Wiadomości - Aktualności

Święto Pieśni i Muzyki Świętokrzyskiej w Niegosławicach

Dodał: Sylwia Robak Data: 2018-07-27 13:29:10 (czytane: 405)

Kazimierz Krawczyk i Stanisław Mucha - wybitni muzycy ludowi, którzy niegdyś grali i śpiewali na Ponidziu. To ich pamięć uczczono podczas ósmej edycji Święta Pieśni i Muzyki Świętokrzyskiej w Niegosławicach. Tegoroczną edycję zorganizowano 22 lipca.

Było gorąco, gwarno, muzycznie i wesoło - te słowa chyba najlepiej oddają klimat święta, które zorganizowano w niedzielę w Niegosławicach. Przybyli tam nie tylko mieszkańcy powiatu pińczowskiego, ale także miłośnicy muzyki ludowej z różnych stron regionu. Nie zabrakło marszałka Adama Jarubasa, Honorowego Sołtysa Niegosławic, europosła Czesława Siekierskiego i samorządowców. 

W tym roku na scenie zaprezentowali się: Kapela Adama Kocerby - Działoszacy, Zespół Śpiewaczy Złocowianki, akordeonista Waldemar Nowak, Kapela Świętokrzyska, Zespół Śpiewaczy Korytniczanki, Kapela Stefana Wyczyńskiego z Lubczy, Kapela Czesława Wojsława, Kapela Edwarda Goli, Włoszczowska Kapela Powiatowa, Kapela Olbryszanie, Kapela Maćka Sobonia Ponidzie. Na scenie pojawiła się także Stanisława Buchta - pani, która niegdyś występowała w legendarnej kapeli Kazimierza Krawczyka. Każdy zespół i artysta miał po około 20 minut na scenie. Wszystkich nagradzano gromkimi brawami. Wśród wielu atrakcji - takich jak konkursy, gry i zabawy dla dzieci zorganizowano konkurs na najszybsze obieranie i krojenie cebuli. Wygrał wójt gminy Złota Tadeusz Sułek, drugie miejsce zdobył Waldemar Marzec, trzecie Czesław Siekierski.

Tegoroczne Święta Pieśni i Muzyki połączono z działaniami charytatywnymi na rzecz Nadii Szostak - dziewczynka cierpi na mózgowe porażenie dziecięce, niedowład spastyczny kończyn dolnych, a teraz ma szansę na operację, która pozwoli jej chodzić. Podczas festynu w Niegosławicach licytowano płytę Adama Ochwanowskiego i Tomasza Wachnowskiego "Kołomyja i pic". Wylicytował ją europoseł Czesław Siekierski za 500 euro.

Przypomnijmy - Święto Pieśni i Muzyki Świętokrzyskiej organizowane jest aby uczcić dwóch wybitnych muzyków z Ponidzia, Kazimierza Krawczyka i Stanisława Muchy. - Obydwóch znałem osobiście i z czystym sumieniem mogę to powiedzieć. Grali i śpiewali na Ponidziu przez wiele lat. Kazik pochodził właśnie z Niegosławic, był instruktorem ówczesnego Powiatowego Domu Kultury. Jeździł po szkołach i uczył grać na mandolinie i na akordeonie dzieci oraz młodzież. Pochodził z muzykalnej rodziny, grał w kapeli i pięknie śpiewał. Natomiast Stanisław Mucha wyczyniał cuda na skrzypcach, grał przepięknie. Był piewcą starodawnej muzyki ludowej, z tego powodu przyjeżdżali do niego etnografowie z całej Polski. Był uczniem legendarnego przedwojennego nauczyciela Mikołaja Półtoraka, kierownika szkoły w Złotej. Zostawił po sobie wyjątkowy zeszyt, w którym zapisywał miejsca, potańcówki, wesela - w których i na których grał. Było ich ponad tysiąc. Święto w Niegosławicach jest dla nich hołdem - mówił Adam Ochwanowski, prowadzący imprezę.

Oprócz Adama Ochwanowskiego wydarzenie prowadził także Wit Chamera. Organizatorami wydarzenia byli: Ośrodek Kulturalno - Historyczny Beldonek - Pałac Wielopolskich w Chrobrzu, Adam Jarubas - Honorowy Sołtys Niegosławic, Tadeusz Sułek, wójt gminy Złota, sołtys i rada sołecka Niegosławic, Ochotnicza Straż Pożarna z Niegosławic. 

niegoslawice3_1.jpg

niegoslawice1_1.jpg 

niegoslawice2_1.jpg

niegoslawice_1.jpg

Jarmark Nadnidziański

08/17/2017

wiecej..

Dożynki Powiatowe

08/27/2017

27 sierpnia zapraszamy na Powiatowe Święto Plonów powiatu pińczowskiego.  wiecej..

Giełda Pracy już 14 września

09/14/2017

Młodzieżowe Centrum Kultury zaprasza na Giełdę Pracy.  wiecej..

koncert POZYTYWNIE NAKRĘCENI

11/11/2017

 11 listopada 2017 roku zapraszamy na jubileuszowy koncert zespołu POZYTYWNIE NAKRĘCENI koncert odbędzie się w hali widowiskowo sportowej w Pińczowie o godz. 17:00 WSTĘP WOLNY wiecej..

VI Otwarty Turniej Tańca - Pińczów 2018

04/28/2018

wiecej..

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Ogłoszenie Starosty Pińczowskiego

W dniu 1 sierpnia na terenie powiatu pińczowskiego zostanie uruchomiony akustyczny alarm upamiętniający 74 rocznicę wybuchu Powstania...