Wiadomości - Aktualności

Rolnicy z powiatu pińczowskiego zebrali plony

Dodał: Sylwia Robak Data: 2020-09-04 14:58:36 (czytane: 1584)

Powiatowe Święto Plonów – tego roku skromniejsze z uwagi na pandemię – odbyło się w niedzielę 30 sierpnia 2020 roku.

Podczas uroczystej sumy odprawionej w kościele pw. Św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Pińczowie modlili się przedstawiciele mieszkańców całego powiatu, a razem z nimi za chleb dziękowali księża – proboszcz Jan Staworzyński i ksiądz emeryt Józef Staszkiewicz posługujący do niedawna w Krzyżanowicach Dolnych. 

O godną oprawę dożynek zadbali radni i pracownicy Starostwa Powiatowego w Pińczowie, z Małgorzatą Adamczyk – szefową Wydziału Rolnictwa na czele. Uroczystości odbywały się w nietypowych okolicznościach, bo w czasie pandemii Covid-19, dlatego ograniczono liczbę gości, a o zasady bezpieczeństwa zadbali pracownicy powiatu.  

Urzędnicy i samorządowcy, którzy na co dzień pomagają nam załatwiać ważne sprawy, tej niedzieli pięknie włączyli się w dożynkową eucharystię. Czytali czytania liturgiczne, przekazywali dary na ołtarz, śpiewali psalmy i nieśli piękny dożynkowy wieniec. W rolę starostów dożynek z sukcesem wcielili się: Joanna Słonina – dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz Zbigniew Kierkowski – starosta pińczowski. To właśnie starostowie przekazali rumiany bochen chleba na ręce księdza Staworzyńskiego, który podczas pięknej homilii mówił o ciężkim rolniczym trudzie i wspaniałym smaku chleba, naznaczonym poświęceniem i miłością do Matki Ziemi.  

W podniosłym tonie o zbieraniu plonów i dożynkach mówił przewodniczący Rady Powiatu Pińczowskiego Ireneusz Gołuszka witając zebranych, a także starosta Zbigniew Kierkowski, który dziękował wszystkim za przybycie na zakończenie uroczystości. Na skutek pandemii w kościele nie było tylu wiernych, jak co roku, ale dzięki dobrej organizacji reprezentowane były wszystkie środowiska. Gospodynie z powiatu miały swoją przedstawicielkę w osobie Jolanty Piwowarskiej ze Złotej, rolników reprezentował Henryk Szmit z Izb Rolnych, w roli reprezentanta sołtysów wystąpił Zenon Strączek z gminy Michałów, z tej samej gminy pochodził przedstawiciel strażaków ochotników – dh Dariusz Żuber. Muzyk ludowy Maciej Soboń z Pińczowa reprezentował lokalnych artystów, zaś w imieniu spółdzielców wystąpił radny powiatowy Bogusław Chałuda – dyrektor Banku Spółdzielczego w Działoszycach. Przedsiębiorców współpracujących na co dzień z rolnikami powiatu reprezentowali Ewa i Marek Płachta. Za zbiory dziękowali również gospodarze gmin: Beata Kita, zastępca burmistrza MiG Pińczów, Tomasz Socha – wójt Gminy Kije oraz Mirosław Walasek – wójt Gminy Michałów.  

Władze Powiatu Pińczowskiego serdecznie dziękują Rolnikom za chleb i ciężką pracę, życząc jednocześnie zdrowia i wszelkiej pomyślności dla całych rodzin. 

 

dozynki__1_.jpg

dozynki__2_.jpg 

dozynki__3_.jpg 

dozynki__4_.jpg 

dozynki__5_.jpg 

dozynki__6_.jpg 

dozynki__7_.jpg 

Jarmark Nadnidziański

08/17/2017

wiecej..

Dożynki Powiatowe

08/27/2017

27 sierpnia zapraszamy na Powiatowe Święto Plonów powiatu pińczowskiego.  wiecej..

Giełda Pracy już 14 września

09/14/2017

Młodzieżowe Centrum Kultury zaprasza na Giełdę Pracy.  wiecej..

koncert POZYTYWNIE NAKRĘCENI

11/11/2017

 11 listopada 2017 roku zapraszamy na jubileuszowy koncert zespołu POZYTYWNIE NAKRĘCENI koncert odbędzie się w hali widowiskowo sportowej w Pińczowie o godz. 17:00 WSTĘP WOLNY wiecej..

VI Otwarty Turniej Tańca - Pińczów 2018

04/28/2018

wiecej..

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Terminarz posiedzeń Komisji Rady Powiatu

...