Wiadomości - Aktualności

Sieć szpitali tematem Konwentu Powiatów Województwa Świętokrzyskiego

Dodał: Sylwia Robak Data: 2017-09-20 13:02:04 (czytane: 2303)

Zmianom w funkcjonowaniu szpitali, pogotowia ratunkowego i nocnej opieki medycznej poświęcone były obrady Konwentu Powiatów Województwa Świętokrzyskiego, który odbył się 19 września w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kielcach.

W spotkaniu uczestniczył starosta kielecki – Michał Godowski, członek Zarządu Powiatu w Kielcach – Bogdan Gierada, przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Świętokrzyskiego – Edmund Kaczmarek, wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek oraz dyrektor kieleckiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia - Małgorzata Kiebzak.

W konwencie wziął udział także starosta Zbigniew Kierkowski wraz z dyrektorem Zespołu Opieki Zdrowotnej w Pińczowie Bartoszem Stemplewskim, który obecny był na spotkaniu z okazji pełnienia funkcji szefa porozumienia pracodawców szpitali powiatowych w regionie świętokrzyskim.

konw1.jpg

Przewodniczący konwentu Edmund Kaczmarek powiedział, że w nagłych przypadkach kiedy do pacjenta musi dojechać karetka pogotowia - nic się nie zmieni. Jednak od 1 października świąteczną i nocną opiekę medyczna przejmą szpitale. Tu dopuszczalne jest przekazane tej opieki innemu podmiotowi. Wyraził nadzieję że reforma będzie oznaczała lepszą opiekę.

Przypomnijmy, 1 października, szpitale które zakwalifikowały się do tzw. sieci będą musiały świadczyć nocną i świąteczną opiekę medyczną. Każdy szpital będzie musiał posiadać Szpitalny Oddział Ratunkowy. Reforma służby zdrowia zakłada także zmiany na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej. Poszczególne przychodnie mają mieć podpisane umowy ze specjalistami i w przypadku konieczności konsultacji, lekarz pierwszego kontaktu będzie kierował pacjenta do konkretnego specjalisty z którym przychodnia ma podpisaną umowę.

konw2.jpg

Dodatkowo, każdy szpital będzie musiał posiadać Szpitalny Oddział Ratunkowy. Poszczególne przychodnie mają mieć podpisane umowy ze specjalistami i w przypadku konieczności konsultacji, lekarz pierwszego kontaktu będzie kierował pacjenta do konkretnego specjalisty, z którym przychodnia ma podpisaną umowę.

- Dyrektorzy szpitali jak i starostowie z niepokojem przyjęli ustawę wprowadzającą tzw. sieć szpitali oraz wprowadzane nowe świadczenia opieki zdrowotnej. Nie ma szczegółowych rozporządzeń, nikt nie wie, co będzie się działo od stycznia 2018 roku – mówił przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Świętokrzyskiego – Edmund Kaczmarek. - Szpitale, które znajdą się w sieci, będą miały zapewnione właściwe finansowanie, a co z resztą? – pytał.

konw3.jpg

Wątpliwości i sporo pytań miał dyrektor Szpitala Powiatowego w Pińczowie Bartosz Stemplewski. Mówił, że ustawa określa „z grubsza” ramy. A nikt nie zna szczegółów.

- My nie wiem co będzie za dwa tygodnie, jak mamy funkcjonować, mamy ogólne założenia, znamy założenia finansowania szpitali, ale nie znamy szczegółów umów. Wszyscy działamy po omacku - mówił głośno. Dodał, że nocna świąteczna opieka to świadczenie typowo ambulatoryjne. - Naszym zdaniem nie trafnie zostało wpisane do sieci szpitali – dodał.Jarmark Nadnidziański

08/17/2017

wiecej..

Dożynki Powiatowe

08/27/2017

27 sierpnia zapraszamy na Powiatowe Święto Plonów powiatu pińczowskiego.  wiecej..

Giełda Pracy już 14 września

09/14/2017

Młodzieżowe Centrum Kultury zaprasza na Giełdę Pracy.  wiecej..

koncert POZYTYWNIE NAKRĘCENI

11/11/2017

 11 listopada 2017 roku zapraszamy na jubileuszowy koncert zespołu POZYTYWNIE NAKRĘCENI koncert odbędzie się w hali widowiskowo sportowej w Pińczowie o godz. 17:00 WSTĘP WOLNY wiecej..

VI Otwarty Turniej Tańca - Pińczów 2018

04/28/2018

wiecej..

Przeczytaj kolejną wiadomość:

10 dni do IV Biegu Szlakiem Mięty i Kamienia

Trwają zapisy na " IV Bieg Szlakiem Mięty i Kamienia" . Termin: 30 wrzesień 2017 r. godz. 11.00. ZAPRASZAMY!...