Wiadomości - Aktualności

Marsz pamięci Pińczów - Grudzyny

Dodał: Sylwia Robak Data: 2018-03-26 14:04:32 (czytane: 2702)

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w 3. Imieninowym Rajdzie Pieszym poświęconym pamięci Józefa Piłsudskiego.

Pogoda dopisała uczestnikom, którzy w niedzielę 25 marca mieli do pokonania prawie 15 kilometrów. Wyruszono sprzed Muzeum Regionalnego w Pińczowie do miejscowości Grudzyny (gm. Imielno), by przed tamtejszym dworem wziąć udział w uroczystościach patriotycznych poświęconych Marszałkowi. Przed wyjściem w drogę, pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego delegacje Starostwa Powiatowego w Pińczowie i Muzeum Regionalnego złożyły kwiaty.

 grudzyny_4.jpg

- Chcemy uczcić postać Józefa Piłsudskiego, który dla nas, jako patron naszej jednostki, jest postacią szczególnie ważną. Zabiegamy o podtrzymywanie pamięci o pierwszej kadrowej i kultywujemy tradycje z nią związane – mówił przed wymarszem Dariusz Greń, dowódca pińczowskiej jednostki strzeleckiej.

grudzyny_5.jpg 

W rajdzie wzięli udział członkowie pińczowskiej Jednostki Strzeleckiej oraz kilkunastoosobowa grupa harcerzy ze Szkoły Podstawowej w Kozubowie.  Na trasie nie zabrakło również władz samorządowych.  Powiat pińczowski reprezentował Starosta Zbigniew Kierkowski oraz Wicestarosta Ryszard Barna, obecny był również Burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek oraz wójt Gminy Imielno Zbigniew Huk. 

Uczestnicy rajdu po drodze zatrzymali się na cmentarzu w Mierzwinie, gdzie na zbiorowej mogile żołnierzy poległych w walkach nad Nidą w 1915 roku złożyli kwiaty i zapalili symboliczne znicze pamięci. Następnie ruszono w stronę Grudzyn. W tamtejszym dworze 19 marca 1915 roku marszałek Piłsudski w towarzystwie oficerów I Brygady Legionów Polskich obchodził swoje pierwsze, wojenne imieniny.

grudzyny_1.jpg 

grudzyny_2.jpg 

W Grudzynach odsłonięta została tablica upamiętniająca legionistów walczących nad Nidą i ich dowódcę. Rajd zakończył konkurs strzelecki i integracyjne spotkanie w remizie OSP.

grudzyny_3.jpg 

Warto wspomnieć, że Muzeum Regionalne w Pińczowie pracuje nad opracowaniem szlaku turystycznego na Ponidziu, który poprzez ustawienie specjalnych tablic informacyjnych będzie przypominał o stoczonych tam walkach i wskazywał miejsca pamięci poświęcone polskim legionom.

 grudzyny_6.jpg

grudzyny_7.jpg

grudzyny_8.jpg 

Jarmark Nadnidziański

08/17/2017

wiecej..

Dożynki Powiatowe

08/27/2017

27 sierpnia zapraszamy na Powiatowe Święto Plonów powiatu pińczowskiego.  wiecej..

Giełda Pracy już 14 września

09/14/2017

Młodzieżowe Centrum Kultury zaprasza na Giełdę Pracy.  wiecej..

koncert POZYTYWNIE NAKRĘCENI

11/11/2017

 11 listopada 2017 roku zapraszamy na jubileuszowy koncert zespołu POZYTYWNIE NAKRĘCENI koncert odbędzie się w hali widowiskowo sportowej w Pińczowie o godz. 17:00 WSTĘP WOLNY wiecej..

VI Otwarty Turniej Tańca - Pińczów 2018

04/28/2018

wiecej..

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Wojewódzkie Igrzyska LZS w Bilczy

W minioną niedzielę, 25 marca w Bilczy (gm. Morawica) miały swój finał Wojewódzkie Zawody Sportowe "Od sportu do zdrowia"....