Wiadomości - Aktualności

Ponidzie cenne przyrodniczo

Dodał: Sylwia Robak Data: 2021-02-15 15:22:36 (czytane: 1210)

Natura, bogate stanowiska fauny i flory, ochrona środowiska i bioróżnorodności – to były główne tematy spotkania władz województwa świętokrzyskiego z gospodarzami powiatu pińczowskiego.

W piątek 5 lutego 2021 roku, wojewoda Zbigniew Koniusz i marszałek Andrzej Bętkowski przyjechali do Umianowic, w gminie Kije, gdzie w- ramach Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, powstaje Centrum Edukacji Przyrodniczej. Gości z Kielc powitali samorządowcy z Ponidzia: starosta pińczowski Zbigniew Kierkowski, wicestarosta Ryszard Barna oraz przewodniczący Rady Powiatu w Pińczowie Ireneusz Gołuszka.

Rolę przewodnika po obiekcie pełnił dyrektor Zespołu Tomasz Hałatkiewicz, a w spotkaniu uczestniczyli także: Marek Jońca – członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, Mariusz Bodo – sekretarz Województwa Świętokrzyskiego, Sławomir Neugebauer – dyrektor Departamentu Rolnictwa i Obszarów Wiejskich oraz dyrektor Wioletta Czarnecka i wicedyrektor  Anna Picheta – Oleś z Wydziału Departamentu Środowiska i Gospodarki Odpadami UMŚW. 

Korzystając z pobytu w Umianowicach – przyrodniczym sercu Ponidzia, goście poruszyli temat ochrony środowiska i cennej przyrody, z naciskiem na zachowanie bioróżnorodności powiatu pińczowskiego. Wizyta była też okazją do rozmów o powstającym Centrum Edukacji Przyrodniczej. Dyrektor Tomasz Hałatkiewicz opowiedział o realizacji inwestycji, wspomniał również o ciuchci Ekspres Ponidzie, która od października minionego roku jest w zarządzie Zespołu Parków i stanowić będzie dodatkową atrakcję budowanego ośrodka. Szef Parków podkreślił wsparcie władz regionu dla inwestycji, jak też ogromne zaangażowanie służb powiatowych w budowę centrum, zwłaszcza wydziału budownictwa i geodezji. 

Aktualnie budowa Centrum Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach zaawansowana jest w 50%, jej zakończenie planuje się na wiosnę 2022 roku. 

Przy okazji pobytu w Pińczowie włodarze województwa udali się na teren nielegalnego składowiska odpadów niebezpiecznych. „Po wykonanej ekspertyzie okazało się, że likwidacja tego miejsca będzie bardzo kosztowna, wyniesie aż 9 milionów 600 tysięcy złotych. Powiatu nie stać na taki wydatek, a miejsce bezwzględnie należy zlikwidować. Wsparcie władz regionalnych bardzo by nam pomogło” –mówi starosta Zbigniew Kierkowski. 

Wzgórze z kapliczką św. Anny było kolejnym punktem na mapie podróży władz wojewódzkich i powiatowych. Gospodarze opowiedzieli gościom o postępach w renowacji kaplicy, którą przy wsparciu z budżetu powiatu i gminy prowadzi parafia św. Jana Apostoła i Ewangelisty. Urzekająca panorama rozciągająca się ze wzgórza zainspirowała gości do dyskusji o budowie zbiornika zwanego „Morzem Pińczowskim”, jak również o Aeroklubie Pińczowskim –turystycznej perełce regionu. Widok na drogę wojewódzką 766 wywołał również temat przebudowy zniszczonego traktu. Gospodarze powiatu pińczowskiego zadeklarowali finansowy wkład do przedsięwzięcia, a marszałek obiecał, że temat pojawi się na najbliższym posiedzeniu Zarządu Województwa. 

Zwieńczeniem pobytu na Ponidziu była wizyta w Stadninie Koni w Michałowie. Gości w bramie obiektu powitał prezes Zarządu Marek Romański w towarzystwie wójta Gminy Michałów Mirosława Walaska. Zwiedzaniu stajni towarzyszyły opowieści prezesa Romańskiego o dotychczasowych osiągnięciach stadniny i planach na przyszłość. Szczególny zachwyt zwiedzających wzbudziły gabloty z niezliczonymi trofeami zdobywanymi przez przepiękne michałowskie araby; tu dodajmy, że należy do nich m.in.  aż 10 championatów świata.  

Gospodarczą wizytę na terenie powiatu pińczowskiego w kilku słowach podsumował marszałek Andrzej Bętkowski mówiąc, że niewątpliwe walory turystyczne Ponidzia zasługują na docenienie i ochronę. Ideę działań zmierzających w kierunku ochrony środowiska poparł także wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, rodowity pińczowianin i zadeklarował wsparcie. 

„To było bardzo pozytywne spotkanie. Jestem przekonany, że szybko zaowocuje” – mówi starosta Zbigniew Kierkowski, podkreślając ogromne zaangażowanie pracowników starostwa w organizację wizyty. Warto wspomnieć, że pobyt gości z Kielc na terenie powiatu od strony logistycznej zabezpieczyły: sekretarz Wioletta Usnarska, kierownik Wydziału Rolnictwa Małgorzata Adamczyk oraz skarbnik powiatu Anita Głuszek. 

budowa_centrum_edukacji_ekolog.jpg

Centrum Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach w trakcie budowy. Widok z lotu ptaka.

na_placu_budowy_centrum.jpg 

 Robocza wizyta na placu budowy w Umianowicach 

wizualizacja_centrum_edukacji_.jpg 

 Wizualizacja Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach

 w_stadninie_koni_michalow.jpg 

Marszałek Andrzej Bętkowski w Stadninie Michałów 

stadnina_koni_michalow_na_tle_.jpg

 Na tle cennych trofeów. Stadnina koni Michałów.

wizyta-na-wzgorzu-sw-anny_1.jpg

 Wizyta na wzgórzu Św. Anny

 

we_wnetrzu_budowanych_obiektow.jpg 

W jednym z obiektów na placu budowy w Umianowicach  

 

Jarmark Nadnidziański

08/17/2017

wiecej..

Dożynki Powiatowe

08/27/2017

27 sierpnia zapraszamy na Powiatowe Święto Plonów powiatu pińczowskiego.  wiecej..

Giełda Pracy już 14 września

09/14/2017

Młodzieżowe Centrum Kultury zaprasza na Giełdę Pracy.  wiecej..

koncert POZYTYWNIE NAKRĘCENI

11/11/2017

 11 listopada 2017 roku zapraszamy na jubileuszowy koncert zespołu POZYTYWNIE NAKRĘCENI koncert odbędzie się w hali widowiskowo sportowej w Pińczowie o godz. 17:00 WSTĘP WOLNY wiecej..

VI Otwarty Turniej Tańca - Pińczów 2018

04/28/2018

wiecej..

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Powiat podziękował za współpracę dyrektorowi ZK

Mjr Bogusław Grabarz, po ośmiu latach służby na stanowisku dyrektora Zakładu Karnego w Pińczowie, odszedł na zaopatrzenie emerytalne....