Wiadomości - Aktualności

Powiat kontra koronawirus

Dodał: Sylwia Robak Data: 2020-04-24 10:56:32 (czytane: 1775)

Trudny czas, z jakim mierzy się w ostatnich miesiącach cały świat nie oszczędza także naszego powiatu. Pińczowski samorząd podejmuje obowiązki, od których zależy zdrowie i życie mieszkańców.

budenek_starostwa.jpg 

Pierwszą sprawą, jaką się zajęliśmy była organizacja miejsca do odbycia kwarantanny zbiorowej. Zostały przygotowane dwa miejsca – pawilon po byłym oddziale zakaźnym w naszym szpitalu oraz internat Zespołu Szkół zawodowych w Pińczowie. Do tej pory skorzystało z niego 15 osób, wszyscy mieli wykonywane testy na obecność koronawirusa, na szczęście wszystkie wyniki były negatywne. Na chwilę obecną w budynku internatu mieszkają jeszcze 2 osoby, u których również nie wykryto zakażenia – informuje Zbigniew Kierkowski starosta pińczowski.  

Od początku pandemii w pińczowskim starostwie merytoryczni pracownicy na bieżąco monitorują sytuację w powiecie, są w stałym kontakcie ze Stacja Sanitarno – Epidemiologiczną oraz Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Kielcach. „Przekazujemy informacje, kolportujemy plakaty i ulotki, docieramy z ważnymi wiadomościami do samorządów gminnych – mówi sekretarz powiatu Wioletta Usnarska.  

Gospodarz powiatu ma stały kontakt z szefami powiatowych służ, z burmistrzami i wójtami, a także radnymi powiatowymi. Wszyscy otrzymują na bieżąco stale uaktualnianie dane o stanie epidemiologicznym powiatu 

Walka z koronawirusem wymaga także nakładów finansowych. Rada Powiatu Pińczowskiego podjęła decyzję o przeznaczeniu 1,4 mln zł dla Szpitala Powiatowego, środki te będą wniesione jako wkład własny dla pozyskania środków zewnętrznych. Uruchomiono także rezerwę, celową, ale póki co będzie ona wykorzystywana bardzo ostrożnie, gdyż musi wystarczyć a cały rok. Na początek kwotę 10 tysięcy złotych przeznaczono na środki ochrony osobistej.  Pińczowski szpital złożył zapotrzebowanie na aparat RTG, sprzęt jest dość kosztowny, 700 tys zł zadeklarował marszałek województwa świętokrzyskiego, władze powiatu szukają teraz brakujących środków na zakup aparatu do prześwietleń.  W tym miejscu głęboki ukłon w kierunku naszego wojewody, który nigdy nie odmawia pomocy – mówi starosta pińczowski.

Również gospodarz województwa wsparł pińczowską lecznicę oraz Dom Pomocy Społecznej w walce z SARS-CoV-2. Pozostając w temacie lecznicy, trzeba dodać, że Zarząd Powiatu  na prośbę dyrektora przeznaczył na zakup video laryngoskopu 15 tys zł – urządzenia umożliwiającego przeprowadzenie precyzyjnej intubacji. Sprzęt kosztuje kilkadziesiąt tysięcy, wstępne deklaracje o wsparciu zakupu wyrazili już samorządowcy z terenu powiatu, ale w razie braku pozostałych środków Rada Powiatu Pińczowskiego jest zdeterminowana do wygospodarowania pieniędzy z budżetu państwa.

Jednocześnie trwa dobrowolna zbiórka na wparcie działalności szpitala. Wpłat dokonują firmy, mieszkańcy regionu, a także radni powiatowi na i gminni. Na ten moment na naszym koncie zaksięgowano blisko 40 tysięcy złotych. Pieniądze te przeznaczymy na zakup środków ochrony osobistej dla pracowników szpitala – rękawic i maseczek ochronnych. Obserwujemy ponadprzeciętne ich zużycie, a dzięki życzliwości wielu osób jest nam łatwiej zabezpieczyć szpital przed koronawirusem. Bardzo serdecznie wszystkim dziękuję, bo każda, nawet najmniejsza wpłata jest dla nas ogromna pomocą – mówi Krzysztof Słonina, dyrektor Szpitala Powiatowego w Pińczowie.

O swoich podopiecznych pomyślało również Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Joanna Słonina wygospodarowała z aktualnie realizowanego projektu unijnego 51 tysięcy złotych. Pozwoli to zakupić przedmioty ochrony osobistej i środki dezynfekcyjne dla podopiecznych PCPR. 

Nie próżnuje Powiatowy Urząd Pracy, jednostka realizuje program „tarczy antykryzysowej”, w której skład wchodzą następujące instrumenty:
  • niskooprocentowana pożyczka z Funduszu Pracy dla mikroprzedsiębiorców
  • dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorców samozatrudnionych
  • dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od nich składek na ubezpieczenia społeczne dla mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców
  • dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od nich składek na ubezpieczenia społeczne dla organizacji pozarządowych
W tym trudnym okresie wspieramy przedsiębiorców. Nasz Urząd robi wszystko, by nie doprowadzić do skokowego wzrostu bezrobocia i łagodzić finansowe skutki pandemii – mówi  Anna Gawrońska, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pińczowie - Środki już liczone w kilku milionach trafiły, bądź trafią do zainteresowanych. Zawracam się z prośbą, by śledzić naszą stronę internetową www.pinczow.praca.gov.pl, gdzie na bieżącą podawane są ważne komunikaty. 

Przypominamy i informujemy, że w starostwie powiatowym obowiązuje zakaz wstępu do budynku, przy wejściu umieszczona została skrzynka podawcza na dokumenty, wszelkie sprawy możemy załatwić również za pośrednictwem poczty elektronicznej, telefonicznie, a osoby posiadające potwierdzony profil zaufany - także za pośrednictwem platformy E-PUAP. Urząd podejmuje stosowne czynności, zmierzające do załatwienia spraw, bez konieczności osobistego stawiennictwa. W pierwszej kolejności prosimy o kontakt telefoniczny: 41 357 60 01 . Więcej informacji o funkcjonowaniu poszczególnych wydziałów oraz jednostek powiatowych znajdują się na stronie internetowej www.powiat.pinczow.pl 

Jarmark Nadnidziański

08/17/2017

wiecej..

Dożynki Powiatowe

08/27/2017

27 sierpnia zapraszamy na Powiatowe Święto Plonów powiatu pińczowskiego.  wiecej..

Giełda Pracy już 14 września

09/14/2017

Młodzieżowe Centrum Kultury zaprasza na Giełdę Pracy.  wiecej..

koncert POZYTYWNIE NAKRĘCENI

11/11/2017

 11 listopada 2017 roku zapraszamy na jubileuszowy koncert zespołu POZYTYWNIE NAKRĘCENI koncert odbędzie się w hali widowiskowo sportowej w Pińczowie o godz. 17:00 WSTĘP WOLNY wiecej..

VI Otwarty Turniej Tańca - Pińczów 2018

04/28/2018

wiecej..

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Wytyczne dla rolników w sprawie covid-19

...