Wiadomości - Aktualności

Odnowiona kapliczka w Nieprowicach

Dodał: Sylwia Robak Data: 2018-08-01 11:41:05 (czytane: 451)

Kolejna edycja festynu dla mieszkańców połączona z uroczystym odsłonięciem odnowionej kapliczki św. Mikołaja odbyła się w niedzielę 29 lipca w Nieprowicach.

Festyn Rodziny „Nieprolipa”  zgromadził jak co roku wielu  mieszkańców i przyczynił się do integracji lokalnej społeczności. Była to również świetna okazja do zainicjowania dodatkowej ceremonii. Ponad 200-stu letnia kapliczka doczekała się w gruntownej renowacji.  

Odsłonięcie przydrożnej figurki św. Mikołaja przy akompaniamencie pięknej pogody odbyło się w obecności mieszkańców oraz zaproszonych gości. Na uroczystościach pojawił się poseł do Parlamentu Europejskiego Czesław Siekierski, starosta pińczowski Zbigniew Kierkowski, przewodniczący Rady Powiatu Ireneusz Gołuszka, Tadeusz Sułek – Wójt Gminy Złota, Adam Ochwanowski – regionalny poeta, Bernardyna Mider – Skóra, sołtys wsi Nieprowice, Władysław Podraza – radny gminy. Poświęcenia kapliczki dokonał ks Waldemar Krochmal. 

Kapliczki i figurki przydrożne stanowią nieodłączny element krajobrazu Ponidzia. Są bogactwem i przejawem  ludowej pobożności i religijności. Stanowią cząstkę dziedzictwa kulturowego, a każda z nich ma swoją własna historię. Właśnie te historie sprawiają, że kapliczki to miejsca wyjątkowe z konkretnymi opowieściami z życia małych społeczności. – mówił Ireneusz Gołuszka - przewodniczący rady powiatu pińczowskiego.

Starosta Zbigniew Kierkowski dodał, że na terenie naszego powiatu znajduje się około 200 kapliczek. Najwięcej Jezusa Frasobliwego symbolizującego ciężką rolę chłopa oraz kapliczek Jana Nepomucena – chroniącego zasiewy przed suszą i powodziami. Władze powiatu na ręce prezesa Stowarzyszenia „Nieprowice Razem” Władysława Podrazy, przekazały list gratulacyjny wraz z życzeniami kolejnych kreatywnych działań. 

Renowacja kapliczki możliwa była dzięki pomocy wielu instytucji. Została sfinansowana dzięki funduszom unijnym, wsparcia udzielił również Urząd Marszałkowski, Starostwo Powiatowe w Pińczowie, LGD Ponidzie oraz Urząd Gminy Złota.

nieprowicekapliczka.jpg

Jarmark Nadnidziański

08/17/2017

wiecej..

Dożynki Powiatowe

08/27/2017

27 sierpnia zapraszamy na Powiatowe Święto Plonów powiatu pińczowskiego.  wiecej..

Giełda Pracy już 14 września

09/14/2017

Młodzieżowe Centrum Kultury zaprasza na Giełdę Pracy.  wiecej..

koncert POZYTYWNIE NAKRĘCENI

11/11/2017

 11 listopada 2017 roku zapraszamy na jubileuszowy koncert zespołu POZYTYWNIE NAKRĘCENI koncert odbędzie się w hali widowiskowo sportowej w Pińczowie o godz. 17:00 WSTĘP WOLNY wiecej..

VI Otwarty Turniej Tańca - Pińczów 2018

04/28/2018

wiecej..

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Zawody pożarnicze - Zaproszenie

Komenda Powiatowa PSP w Pińczowie zaprasza na zawody sportowo-pożarnicze....