Wiadomości - Aktualności

Pińczowski szpital leczy chorych na Covid-19

Dodał: Sylwia Robak Data: 2021-03-29 11:23:49 (czytane: 108)

Blisko 70 pacjentów chorych na Covid-19 hospitalizuje się w Szpitalu Powiatowym w Pińczowie.

„To pełne obłożenie placówki, przy czym stale trwa rotacja. Ozdrowieńcy wracają do domów, a karetki przywożą na to miejsce kolejnych pacjentów z Covidem” –mówi starosta pińczowski Zbigniew Kierkowski i dodaje, że od wtorku 23 marca, decyzją wojewody w szpitalu utworzono 8 dodatkowych miejsc dla pacjentów z koronawirusem. 

Sytuacja nie jest łatwa. Trzecia fala koronawirusa spowodowała lawinowy przyrost zakażeń. Dużo z nich to przypadki ciężkie, kończące się hospitalizacją, nierzadko pod respiratorem. Kilka tygodni temu na szczeblu wojewody podjęto decyzję o utworzeniu w pińczowskim szpitalu oddziału covidowego, to jednak było za mało. Kilka dni później, w związku z gwałtowną falą nowych zakażeń zapadła decyzja o przekształceniu całej lecznicy w jednoimienny szpital covidowy.

Działalność placówki w tej nowej formie rozpoczęła się w środę 17 marca, niemal od razu z 50% obłożeniem łóżek. W piątek 19 marca w covidowym szpitalu w Pińczowie leżało już 58 chorych, a w poniedziałek 22 marca przed południem liczba ta sięgnęła 68 osób (nie licząc ciężkich przypadków pod respiratorem). 

Dyrektor Szpitala Powiatowego w Pińczowie Krzysztof Słonina poprosił władze powiatu o wsparcie już w momencie tworzenia oddziału covidowego. Podczas posiedzenia Zarządu Powiatu w czwartek 11marca, szef pińczowskiej lecznicy zwrócił się z prośbą o pomoc przy zakupie sprzętu koniecznego do ratowania zdrowia i życia chorych na Covid-19.

Zarząd jednogłośnie i natychmiastowo podjął uchwałę o przesunięciu środków i sfinansowaniu zakupu dwóch aparatów do wysokoprzepływowej terapii tlenem High Flow. „Te urządzenia są niezwykle pomocne w leczeniu pacjentów z covidem. Zakupione aparaty będą nam służyć także w przyszłości, gdy pandemia szczęśliwie minie” –uzasadniał Krzysztof Słonina.

Dodajmy, że ten sam cel przyświeca społecznej akcji wsparcia dla szpitala. Indywidualni mieszkańcy powiatu i nie tylko, mogą dokonywać dobrowolnych wpłat na konto lecznicy, a dochód z tej zbiórki pomoże kupić dodatkowe aparaty High Flow. ( konto ING Bank Śląski 03 1050 1429 1000 0022 1211 9933, w tytule „Darowizna dla Szpitala w Pińczowie – COVID-19”.)

Szanowni Państwo, z covidem zetknął się chyba już każdy z nas; jeśli nie osobiście to przez rodzinę czy znajomych. Choruje i umiera coraz więcej ludzi, również osób młodych, bez chorób współistniejących. To wszystko każe nam zwiększyć do maksimum środki ostrożności. Dbajmy o siebie i bliskich, nie wychodźmy z domów jeśli nie ma takiej potrzeby, nośmy maseczki i przestrzegajmy zasad higieny” –mówi Zbigniew Kierkowski”.  

Gospodarz powiatu dziękuje jednocześnie personelowi szpitala za pełną poświęcenia pracę: 

„Bardzo dziękujemy dyrekcji, personelowi medycznemu i pracownikom naszego szpitala za to, że w sytuacji kryzysowej stanęli na wysokości zadania i zmierzyli się z ryzykiem, jakim jest praca w jednoimiennym szpitalu covidowym. Jak wielkim zagrożeniem jest koronawirus wiemy już chyba wszyscy. Choroba pokonuje nawet młodych i silnych. To powinno obudzić w nas ostrożność. Stosujmy się do restrykcji i obowiązujących rozporządzeń, dbajmy o siebie i bliskich".Jarmark Nadnidziański

08/17/2017

wiecej..

Dożynki Powiatowe

08/27/2017

27 sierpnia zapraszamy na Powiatowe Święto Plonów powiatu pińczowskiego.  wiecej..

Giełda Pracy już 14 września

09/14/2017

Młodzieżowe Centrum Kultury zaprasza na Giełdę Pracy.  wiecej..

koncert POZYTYWNIE NAKRĘCENI

11/11/2017

 11 listopada 2017 roku zapraszamy na jubileuszowy koncert zespołu POZYTYWNIE NAKRĘCENI koncert odbędzie się w hali widowiskowo sportowej w Pińczowie o godz. 17:00 WSTĘP WOLNY wiecej..

VI Otwarty Turniej Tańca - Pińczów 2018

04/28/2018

wiecej..

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Sesja Rady Powiatu

...