osadzonych w pińczowskim ZK.

Zachęcamy do zwiedzania, po uprzednim kontakcie z dyrekcją SOSW.

649d287476be1_p.jpg

Burze z gradem - IMGW ostrzega