Wiadomości - Aktualności

Ruszyła kwalifikacja wojskowa

Dodał: Sylwia Robak Data: 2020-02-06 09:52:11 (czytane: 535)

W poniedziałek 3 lutego w Hali Widowiskowo-Sportowej Powiatowego Ośrodka Kultury Sportu Turystyki i Rekreacji w Pińczowie odbyło się oficjalne otwarcie kwalifikacji wojskowej.

Powiatowa Komisja Lekarska oceniająca zdolność poborowych do czynnej służby wojskowej pracować będzie do dnia 13 lutego. Celem kwalifikacji wojskowej jest ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej osób podlegających temu obowiązkowi oraz osób zgłaszających się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, które ukończyły 18 rok życia. 

 Obowiązkowi stawienia się do tegorocznej kwalifikacji wojskowej podlegają:

  • mężczyźni urodzeni w 2001 roku;
  • mężczyźni urodzeni w latach 1996-2000, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej
  • kobiety urodzone w latach 1996-2000, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej
  • osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej.

W uroczystym rozpoczęciu wzięli udział: podpułkownik Tomasz Kokociński - Wojskowy Komendant Uzupełnień w Busku Zdroju, starosta pińczowski Zbigniew Kierkowski, przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy Pińczów oraz Przewodniczący Powiatowej Komisji Lekarskiej lek. Maria Kretska. 

Nad szybkim i prawidłowym przeprowadzeniem kwalifikacji, jak co roku, czuwali pracownicy Starostwa Powiatowego, na czele z przedstawicielami ds obrony cywilnej: zastępcą kierownika Wydziału Organizacyjnego i Spraw Obywatelskich Panią Ewą Nowak, Wojciechem Zachariaszem. Dyrektor Michał Klamiński będzie pełnić funkcję Sekretarza Komisji.

Podczas kwalifikacji, po badaniu komisja wydaje pisemne orzeczenie o zdolności do czynnej służby wojskowej, ustalając jedną z kategorii:

  • Kategoria A - zdolny do czynnej służby wojskowej: zdolność do odbywania lub pełnienia określonego rodzaju czynnej służby wojskowej, zdolność do odbywania służby w obronie cywilnej oraz służby zastępczej, z wyjątkiem zawodowej służby wojskowej.
  • Kategoria B - czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej, jednak w okresie do 12 lub 24 miesięcy od dnia badania, rokuje nadzieję na odzyskanie zdolności do jej pełnienia. Osoby takie zostaną wezwane do kwalifikacji wojskowej po upływie okresu, na jaki orzeczona została niezdolność.
  • Kategoria D - niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych.
  • Kategoria E - trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie wojny, pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji.

Przed Komisją Lekarską stanie 211 młodych mężczyzn z rocznika 2001, 26 z roczników 1996-2000 oraz 11 kobiet.  Przez pierwsze pięć dni Komisją orzekać będzie mieszkańców z gminy Pińczów, kolejne dni przeznaczone zostaną na mieszkańców z gminy Złota, Kije, Michałów i Działoszyce.

kwalifikacja1.jpg

kwalifikacja.jpg 

Zobacz także

Śnieg i oblodzenia - IMGW ostrzega

Dodane: 2021-01-25 19:55 - czytane (24)

TAGI:


Jarmark Nadnidziański

08/17/2017

wiecej..

Dożynki Powiatowe

08/27/2017

27 sierpnia zapraszamy na Powiatowe Święto Plonów powiatu pińczowskiego.  wiecej..

Giełda Pracy już 14 września

09/14/2017

Młodzieżowe Centrum Kultury zaprasza na Giełdę Pracy.  wiecej..

koncert POZYTYWNIE NAKRĘCENI

11/11/2017

 11 listopada 2017 roku zapraszamy na jubileuszowy koncert zespołu POZYTYWNIE NAKRĘCENI koncert odbędzie się w hali widowiskowo sportowej w Pińczowie o godz. 17:00 WSTĘP WOLNY wiecej..

VI Otwarty Turniej Tańca - Pińczów 2018

04/28/2018

wiecej..

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Sesja Rady Powiatu - zaproszenie

Przewodniczący Rady Powiatu Pińczowskiego zaprasza na sesję Rady Powiatu, która odbędzie się w dniu 30 stycznia 2020 roku o godz....